JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
- — Idustrija motora — Rakovica kod Beograda — Ing. Vladimir Tomašević i RL E u
— Stručni sekretari SKS img. Božidar Aćimović i tehm. Vidan Nikolić. -
Članovi potkomisije amalizirali su memačle, engleske, švajcarske, talijamske, amustriske, framcuske i sovjetske standarde j konstatovali da se za osnovu izrade predloga jugosloyemskog standarda uzmu nemunčki standardi (DIN), radi toga, što su veličine navedenih imostranmih standarda uključene u DIN-u, koji jd
najširi sa asortimanom. |
Pored klinastih remenova istovremeno je izrađen i predlog
standarda za rememice za klinaste rememove. Članovi! potkomi-
_ ___Sije stali su ma stanovište da klinaste remenove sa. sastavizom me treba stamdardizovati radi vrlo reke upotrebe i tehmičko, eksploataciomih medostatalka.
U pogledu mačima merenja unutrašnjeg prečmika, članovi potikomisije smatrali su (da ije pitanje alktuelmo, ali da ga bez detaljnijeg proučavanja, zasada, me mogu staviti u predlog, već da će članovi potkomisije proučiti ovo pitanje i ulkoliko dođe do
· pozitivnih rezultata, tada će iste umeti ı defimitivmi stamdard posle javne diskusije ovog predloga standarda.
Povodom izloženog, u ovom broju biltena »Stamdardiza-
~ _cija« objavljuju se sledeći predlozi: Predlog br. 1164 Beskrajni klimasti rememiovi, JUS G.E2.050. Predlog br. 1165 Remenice zaklinmaste remenmove, JUS M.C1.950.
Ovi su predlozi ummoženi pa će ih Savezna komisija za standardizaciju dostaviti većem lbroju preduzeća i ustamova (98) na mišljenje ali, istovremeno, i svi ostali eventualni mteresent: mogu da se obrate SKS sa zahtevom ida! im bude dostavljem tekst predloga. - : ~
MEĐUNARODNA STANDARDIZACIJA
Pregled važnijih dokumenata koje je Savezna komisija za standardizaciju primila od sledećih organizacija: |
Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).
Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC) i
Evropske ekonomske komisije (ECE). :
Ova dokumemtacija pretstavlja pojedine faze rada, čiji je krajnji cilj donošenje međunarodnih preporuka sa područja standardizacije. .
Preporučuje se zainteresovanima da koriste ovu dokumentaciju uvidom u prostorijama Savezne komisije za standardizaciju, ili putem izrade fotokopija ili mikrofilmova, a po posebnom. pismenom {fraženju, uz obavezu plaćanja troškova foto ili mikrofilmske reprodukcije.
teglice.
ISO/Savet Zapisnik sa zasedanja Saveta ISO koje je Nacrti predloga preporuka ISO:
održano od 27 do 30 septembra 1954 go-
dine u Ženevi. 1. O određivanju kalorične snage uglja po
ISO/TC 9 Brođogradnja za rečnm plovidbu metodi kalorimetriske bombe.
Predlog preporuke ISO br. 57 »Ventilator 2. O određivanju fosfora, u pepelu uglja po tipa pečurke«, gravimetriskoj metodi.
ISO/TC 10 Crteži (opšti propisi) 3. O određivanju fosfora u pepelu uglja po VI projekat »Principi prikazivanja pred- volumetriskoj metođi. | meta ma tehničkim crtežima.« (Potkomitet 4. O određivanju fosfora u pepelu uglja br. 1). po kolorimetriskoj, metodi.
ISO/TC 23
ISO/TO 27
Poljoprivredne mašine
Kratki zapisnici sa sastanaka, 15, 16 i 17 novembra 1954 u, Lisabonu sa spiskovima rezolucije.
Izveštaj Radne grupe o poljoprivrednim diskovima.
Cvrsta mineralna goriva r Primedbe Nemačke o određivanju isparljivih materija u uglju po metodi obične
Pregled rada koji je izvršen u Vel. Britaniji radi upoređivanja metoda ekstrakcije kiselinom i topljenjem sa alkalijama, da bi fosfor u bepelu prešao u rastvor. Đermihologija Za proveravanje ispiranja (francuski standarđ: NE. Mi 03-019 iz aprila 1058 god. kao baza za diskusiju na idućem za-
sedanjiui), - | I nacrti predloga o određivanju hlora u