JUS standardizacija
314
Krajnji rok za dostavljanje primedbi 1 decembar 1955
1.2 1.3 Š
2.1 2.2 8
3.1
8:27
4.2.
a R=—E—=z:=—<=—Z———=—
Predlog br. 1494
ai eee _—=ZZSSS === 1 AlH. ||
Opseg
Ovaj standard sadrži zajedničke propise za sve vrste svežeg voća i svežeg povrća namenjenog za ljudsku ishranu. .
U sveže voće spadaju plodovi: jabuke, kruške, dunje, mušmule, oskoruše, šljive, kajsije, breskve, trešnje, višnje, oraha (u ljusci i jezgre), lešnika (u ljusci i jezgre), badema (u ljusci i jezgre), kestena, vinove loze, (grožđe), ribizle, ogrozda ,duda (dudinka), maline, kupine, jagode, borovnice, brusnice, divljih ruža (ružin šipak), narandže, mandarine, limuna, masline (maslinka) smokve, nara (kalinka, šipak).
U sveže povrće spada: kupus, kelj, karfiol (cvetača), keleraba, salata, spanać, boranija, grašak, paprika, dinja, lubenica, bundeva, krastavac, pa-– radajz (crveni patlidžan, rajčica), plavi patlidžan, cvekla, mrkva, celer, peršun, rotkva, rotkvica, mladi krompir, crni luk, praziluk (poriluk), beli luk, hren, rabarbara, špargla.
Ovaj standard odnosi se i na drugo nepomenuto sveže voće i povrće ,ukoliko je ono predmet trgovine i ukoliko. služi za ljudsku jshranu.
Definicija,
Pod svežim voćem koje se stavlja u promet podrazumevaju se plodovi voćaka grupisanih u kvalitetne kategorije i namenjene za upotrebu u svežem stanju ili za preradu.
Pod svežim povrćem smafraju se plodovi ili drugi delovi povrtnog bilja koji se upotrebljavaju za ljudsku ishranu u svežem ili prerađenom stanju.
Minimalni uslovi
Voće i povrće mora bifi zdravo, čisto, sveže, bez stranog mirisa i ukusa, neovlaženo, bez nedostataka (mana) koji bi mogli uticati na njegovu izdržljivost, kao što su znaci trulenja, bez uboja, naprslina, mehaničkih povreda, oštećenja izazvanih od štetočina „gljivica i slično.
Sveže voće i povrće mora biti u komercionalnom smislu zrelo i sposobno za transport do mesta opredeljenja i za upotrebu.
Sveže voće i povrće mora biti određene krupDnoće i izgleda u odnosu na vrstu, sortu, godišnje doba i proizvodno područje.
Kod proizvoda kod kojih se sortiranje krupnoće vrši prema prečniku plodova, merenje se vrši na najširem mestu.
Sveže voće i povrće moraju biti bez stranih primesa. :
Klasifikaciia
Klasiranje svežeg voća i povrća vrši se po sorti, kvalitetu, zrelosti, krupnoći ili težini, boji i dru– gim osobinama.
Klasifikacija treba da odgovara opštim uslovima ovog standarda, kao i posebnim uslovima koji se propisuju standardima za pojedine vrste svežeg voća i povrća.
Kvalitet ekstra
Sveže voće i povrće kvaliteta ekstra mora biti naročito odabranog, izvanrednog kvaliteta i karakterističnih sortnih osobina.
SVEŽE VOĆE I POVRĆE OPŠTI PROPISI
4.3
4.4
4.5
4.6
4.1
5.1
5.2
6.2
noi ei as ==—–-——. ”Ti ===z=—== ===GK=Z=====
— Pproizvodno područje.
JUS E.BI1.010
Ovakvi proizvodi moraju biti naročito brižliivo pakovani.
Kvalitet I
Sveže voće i povrće mora bifi vrlo dobrog kvaliteta bez nedostataka i brižljivo pakovano.
Kvalitet II
Sveže voće i Dovrće ovog kvaliteta može da ima izvesne nedostatke, ali mora da ispunjava minimalne uslove iz tač. 3 ovog standarda.
Kvalitet III
Za proizvode kod Kojih je potrebno da imaju
i Kvalitet III uslovi za taj kvalitet propisuju
se standardom za dotični proizvod.
Dozvoljavaju se otstupanja kod pojedinih kva-
liteta i to:
— do 5% kod kvaliteta ekstra i
— do 10% kod kvaliteta I i II po jedinici am-
balaže*).
Ovo otstupanje se ne može primeniti na proiz-
vode koji su oštećeni usled trulenja, jačih po-
vreda ili naprslina.
Ako pojedini proizvodi iziskuju kKlasiranje po
krupnoći (kalibraži) plodova uzima se u obzir
sledeći Kriterijum:
— prečnik, obim, težina ili dužina pojedinih komada u jedinici ambalaže,
— broj komada u 1 kg,
— broj komada u određenoj jedinici ambalaže.
Ambalaža
Sveže voće i povrće pakuje se i olprema u standardizovanoj ambalaži koja je predviđena za pojedine vrste i kvalitete ovih proizvoda. Sveže voće i povrće kvaliteta ekstra i kvaliteta I mora biti u jedinici ambalaže od iste sorte istog kvaliteta i ujednačene krupmoće.
Kod opreme u rasutom stanju (rinfuza), sveže voće i povrće mora ispunjavati minimalne uslove predviđene za kvalitet II, odnosno kvalitet III, ako je za taj proizvod predviđen i ovaj kvalitet.
Oznake
Na ambalažu u kojoj is upakovano sveže voće i povrće stavljaju se na spoljnoj strani oznake: — ime pošiljaoca,
— Vrsta i kvalitet robe, .
Za sveže voće, odnosno povrće namenjeno izvozu, pored pomenutih oznaka dolazi i natpis: »Jugoslavija« utisnut neizbrisivom bojom. Ove oznake mogu biti i na etiketama Moje se lepe na čeonim stranama ambalaže.
Kvalitet. proizvoda označava se na ambalaži: kvalitet ekstra kao »ekstra«, kvalitet TI kao »I« ili sa dodatkom »prima« i kvalitet II kao »II« ili sa dodatkom »secunde«.
Proveravanie kvaliteta
Proveravanje kvaliteta odnosi se na sve elemente koji uslovljavaju Kvalitet odgovarajuće vrste svežeg voća ili povrća.
') Kao jedinica ambalaže podrazumeva se: sanduk, letvarica, korpa, korpica, vreća ili ma koja druga vrsta ambalaže. Ako se predviđa rasuto stanje (rinfuza) onda jedinica ambalaže može biti pregrada (fah, boks, predeo) u vagonu i slično.
STANDARDIZACIJA
DK 634.1/8:635.1/6