JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
17175
m ra: aurora a II Ir run O a aaa ar E Carr a ri IO Nr KR rar rama Oi ir ris;
6.86 „Trajanje ispitivanja
Sijalica freba da se upali potpuno najviše za jedam mimut.
Slika 1
1.2
Oblik: talasa struje sijalice Količnik vredmosti vrha i efektivne vrednosti ne treba da pređe 1.7.
Starter
(tarana) Sijalica Q
Šema električnog kola
Primedba: Ako se upotrebi jedan toplotni starter, Moriste se četiri kontakta podnožja startera; a ako se upotrebi starter sa varnicom, kontakti 3 i 4 se stave u kratku vezu. Ako se upotrebi jedam ručni prekidač, rukovanje sa mjime treba da se vrši ma način primljen od obadve strane.
Mačini merenja napona, svetlosnog fluksa i boje sijalica
Opšte
Balasti treba da budu induktivnog tipa i da odgovaraju uslovima tač. 7.7. Sve sijalice treba da izdrže starenje za vreme od 100 časova. Sva ispitivanja treba da se izvrše ma okolnoj: temperaturi između 20 i 27C i dobijene vredmosti treba da se isprave tako da budu svedene na temperaturu od 75"C: i čestanost treba da bude ona za koju je balast predviđen sa +toleramcijom
od — 1%.
Sadržina u harmonikama priključnog napona ne treba da pređe 3%. Ta sadržina u harmonikama je definisana odnosom između Rkvadratnog korena zbira kvadrata efektivne vrednosti i napona raznih harmonika i efektivne vrednosti osnovnog mapona.
Primedba: prethodni uslov treba da se respektuje kada se balast napaja električnom strujom pri opterećenju ili me, što iziskuje normalno da se raspolaže dovoljno moćnim izvorom: struje i strujnim kolom za snabdevanje sa slabijom impendancom. od impedamca balasta.
T) Ova vrednost je u proučavanju.
1.3
Napon na krajevima sijalice, svetlosni fluks i boja
Napon ma krajevima sijalice svetlosni fluks i boja treba da se mere posle stabilizacije*) ko= rTisteći strujno kolo označeno na slici 2. Snaga sijalice se dovede na njenu nazivnu vrednost regulisanjem priključnog „napona. Svetlosni fiuks, boja i napon na krajevima sijalice mere se pomoću prigodnih uređaja.
Naponska električna kola instrumenata za merenje priključenih na krajeve sijalice ne treba da odvode više od 3% nazivne struje sijalice. Strujna kola instrumenata za merenje vezana na red sa sijalicom treba da imaju takvu impedancu da pad napona koji ona stvara ne prelazi 27% od nazivnog napona, sijalice.
Amparati za merenje treba stvarno da mere efektivne vrednosti.
Pri merenju mapona ili snage sijalice, naponsko električno Kolo aparata za merenje, alo, se ne koristi, treba da bude otvoreno.
Pri merenju snage sijalice čitanje vatmetra ne treba da se koriguje zbog sopstvene potrošnje njegovog) naponskog električnog: kola (ako je ekvipotencijalna veza između toga ikola i strujnog navoja vatmetra uspostavljena sa strane sijalice).
Pri merenju svetlosnog fluksa, pošto se sijalica reguliše na njenu mazivnu snagu, isključe se naponska električna kola voltmetra i vatmetra.
*) Period stabilizacije traje oko 15 minuta. Ako je sijalica prethodno stavljena u pogom u jednom posebnom strujnom. kolu, biće potrebam jedan movi period stabilizacije posle njenog prenosa u merno kolo. Taj prenos treba da bude što je moguće brži i dodati periodi stabilizacije treba da bude od najmanje 5. minuta.