JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
|
COO nauni alana nananuuunusnonuuuuna auuu uainunniiunuuuuu up ia e
3.3
4.1
4.2
4.21
4.221
e ==—e———1>s0rZ= OZ
Opšte odredbe za ispitivanje industriskom učestanošću. Alo nije drukčije određeno voditi računa o
sledećim odredbama: _
a) — učestanost ispitnog mapona treba da bude između 15 i 100 Hz, a oblik tog napona da je praktično sinusoidam. . ' :
b) — vrednost napona se određuje bilo pomoću sfermog varničara bilo pomoću koje druge merne metodđe, koja je u stanju da da rezultate koji se me razlikuju više od 37 od rezultata, dobijenih pomioću metode varničara. U slučaju merenja napoma pomoću sfernih varnmičara primenjuju se »Pravila za merenje ispitnog napona industriske učestanosti kod dielektričnih ispitivanja pomoću sfermogs varničara«. (IEC publikacija 52); tako se dobiju vršne vredmosti i u ovim propisima je dopušteno da se efektivna, vrednost dobije deljenjem vršne vrednosti, sa, V2.
c) — Kada se Atmosferski. uslovi razlikuju od standardmih uslova temperature (20%) i pritiska (760 mm Žive), koriguju se vredmosti izmerenih napona primenom. korekcionog faktora. koji važi za. sferne varničare (Vidi: ISC publikaciju 52). . : 3
d) — U pogledu vlažnosti vazduha treba ispitivanja radije vršiti pod stanmdardmim. uslovima (11 grama vode po kubnom metru). Ako to nije mogSuće treba primeniti korekcioni faktor. Ispitivanja preskoka sa industriskom učestanošću nasuvo ne vrše se alto relativna vlažnost vazduha prelazi 95% (Vidi tač. .7).
e) — Transformator i ispitno strujno kolo treba da su takvi, da naizmenična struja koja se uspostavi
pri predviđenom: ispitnom naponu, kada: je izolator kratko spojen, bude najmanje: 0,1 amiper. Kada nije ostvarljivo direktno merenje struje kratkog spoja pod predviđenim. ispitnim naponom zbog opasnosti za: instalaciju, može se ekstrapolirati vredmost struje vršeći merenje pod jednim poznatim delom napona praznog hoda tramsformatora, ne manjim od 1/10 napona praznog hoda transformatora. - .
Vrste ispitivanja. Ispitivanja se dele u tri grupe. Ispitivanje prve gruDe. Ta ispitivanja namenjema su proveravanju karakteristika. elementa lanca, lanca ili krutog izolatora, koje zavise samo od oblika i dimenzija izolatora i mjeSovog pribora. Ona se vrše samo jedanput za celu isporuku na izolatorima preuzetim u prvoj partiji podnetoj za prijem, a koji odgovaraju odredbama, tač. 5.2.
Ispitivanj a druge grupe. Ova ispitivanja imaju za cilj da provere karakteristike elementa lamca ili krutog izolatora kao i wakvoću upotrebljenog materijala. Ona se vrše ma izolatorima proizvoljno uzetim iz svake partije podmete za prijem.
Is pitivanja treće grupe. Ova ispitivanja su namenjena uklanjaju izolatora koji imaju fabričke nedostatke. Ona se vrše na svim izolatorima podnetim: za prijem. -
Ispitivanja prve grupe
Opšte o ispitivanjima, prve grupe. Sledeća, ispitivanja vrše se na četiri kompletna, lanca i na četiri ele-
mena ili ma četiri kruta izolatora.:
Ispitivanje preskoka udarnim napomom: (tač. 4.3).
Minutno naponsko ispitivanje industriskom učestanoš Šš
l i u, ma suvo (tač. 4.4). Minutno naponsko ispitivanje industriskom. učestanošću
Ć ću pod kišom (tač. 4.5).
Opšta uputstva, za ispitivanje prve grupe.
Stanje izolato?Fa. Izolatori uzeti sa ispitivanje treba da su čisti i suvi pre početka ispitivanja.
Načim montiranja.
Dva različita načina montiranja predviđena su za ispitivanje izolatorskih lanaca i krutih izolatora. Prvi načim predviđa upotrebu metalnih delova za spajanje i pribora: Koji služe pri normalnom. radu. Drugi način predviđa upotrebu metalnih delova sporazumno usvojenih za primenu ovih: propisa.
O između ta dva načina montiranja utvrđuje se zajedničkim sporazumom između proizvođača i ko-
isnika.,
Prvi“načim.
a) — Lamac visećih izolatora. Lanac potpuno monfiram i snabdeven metalnim. delovima i priborom koji treba da ima u radu, obesi se u vertikalni položaj na jednu metalnu uzemljenu konzolu najmanje dužime 1,5 puta dužina lanca, a koja sa obe strane prelazi osu lamca majmanje za 1 m. Nijedan predmet me treba da se malazi od lanca bliže od 1 m. ili odi 1,5 puta dužina lanca, ako, je ova poslednja vrednost veća od prve. oj J edan komad provodnika se pričvrsti u stezaljku izolatora i održava u što horizontalnijem. položaju. Osa provodnika postavi se prema konzoli pod uglom. odi 909.
Njegov prečnik treba da bude po mogućnosti približan prečniku provodnika linije, ali me manji od 10 mm. Njegova dužima, treba da bude najmanje ravna 1,5 puta dužima lanca i om treba sa obe strane da prelazi osu. lanca najmanje za 1 metar.
Sve treba da bude tako postavljeno da se izbegne uspostavljanje luka: između krajeva provodnika i metalne konzole. Ispitni napon primenjuje se između provodnika i metalne konzole.
Zatezni lanac. Zatezni lanac, snabdeven metalnim delovima: za spajanje i priborom koji ima u radu, „učvrsti se na jednom. svom: kraju na uzemljenu metalnu Rkariku. Lanac se održava u položaju što je moguće više horizontalnim zatezanjem sa oko 1000 k pomoću provodnika učvršćenog ”i stezaljku. „Nikakav predmet ne treba da se nalazi ma udaljemosti od lanca mamjoj odi ı m, ili 1,5 puta dužina lanca, ako je ova poslednja vredmost veća od prve. Prečnik provodnika treba da bude što je moguće bliži prečniku provodnika linija, ali me manji od 10 mm. Njegova duŽžina treba da je najmanje ravna 1,5 puta dužini lanca. |
Ispitni napon se primenjuje između provodnika i zemlje.