JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

- | 101

NEMAČKA UPRAVA ZA STANDARDE

(DEUTSCHER NORMENAUSSHUSS)—DNA

Po političkoj podeli Nemačke na dve glavne zone (istočnu i zapadnu), Nemačka uprava za standarde mora da ima više svojih biro-a, i to:

1) Centralni biro u- Zapadnom Berlinu,

2) Biro za Zapadnu zonu,

3) Biro za Istočnu zonu.

Poslednja dva biro-a su ustanovljena tek nakom podele Nemačke.

Sa svojim tehničkim komisijama, DNA sačinjava jednu čvrstu celinu. Pored toga što su tehničke komisije potpuno samostalne u fome, da započnu radove na standardizaciji po svojoj zamisli, bez traženja saglasnosti od DNA, one su ipak obavezne da svoje standarde prilagode standardima koji su doneti od strane drugih tehničkih komisija. Delatnost komisija je određena prema »Richilinien fir Pachnormenausschusse (Direktive za tehničke komisije), u izdanju DNA.

Tehničke komisije su sastavljene od prefstavnika proizvođača i potrošača, naučnih radnika i javnih lica, sa podjednakim pravima.

DNA ima u svom sastavu jedan biro za verifikaciju standarda, koji ispituje sve nove standarde i nove predloge, sa gledišta njihovog podnošenja i da bi bili u saglasnosti sa načinom obrade standarda. Biro za verifikaciju je ovlašćen da vrati predlog standarda komisiji koja ga je podnela, ako komisija nije koordinirala svoj rad sa onim fehničkim komisijama, koje je trebalo konsultovati u cilju usvajanja jednog zajedničkog stava u odnosu na dofični predlog. Tehničke komisije su sastavni delovi DNA.

Finansiranje tehničkih komisija obezbeđeno je obično od industriskih organizacija i, ma da ne tako često, od strane privatnih društava. U Zapadnoj zoni Nemačke, jedan deo troškova pokriva se iz sredstava saveznih upravnih organa, jer su fi organi naročito zainteresovani za donošenje posebnih propisa i standarda. DK 387.6 (100)

Pregled

DNA je jedno kolektivno udruženje, čiji su članovi industriska društva. Kotizacije (članarine) pokrivaju jedva jednu trećinu svih troškova. (Na teritoriji Istočne Nemiačke kotizacije su povećane, da bi ofsek za Istok DNA bio u mogućnosti da sam finansira tehničke komisije u tom delu Nemačke). U cilju finansiske pomoći u drugom delu, snižene su cene standardima za članove DNA; između ostalog, oni Dprimaju - mesečni bilten »DIN-Mitteilungen« i spisak standarda »Normblatt Verzeichnis«. Ostatak rashoda pokriva se putem prodaje standarda preko preduzeća »Beuth-Vertrieb«. DNA istovremeno izdržava svoje sopstvene radne komisije za obradu osnovnih standarda i za pripremanje obrade običnih propisa u tehnici, kojima se ne bavi neka posebna komisija.

Izvan DNA, više ustanova za standardizaciju objavljuju svoje sopstvene standarde. DNA ulaže napore da sve takve ustanove uklopi u svoju organizaciju. U vanrednim slučajevima, jedan deo radova ovih ustanova je, po posebnom postupku, preveden na DIN-standarde.

U Zapadnoj Nemačkoj je pridržavanje propisa nemačkih standarda stvar ličnog shvatanja i volje, dok su u Istočnoj Nemačkoj mnogi standardi proglašeni od strane Vlade obaveznim. DNA smatra da nije nadležna da odlučuje o tome, da standardi treba da imaju obaveznu snagu, nego da je to stvar državne uprave. || U Zapadnoj Nemačkoj je organizovan jedan nov servis za oznake kvaliteta. On se bavi savetovanjem proizvođača i donošenjem propisa o obaveznoj upotrebi oznaka kvaliteta. Smatra se da će ovaj zadatak postati veoma važan. a:

(Podatak iz dokumenata ISO)

MEĐUNARODNA STANDARDIZACIJA

važnijih dokumenata primljenih od Međunarodne organizacije za slandardizaciju (ISO) i

Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC)

ISO/TC 8 „Brodogradnja. Obaveštenje o II. sastanku Komisije, koji će se održati u Hagu, krajem novembra 1952 g. =

Veličine, Simboli, Jedinice. Predlozi Sekretarijata za prvi sastanak Komisije, 20—925 ktobra 1952 u Kopenhagenu.

Gvožđe i čelik. Izveštaj sa sastanka Komisije u New-VYork-u, 12 juna o. g. Normmi brojevi. Izveštaj sa sastanka Komisije u New-VYork-u, 9 i 10 juna 1952: Lista delegata, izbor radnog pretsedništva. Komisija je usvojila predlog ISO Preporuke No. 7 i 8 — Normalni brojevi i Uputstvo za primenu normnih brojeva. Izveštaj narodnih grupa o pripremi rezolucija. Automobili. Predlog ISO Preporuke za auto-osvetlenje i zaciju.

Traktori. Predlozi Sekretarijata za navedeni sastanak Komisije, 20 oktobra 1955 g. u Parizu.

Ugalj. Eksperimenti sa uzimanjem uzoraka uglja — pregled izvršenih radova za BSI.

S(07 (0 PO,

JIS{O)//JHG9) 317

ISO/TC 19

ISO/TC 22 signalj-

TSO//PC" 22,

ISO/TC 27

· ISO/TC 47

Predlog za određivanje vlage u uglju pomoću azeotropske destilacione metode. Predlog za određivanje kalorične vrednosti uglja metodom kalorimetričke bombe. Predlog za određivanje ugljenika i vodonika u uglju, po metodi Ljebig-a.

Krajevi i glavčine osovina. Predlog dnevnog reda narednog. sastanka Komisije, 27 oktobra 1952 u Parizu.

Program i domen radova.

Zavarivamje. Osnivanje novog potkomiteta: „Materijal za zavarivanje otporom”. Hemija. Plan standarda za hemiske proizvode. Plastične mase. Predlog izveštaja sa Prvog međunardnog sastanka Komisije, 17 septembra 1951 g. u New-York-u.

Poziv na ovogodišnji sastanak Komisije, koji će biti održan 2—4 oktobra t.g. u Torinu.

Oznake saglasmosti sa standardima. Izveštaj Sekretarijata o primljenim odgovorima raznih nacionalnih komiteta po pitanju postojanja oznaka saglasnosti kvaliteta proizvoda sa standardima,

ISO/TC 32

ISO/TC 44

ISO/TC 61

ISO/TPC 73