JUS standardizacija

3.21

3.22

4,2,

4.8

Nazivne veličine

Nazivni napon je napon obeležen na sijalici. On se izražava u voltima.

Primedba:

Ako iz naročitih razloga sijalica nosi dvostruko obeležje napona: »nazivni napon« je sredina između dvaju tako obeleženih napona.

Nazivna snaga je snaga zabeležena na sijalici. Ona se izražava u vatima.

Nazivni svetlosni fluks je fluks zabeležem na sijalici ili oglašen kao takav. On se izražava u lumenima. · Uzimanje uzoraka

Načela uzimanja uzoraka.

sijalice namenjene ispitivanju uzimaju se na način prihvaćen od obe strane, koji daje pravu pretstavu partije odnosno celokupne proizvodnje proizvođača (tač. 7.2).

Količina koju treba podvrgnuti opštoj probi po tač. 2.81.

Količina za proveravanje jedne partije je 70 sijalica. Posebnim sporazumom. ovaj broj se može smanjiti, ali ipak da ne bude manji odi 35. Količina za proveravanje celokupne proizvodnje jednog proizvođača je 600. Uzimanja uzoraka su raspoređena u jedmakim vremenskim razmacima za vreme od 12 uzastopnih meseci.

Količina koju treba podvrgnuti proveri električnih i fotometriskih karakteristika po tač. 2.82. S Količina za proveravanje jedme partije je 50 sijalica uzetih od prilike između sijalica koje su zadovoljile opštu probu. Posebnim sporazumom ovaj broj može se smanjiti, ali ipak da ne bude manji od 25.

Količina za proveravanje celokupne proizvodmje jednog proizvođača je 500 sijalica, uzetih od sijalica koje su zadovoljile opšte ispitivanje. Količina koju treba podvrgnuti ispitivanju trajnosti po tač. 2.83.

Količina za proveru jedne partije je 25 sijalica uzetih od prilike od sijalica koje su zadovoljile početne električne i fotometriske zahteve. Posebnim sporazumom: ovaj broji može se smanjiti, ali ipak da ne bude manji od 10.

Količina za proveru celokupne proizvodnje jednog proizvođača je 250 sijalica uzetih među sijalicama koje su udovoljile početnim električnim i fotometriskim, zahtevima.

Žig i odredbe

koje se odnose na mehaničke i fizičke karakteristike. Žig

Sledeći podaci treba na sijalici da budu označeni na jasan i neizbrisiv način:

Zig porekla (zaštitni žig, žig fabrike ili ime odgovornog prodavca).

Nazivni napon (iza koga »V« ili volti).

Nazivnu snagu (iza koje »W« ili vati)

Osim toga nazivni sveflosni fluks(iza koga »Im« ili lumena) treba da je označen na sijalici ili, u nedostatku toga žiga, treba isporučilac da omogući dobijanje ovog, podatka.

Zvono

Zvono ne treba da ima nikakav nedostatak štetan po njegovu upotrebu.

Dimenzije sijalica,

Dimenzije sijalica treba da odgovaraju vrednostima iz tač. 8.1.

4.4 4.41

4.42,

4.48

4.5

5.1

5.2

5.8

5.4

5.5

9.51

5.52

Ž

STANDARDIZACIJA

Podnožja,

Dimenzije podnožja na potpumo završenoj sijalici treba da odgovaraju dimenzijama odgovaraJućčih jugoslovenskih standarda.

Podnožje treba da ima košuljicu od mesinga ili od drugog pogodnog materijala. Ono treba da je načinjeno i pričvršćeno za zvono tako, da može da podnosi mehanička naprezanja omačena u tač. 8.2, kako u toku opšteg ispitivanj a, tako i posle ispitivanja trajmosti.

Otpor. izolacije između Kkošuljice i kontakta bajonet podnožja ne treba da bude manji od 50 megoma. Merenje se vrši odmah posle starenja sijalice, pod jedmosmernim naponom od 500 volti, i to jedan minut posle primene toga napona.

Lem

Lem ne treba da sprečava podnožje da se pra-

vilno stavi u grlo. |

Odredbe i uslovi ispitivanja

koji se odnose ma električne i fotometriske karakteristike i trajnost. ı

Položaj sijalica, \

wijalice treba da budu upaljene vertikalno sa podnožjem gore. | Starenje i | : Pre početnog merenja sijalice treba da budu podvrgnute starenju prema uputstvima datim u tač. 9.1 to | i | Fotometrija, ; ) | | )

Merenje treba ida se izvrši pod nazivnim naponom: sa jedmim pogodmim fotometrom integratorom. ; S

Primedba: )

Specifikacija, kojoj treba da odgovara fotometar, je u proučavanju.

Početne karakteristike

Početne karakteristike treba da zadovolje odredbe tač. 9.1.

Trajnost

Koeficijent dejstva posle 750 časova i trajnost sijalice treba da odgovara odredbama po tač. 9.2. Ispitivanje trajnosfi. Ispitni napon treba da bude postojan napon (vidi tač. 5.52) između 100 i 110% nazivnog napona. Ekvivalenina trajnost pod nazivnim naponom: izvodi se iz trajnosti pod ispitnim naponom prema sledećem obrascu:

U n JEpe=7L||sc—|| gde je: Lo = trajnost pod nazivnim naponom L = trajnost pod ispitnim naponom 'Uo = nazivni napon : U = srednji efektivni napon u toku ispitivanja n = 13 za sijalice sa razređenim vazdu-

hom: 14 za sijalice punjene neutralnim gasom

Sijalice treba da se napajaju naizmeničnom

strujom nazivne učestanosti između 40 i 60 Hz.

Primedba:

wusvajanje viših ispitnih mapona od nazivnog

motiviše se uglavnom. ekonomskim razlozima.

Postojanost napona.

Ispitni napon smatra se postojanim: ako tre-

nutne promene ne prelaze + 19% i ako se pred-

viđeni obračun po tač. 5.51 vrši sa srednjom

stvarnom vrednošću ispitnog napona.