JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA O i K. at OR LO 11

OU —N erka =:

4/ Pokrivanije žlebnjacima. - 924 mm, ili na roštilju sastavljenom od vodoravno Najmanji nagib krova je kao za tlačeni crep. PO- postavljenih letava preseka 38/44 mm: i letava' krivanje se vrši preko oplate od dasaka debljine 24/33 postavljenih po kosini krova.

· Žlebnjaci se polažu na sledeći način: prvi red žlebnjaka, uz strehu, oslanja se na zid i polaže u malter, a kod drvene strehe polaže se prvi red na malter koji pridržava posebna rubna letva, a svaki drugi žlebnjak se, pored toga, učvršćuje i ekserom (čavlom).

5/ Pokrivanje slemena i greben3a,

Kad je krovni pokrivač izrađen od običnog crepa, pokrivaju se slemeni i grebeni žlebnjacima ili utorenim slemenjacima koji se polažu u krečni (vapneni) malter.

Pri pokrivanju utorenim i tlačenim crepovima pokrivaju se slemena i grebeni sa utorenim slemenjacima položenim u malter.

Slemena i grebeni krovova pokrivenih žlebnjacima izrađuju se, takođe, od žlebnjaka položenih

SSS u krečni malter.

SA VOLFRAMOVIM VLAKNOM ZA OPŠTU UPOTREBU DK 621.326 TEHNICKI USLOVI JUS N.LO.003

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 jul 1955 23 Količina za ispitivanje

2.31 Količina koja se podvrgava opštem ispitivanju

Niže objavljeni predlog odgovara u potpumosti je broj sijalica za ispitivanje u cilju određivamja

međunarodnoj preporuci IEC publikacija64, dru- prihvatljivosti bilo partije, bilo proizvodnje je-

go izdanje 1954 god. i dnog proizvođača u pogledu mehaničkih i fiOE zičkih zahteva.

Opseg i važnost standarda 9.99 „Količina koja se podvrgava proveravanju elek-

11 Ovaj standard uvtrđuje tehničke uslove koji tre- tričnih i fotometriskih karakteristika je broj sijaba da zadovolje posmatrane sijalice i metode ispi- lica za ispitivanje u cilju određivanja prihvatTtivanja koje treba primeniti u cilju utvrđivanja ljivosti, bilo partije, bilo proizvodnje jednog prokvaliteta sijalica i njihove zamenljivosti na je izvođača, u pogledu početnih električnih i fotodnoj naučnoj bazi. On se odmosi kako na jednu metriskih zahteva. posebnu partiju, tako i na celokupnu proizvod- 2.38 Količina koja se podvrgava ispitivanju trajmosti nju proizvođača, sa ciljem da zaštiti zajedničke je broj sijalica za probu u cilju određivanja priinterese potrošača i proizvođača. iemljivosti, bilo partije, bilo proizvodnje jednog

1.23 Ovaj standard se primenjuje na normalne sija- proizvođača, u pogledu trajnosti. lice sa usijanim vlaknom za opšte osvetljenje, 24 Visina svetlosnog središta je razdaljina geometrikoje imaju: skog središta vlakma od osnove podnožja sa le— nazivnu Trajnost od 1000 časova, mom.

— nazivnu snagu između 25 i 1500 vati, 25 | Lumen je jedinica svetlosnog fluksa. On je ra-

— nazivni napon između 100 i 250 volti, — van fluksu koji u jedinicu prostornog ugla oda-

— zvono od providnog ili iznutra matiranog šilje punktualni izvor uniformne jačine svetlosti

stakla, _. : KIT od jedne sveće.

— normalno podnožje sa navojem ili bajonet, · Primedba:

MOG O u ) a Odi: j a{ajč- Sveća je jedinica jačine svetlosti. Ona ima takvu

tričnih odgo MR. O BO određeni OTO Sa BIS OTO E Tadijalora 1

Si tea _ raj O ti temperaturi očvršćavanja platine pretstavlja 60 o samo za snage manje ili ravne 200 vati. jedinica svetlosne jačine po kvadratnom: santi-

Ž Definicije metru. Njihov simbol je cd.

{| Tip 2.6 Koeficijent dejstva jedne sijalice je odnos između Ovaj izraz se primenjuje za označavanje sijalica njenog svetlosnog fluksa i električne snage koju istih fotometriskih i električnih karakteristika, troši. On se izražava u lumenima po vatu. nezavisno od vrste podnožja. 2.1 | Početna merenja su prva električna i fotometriska

22 Partija merenja izvršena posle starenja.

Ovaj izraz označava skupinu: sijalica jednog istog 2.8 Trajnost jedne sijalice je broj časova za vreme tipa, koje su jednovremeno podvrgnute prijem- kojih je ona svetlela pre izbacivanja iz upotrebe nom ispitivanju. ili se smatra takvom prema ovim propisima.