JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

Raa a ===

Je spojena sa jedmim etalon-balastom. Btalonbalast treba da ima: istu nazivnu učestanost kao ı balast u ispitivanju i svaki treba da se snabdevi strujom pod mazivnim naponom. Osim: iog8; za sve druge napojme napone između. 90 i 110% nj egove nazivne vrednosti, balast treba da ograniči snagu snabdevamja etalon-sijalice na vredmost koja se me razlikuje za više od, 15%od vredmosti snabdevanja iste falkve sijalice kada radi sa etalon-balastom napajana pri odgovarajućem maponu.

Oblik strujnog talasa,

a) Struja smabdevanja

Oblik talasa struje koja pri mormalnom radu prolazi kroz balast spojen sa jednom ili više etalon-sijalica, kada ta skupina ima faktor snage Xh i kada se snabdeva: strujom pod mazivnim maponomi sa nazivnom. učestanošću, treba da bude fakav da veličina: harmonike reda m ravna ili veća od 3 ne prekorači

2 100 — bilo __ ____ · — slfolfih osnovne struje 10 (n— 2,67). = 9 i — bilo 0,5% u slučaju kada primena gornje formule daje muamju vrednost. Veličina harmonike reda 23 ne može da pređe 57%. Napomena: za, harmoniku reda 3 poželjno je ubuduće da ne pređe u! nikojem slučaju veličinu od 25%. ; Promena formule je u proučavanju. Struja koju troši sijalica.

S

Oblik falasa struje koju troši pri normalnom

radu jedma etalon-sijalica spojena sa bala-

stom, snabdevana strujom pod nazivnim. na-

ponom, sa nazivnom: učestanošću, treba da zadovolji sledeće uslove:

1. dve uzatopne poluperiode treba da pokazuju ma osciloskopu jednake oblike i mjihove vršne vrednosti me treba da se razlikuju više od 5%.

U slučaju da ispitivanje na osciloskopu bude sumnjivo, pomenuta odredba smaitraće se zadovoljenom ako veličina koje bilo parme harmonike ne prelazi 2,5% osnovne struje.

Odnos između: vršne i efektivne vrednosti ne treba da prekorači 1,7.

Napon na, krajevima, startera, (za startere koji funkcionišu pomoću primenjenog mapona).

U skupini koja se sastoji od balasta i etalonsijalice i koja se napaja strujom pod naponom između 90 i 110% nazivne vrednosti i sa naziVnom učestanošću, napom ma krajevima sgstartera ne treba da pređe domje vrednosti.

Tabela II

a ====—————

a snaga |Nazivne dimenzije IOLE S: E Sie ZOO startera A SUS CRNIĆE Ig ri: PE) ||?) 25 + SIV Vai |}S) i * ž 20 59035 68 25 970x38 128 90 | 900» 295 128 80 900x38 * 40 | 1200 x 38 128 65 1500x38 128 80 1500 88 128 90 150054 95

= Vrednost u proučavanju

4.6

4.1

4.8

4.9

4.10

Ova odredba primenjuje se kako za period! odmah posle paljenja, tako i docnije kada se zagreje.

Radiosmetnje

Zahtevi i proveravanja su' u proučavanju.

Ograničenje šuma Zahtevi i proveravanja su u proučavanju.

Impedanca, pri muzičkim učestanostima,

Balast treba da odgovara sledećim uslovima da bi mogao da nosi OOU znai predviđen u: tač. 8.17.

Za sve: mapone učestanosti: između: 400 i 1500 Hz i vredmosti ravne 3,57% mnazivnog napona, impedanca balasta spojemog sa etalom sijalicom snabdevanog strujom pod svojim, nazivnim: naponom i učestamosti treba da bude induktivna i majmanje ravna brojčano otporu koji bi utrošio istu aktivnu snagu kao i posmaftrama skupina kada se snabdeva strujom samo pod svojim: na zivnim maponom i učestamošću.

Za, učestanosti između 250 i 400 Hz vrednost impedance treba da bude najmanje ravna polovini propisanog minimuma; za učestanosti preko 400 Hz.

Primedba: kondenzatori kapaciteta ispod 0,2 HE (ukupna: vrednost), ugrađeni u balast u cilju ograničavanja radiosmetniji, mogu da budu isiključeni pri proveravanju +ih zahteva,

Faktor snage

Izmerena vredmosi, ukupnog faktora snage ne treba da se razlikuje od označene vrednosti za više od 5%. Međutim, ako ie data minimalna vrednost faktora snage, ta vredmost treba da bude 0,85 za 'balast ili za skupinu balasta spojenog sa jednom: ili više etalon-sijalica kada se · skupina snabdeva strujom pod mnazivnim naponom i učestanošću. Za te balaste sa velikim faktorom: snage izmerena vrednost neće nikada biti mamja od 0,85.

Primedba: u vrednosti od 0,85 uzeto je u obzir smamjenje ikoje se pripisuje deformaciji struje usled harmonika i ta vredmost pretstavlja, U najnepovoljnijoj kombinaciji elemenata. balasta i sijalica, granicu koje se treba pridržavati.

Otpornost prema, vlazi i izolacija,

a) Balasti treba da budu otporni prema vlazi. Oni: me treba da pokazuju nikakvo znatno oštećenje posle podvrgavanja opitu vlaženja opisanom u tač. 8.368).

b) Izolacija treba da bude dovoljno sigurna:

1. između polova, 2. između delova pod naponom i spoljnih delova zajedmo sa vijcima: za pričvršćivanje.

Otpor izolacije meposrednmo posle opita vlaženja pod uslovima određenim u tač. 8.36 b), ne treba da bude manji od 2 M Q Neposredno posle merenja otpora izolacije balast treba još da zadovolji dielektrično ispitivanje izvršeno ipod uslovima određenim m. tač. 8.36 b) pri ispitnim maponima koji odgovaraju vrednostima u sledećoj tabeli:

Radni napom Ispitni napon niži ili ravan 24 V 500 V viši od 24 V, a niži ili ravan 250 V 2. 000 V viši od 250 V, a niži ili ravan 500 V 2 500 V

Radni napon je napon normaine upotrebe kome je izložena izolacija koja se ispituje. Ipak za izolacije između delova pod naponomi i spoljnih delova, ispitni napom treba da se bazira na na-

203

|