JUS standardizacija

s

'PANDARDIZACIJA | 159

Prosečni uzorak podeli se na. 3 jednaka dela po 1 kg, od kojih 1 zadržava svaka stranka u cilju kontrole kvaliteta, a treći se čuva na određenom mestu u slučaju spora.

Izbor jedinica pakovanja (vreća) iz kojih se uzimaju uzorci vrše lica koja uzimaju uzorke.

Način ispitivanja:

Prilikom ispitivanja kvaliteta pšeničnog brašna, pšenične krupice, pšenične prekrupe i mekinja proveravaju se svi elementi koji određuju kvalitet proizvoda, propisan u tač. 4 i 5 ovoga. standarda. Određivanje sadržine pepela tie

Ukupni pepeo.

Uzima se oko 5 g (0,01) dobro promešanog uzorka koji se izmeri u plitkom: porcelanskom: ili kvarcnom sudu približne dimenzije 50% 20 mm, koji je prethodno .žaren 60 min. |pri 850% C. Brašno se najpre ugljeniše kod niže temperature, a kada prestane razvijanje gasova spali se, odnosno žari na 850" C

dok pepeo postane beo. Ako pepeo posle žarenja sadrži još deliće uglja, tada se, nakon što se sud

6.43

ohladio, pospu delići ugljena sa nekoliko kristalića amonijum-nitrata ili se nakvase sa koncentrovanim vodonik-superoksidom ili azotnom. kiselinom i zatim se ponovo Oprezno: žari. : Posle žarenja stavi se sud u eksikator i posle 1 časa hlađenja izmeri težina suda sa pepelom. Merenje se vrši što je moguće brže zbog hidroskopnosti pepela. Razlika u težini suda sa pepelom i iežine praznoga suda pretstavlja celokupni pepeo u odmerenoj količini uzorka. Sadržaj pepela izračunava se po sledećoj formuli:

gr pepela X 100

% ukupnog pepela odmerena količina, uzorka

Određivanje pepela mora se vršiti u 2 paralelne probe, a sadržina pepela izračunava, se iz dobijeme srednje vrednosti. Otstupanja između dve paralelne probe ne sme da bude veće od 0,08%. U konačnom rezultatu treba sadržaj pepela izračunavati na suvu materiju, po. sledećoj formuli: x:

% pepela u orig. brašnu XX 100

7% ukupnog pepela u suvoj materiji = - : 100 — Ž% sadržaja. vode u orig. uzorku. Rezultati za pepeo daju se u dve decimale č Čist pepeo.

Radi određivanja čiste sadržine pepela u uzorku na osnovu koga se određuje tip, pepeo koji je određen prema fačci 6.431 ovoga standarda rastvori se u 20 ml 10%-tne hlorovodonične kiseline, zagreje 1/2 sata na. vodenom kupatilu i posle toga procedi kroz kvantitativno papirno cedilo.

Cedilo se ispere vrelom destilovanom vodom do nastanka reakcije na hlor, zatim se cedilo osuši, sa talogom spali u platinskom, porcelanskom ili kvarcnom sudu poznate težine, žari, hladi u eksikatoru i meri. Razlika u težini praznog suda: i suda sa pepelom pretstavlja težinu čistog pepela. Kada se ova težina pepela odbije od ukupne težine pepela određenog prema tač. 6.431 ovog standarda, dobija se čist pepeo. Sadržina čistog pepela u % izračunava se prema sledećoj formuli:

(a-—5 b) X- 100

% čistog pepela: = odmerena količina uzorka u 8

a = količina pepela dobivena prema tač. 6.421 ovog standarda,

b= količina pepela dobivena prema fač. 6.422 ovog standarda.

Određivanje sadržaja vode ž

U odmerenom sudu za. merenje od aluminijuma ili stakla sa poklopcem '(približnih dimenzija 45 X 35 mm) koji je prethodno sušen 1 čas na 130%C i u eksikatoru ohlađen, izmeri se oko 5 g# (0,001) prosečnog uzorka te stavi u sušnicu zagrejanu na 130%. Uzorak se suši 60 min računajući od momenta kada se temperatura posle stavljanja brašna ponovo popela na 130"C, što treba da je po mogućnosti postignuto najduže za 10 min. Posle završenoga sušenja sud sa uzorkom se poklopi poklopcem i stavi u eksikator i nakon 1 časa hlađenja se meri. Moraju se izvršiti po 2 paralelne probe, čiji rezultati ne smeju otstupati više od 0,2%. Sadržaj vode izračunava se iz srednje vrednosti po sledećoj formuli:

(a—b) X 100 % vode — –—-J—15_ c a = težina suda sa uzorkom pre sušenja,

b= težina suda sa uzorkom posle sušenja,

c= odmerena količina uzorka.

Rezultati određivanja vode daju se sa jednom decimalom.

T Pakovanje, isporuka i označavanje

1.1

1.2 1.21

Do donošenja: jugoslovenskog standarda za ambalažu JUS... pšenično brašno, pšenična. krupica, pšenična prekrupa i mekinje isporučuju. se u čistim, celim, tekstilnim, tekstilitnim ili papirnim vrećama Svaka vreća mora da: bude propisno zatvorena. (vezana kanapom ili prošivena), snabdevena etiketom sa oznakom i plombirana. Plomba mora da nosi otisak registrovane oznake mlina, i tip proizvoda. Oznaka na etiketi mora da sadrži sledeće poda+tke:

— tip proizvoda i njegovu vrstu,

— naziv miina (proizvođača),

— neto težinu i

— datum: proizvodnje.

Etiketa: mora biti od čvrstog kartona da se lako ne kida.

Etiketa sa oznakom mora da bude učvršćena za vreću, na način koji isključuje mogućnost njene zamene, a da se pri tome ne ošteti povez, etiketa ili plomba.

Tipovi proizvoda označavaju se na sledeći način:

Za pšenično brašno »tip 400« etiketa mora da bude eliptičnog oblika. Oznaka brašna »glatko«, »oštro« i krupičavo« mora da bude u sredini etikete, a ispod toga »tip 400«. Boja etikete mora biti crvena.