JUS standardizacija

Ispitni komadi se opreme, provodnicima za: Moje su predviđemi i okremu se glavom na niže.

Zidna grla se pričvrste na vertikalnu pregradu sa rupom! za isticamje otvorenom i okremautom: naniže, ako takva postoji. Ispimi komadi se izlažu u toku 5 minuta veštačkoj kiši, gustime 3 mm u minuti, koja pada vertikalno sa visine

- od 2 m. Posle toga: postupka, ispitni komadi treba

da izdrže dielektrično ispitivanje po tač. 5.13, a sem toga treba utvrditi da li je voda prodrla u znatnoj količini. :

Unutrašnji delovi, pregrade i slično, koji su u dodiru sa delovima pod naponom kao i svi spoljni delovi grla, treba da su otpormi protiv vlage. Obična grla se izlažu hidroskopskom: ispitivamjiu I, a neperomočiva grla hidroskopskom ijspitivanju II.

Ispitni komad, pošto primi sobnu temperaturu.

stavlja se u vlažnu komoru prema sl. 1 u najnepovoljniji radni položaj. Bazen ma koji se stavlja komora. treba da je napumjem vodom do visine od, 20 do 30 mm. Načelno najnepovoljniji radni položaj je onaj u kome je „grlo svojim otvorom. okrenuto naviše. Za vreme ovog ispitivanja siljalica se me stavlja u grlo. Kod hidroskopnog postupka IT bazem je termički izolovam od podloge ma kojoj se nalazi. Kod hidroskopnog) postupka II bazen se stavlja na: podlogu koja se greje. Iz jednog posebnog suda, u kome ključa voda, pušta se para u vlažnu komoru za vreme 15 do 20 minuta, Zapremina vode ioja. treba, da se ispari treba da iznosi 1/800 zapremine vlažne komore. Mlaz pare me sme biti upravljen na ispitni komad. Ispitni komad treba da ostame u komori 24 časa. Kod hidroskopskog postupka I voda u bazenu se ne greje, a kod hidroskopskog postupka II temperatura vode u bazemu održava se za oko 5"'C izmad sredmje temperature u komori, a temperatura u komori odražava se za oko 5'C izmad temnperature amibilismta. Preporučuje se da se djspitni MWeomuadi drže prethodno u prostoriji za ispitivanje najmanje 4 časa da bi se doveli ma temperaturu ambijenta, pa tel tada da se pristupi hidroskopskom:. ispitivanju.

VMlažna komora, je metalno sanduče sa jedmim staklenim zidom za posmatranje ispitnog komada. Bazem je isto tako od metala, a komora se stavlja u njega tako, da: mjena najniža ivica bude uzdignuta za 10 mm od dma bazema, kako bi se obezbedilo izjednačenje pritiska u iomori i izvam nje. Podloga na koju se stavlja ispiti Womad treba da bude takva, da omogućava pristup vlage sa svih strana.

Prostor koji zauzima ispitni komad ireba da bude wudaljem oko 15 cm: od dma komore i najmanje 12,5. cm od njenih. zidova. Kod hidroskopskog postupka: I može se kao termička izolacija bazena upotrebiti ploče od plute, debljime oho 2 em. Kod hidroskopskog postupka II može se za zagrevamje vode upotrebiti peščano kupatilo električno grejamo.

Metal koji ne korodira obojen spolja belc

Presek A-B

Kod zidnih grla otvori za provodmike ostavljaju se otvoreni, a ako su za probijanje oni se probiju.

Da bi se izbegla svaka wosetnija promema atmosferilija u vlažnoj komori preporučuje se da se komora: stavi! u prostoriju sa temperaturom. ambijenta od 20 — 3% i da se zaštiti od ftemperaturnih promena prouzrokovanih sumčevim zracima, sijalicama, grejalicama, promajom: i slično. Osim kondenzacije zbOg lubacivamja pare i početku hidroskopskog postupka ne treba u komori da mastup! nikakva drusa kondenzacija.

Posle hidroskopskog postupka ispitni komadi ne smeju da pokažu mikakva znatna oštećenja u smislu odredaba ovoga stamdarda.

Izolacija mora biti dovolimo osigurama:

a — između polova,

b — između delova pod napomom i! spoljnih delova, podrazumevajući tu i Vijke za pričvršćivanje osnove i gornjeg dela zidnih grla i vijke za spajanje.

Cc — između metalnih omotača sa izolujućom iumutrašnjom oblogom i delova: pod napomom, ako je razmak između og bilo dela pod naponom i metalnog omotača mamji od propisamih vredmosti pod 4 u tabeli tač. 7.

Provera se vrši merenjem otpora izolacije i. dielektričnim ispitivanjem.

STANDARDIZACIJA