JUS standardizacija
2.2
2.3
2.4
prvo, određivanjem gormje granice sadržaja ugljenika bezuslovno obezbediti zavarljivost limova. i drugo, određivanjem gormje wgramice nečistoća (P i S) obezbediti potrebne tehnološke osobine i sipunnost m pogonu. Donja granica sadržaja C, Mn i SM mije ipropisana, kako bi se željezarama oslavila veća mogućnost kombinovanja pojedinih eremenata u cilju postizanja traženih mehaničkih osobina. Proveravanjem većeg broja analiza limova iz naših žehjezara, utvrđeno je da propisana granica nečistoća odgovara mogućnoslima naših željezara.
Kao pokazatelji mehaničkih osobina propisani su: čvrstoća na kudanje, granica razvlačemja, ustezanje i čvrstoća ma udar (sem za jeđan kvalitet). Potrebu imprva tri pokazatelja verovatno mije po'rebno wmaročito 'obrazlagati, jer su Om! za Isada opšte usvojemi kao osnovni pokazatelji kvaliteta. Šlo se tiče čvrstoće na udar, zbog poznate osobine tog pokazatelja, da pokazuje znatine razlike vrednosfi (rasipanje) za jedan isti materijal, njegova korisnost može biti podvrgnuta sumnji. Sem toga, izrada probnih palica za probu na udar iziskuje veliku preciznost i savesnost. No s druge strane žilavost, 'koju materijal pokazuje ipri takvoj probi, daje dragocen podatak o njegovoj izdržljivosti. Neki inostrani standardi kao nemački i sovjetski, sadrže taj pokazatelj, dok ga američki i englesica nemaju. S obzirom na to da je i kod nas već dovoljno odomaćeno korišćenje toga pokazatelja, kao i na spomenutu njegovu podesnost za ocenu izdržljivosti materijala, on je unet u predlog standarda uprikos izvesne nesigurnosti. Od kritike predloga ovoga slkandarda očekuje se, između ostaloga miWljenje naročito po ovoj stvari.
Od tehnoloških osobma mater'jala, predlog standarda podvlači zavarljivost, sposobnost kavijanja u hladnom stanju-i sposobnost savijanja u toplom stanju. Da limovi namenjeni kotllogradnji moraju jmafui le osobine, nije možda potrebno dokazivati, jer to direktno pro:stiče iz tehnoloških postupaka kojima su oni podvrgnuti prilikom izrade kotlova, a delimično i \z uslova pogona.
2.31 Način proveravanja zavarljivosti limova oiije obuhvaćen ovim preduogom, jer to treba da bude propisano posebnim standardom „koji će kompleksno obraditi pitanje zavarljivostii materijala.
Proveiavanje sposobnosti savijanja wu hladnom wtfanju propisano je m predlogu putem odgovarajuće probe savijanja, Pošto je ta
proba opšte usvojena kao osnovna tehnolo-
ška proba, nije o njoj potrebno naročito govorili. Izabrani prečn:ci trna oko koga se savijanje ima da Vrši odgovaraju priblžno onome što u lom pogledu propisuju strani standardi, kao i što naš materijal po dosadašnjem iskustvu izdržava. Eventualne prigovora u tom pogledu treba istaći prilikom davanja kritike predloga.
Radi proveravanja sposobnosti savijarja toplom stanju predlogom je propisana odgovarajuća proba savijanja. Opravdanost takve probe može biti sporna, ako hemiske ama lize pokazuju zadovoljavajuće niski iprocenat sumpora. Većina slranih standarda, koji su bili na raspoloženju komikiji prilikom !zrade .pred'oga, nemaju sličnu probu. U predlog je unela i obzirom na do sada važeće uslovie, za lokomotuvske kollovske limove naših željezmica. Prilikom davanja kritike predloga bile bi poželjme primedbe # u pogledu ove iprobe.
Za upotrebljivost materijala, naročito kod zavarenih kotlova, važno je da u muaterijalu me bude šupljina odn. nestopljenih mehurića. Proveravamju te osobine materijala pridaje se na pr. a amjeričkim wtandardima weliki značaj, što je svakako opravdano. U evropskim wlandarima nema u lom
~ al
STANDARDIZAGCIJA
pogledu nikakvih preciziranih odredaba, što u slučaju pojave nehomogenosti materajala dovodi do sporova. Zbog značaja 'oga pitanja, predlogomi ovog slandarda predvideno je mproveravamje homogenosti materijala u glavnom sa oslonom mai američika slandarde, samo je i\krhiterij za ocenu homogenoksti nešto proširen. Naravno da usled mneocbrađenosti ta materije u drugim standardima cdredivanje toga ikriterija nosi karakter izvesne Dproizvoljnosti U iprimedbama na predlog bile bi sioga poželjne sugestije + u iom pogledu.
9.5, Odredbe o wpoljnjem izgledu Rkotlevskih limova u predlogu standarda poklapaju se u glavnom sa _ uobičajenim odredbama u svima wtandardima, te ih mije potrebno posebno obrazlagati.
Sam “zbor kvaliteta lNmova m predlogu standarda aizvršen je tako, da se dobiju svi kvaliteti koji su potrebni za Tazme specijalne namene, od najniže do najviše ČVrstoće !koja se praktično može postići kod mnelegiram'h zavarljivih čelika uz traženu živost. Isti broj Wvalileta kao u ovom predlogu mpredviđen je na pr. nemuačkim propis'ma za kotlogradnju, dok od drugih siframih: standarda meki predviđaju manji, a Većinom Veći broj kvaliteta nego što ja u našem mpredlogu. Sa sledišta proizvodnje predloženih pet kvaliteta )mova svakalko mneća predstavljati mikakvih Teškoća, dok sa gledišta poirošnje oni preistavljaju dovoljno finu gradaciju. U koliko bi se pokazala potreba za nekm još bol jim kvalitetom, on će se verovatno morati ostvariti primenom nekog nisko legiranog čelika. U svakomi slučaju, bile bi poželjne primedbe i predlozi i u ovom pogledu.
Predlogom standarda data je skala dimenzija u kojima će se ikotiovski limovi isporučivati. Ta odredba anmače u stranim slandardima mije wobičajena, s obzirom na individualno 'olsecanje limova na meru. Ona je wumeta u cilju usklađivanja sa Wltandardima za ostale debele limove, a s Obzirom na dosta fino stepenovamnje predviđenih dimenzija Verovalno neće preistavljati neku naročitu teškoću za polrošače, dok za proizvođače daje izvesne prednosti, Ulkoliko bi bilo prigovora na ovu odredbu treba ih m ikrit:ci. predloga istaći.
Tolerancije dimenzija i težina limova u predlogu standarda poklapaju se, sa malim izuzetkom, sa tolerancija ma nemačkih standarda za debele limove, a nalaze se u granicama koje naša industrija može da zadovolji. Sagledišla potrošača bi svakako bile poželjne strože tolerancije, kao što ih propisuju ma pr. američki wtardardi, no sa gledišta racionalne proizvodnje opravdane su predložene umerenije tolerancije, koje su za potrošača još ipak prihvalljivie.
U predlogu standarda maročila pažnja je obračera načinu mspilivamja odn. kvalitativmag preuzimanja limova, Što je slučaj i kod svih stranih standarda, a Što je s obzirom na veliku odgovornost ovog materijala potpuno i razumljivo. U predlogu uzete odredbe o broju i načinu muzimanja probnih komada u glavnom se poklapaju sa odgovarajućim odredbama u stranim stan dardima, tako da u tom ipogledu predvidljiyo neće biti primedaba.
Prilikom izrade ovog predloga uzeli su u obzir Stajdardi nemački, američki, slovjetski, čehoslovačiki i englesiki, ikao i propisi Lojd Redžister, Germanskog Lojda i Biro-a Veritas. Predlog se u celmi ne poklapa mi sa jedinim od th standarda odn. propisa, ali ima u pojedinim „odredbama ličnosti ili podudarnosti sa svima ili sa :nelkim od bih stranih standarda, kao što je u pojedinum tačkama ovog obrazloženja istaknuto.
Na završetku ovog izlaganja aynpućuje se apel svima zainteresovanim preduzećima i ustanovama, kao i .pojedimm wsiručnjacima, da Što iscrpnijom ikrihikom, a naročito po ipojedimm istaknutim pitanjima, doprinesi: da se eventualni medosltaci ovog: predloga isprave i pre Znime dopune.
O