JUS standardizacija
314
7.181
risti za kontrolu prelaza nijanse odi žute u ružičastu. Od upotrebljene količine 0,1 n AgNOs za titrovanje odbije se 0,15 mil zbog utroška ma ikalijumhromat (korektura). Sadržaj ukupnog hlorida kao natrijumhlorid u % (Xi), izračunava. se prema sledećoj formuli: b X 0,005846 X. 100 Xi = a b= potrošeni broj mil 0,1 m srebronitrata sa odbitkom 0,15 ml a = otpipetirana zapremina rastvora soli (0,8 g soli)
Stvarni sadržaj natrijumhlorida izračunava se prema formuli:
% NaCI = GG — X-) X 1;9976 ukupnog natrijumhlorida
Xu=mađeni sadržaj
u % Xo = sadržaj magnezijumhlorida u % (iz tač 7.10) 1,2276 — faktor za preračunavamje maignezijum= hlorida u natrijumhlorid.
Dokazivanje i određivanje joda u jodiramoj soli Jodirana so po svim osobinama mora: u svemu odgovarati svim elementima predviđenim za. kiu-
. hinjsku so, u tač. 3 ovog standarda, pored toga
sadržaj kalijumjodida treba da bude 0,010 g/kg (10 mg/kg).
Pripremanje rastvora za dokazivanje joda.
0,250 g rastvorljivog skroba (amylum solubile) rastrlja se u tarioniku sa mekoliko kapi vode, doda postepeno uz mešanje 50 ml vrele vode, pa se zatim ova mešavina prenese u erlenmajer ipDogodne zapremine i zagreje do ključanja. Kad se rastvor ohladi, doda mu se sveže spravljeni rastvor od 0,10 g natrijummitrata u 10 ml vode i na kraju 0,2 g kalijum:bisulfata ili 0,5 ml sumporne kiseline. Posle hlađenja reakitv je upotrebljiv. Primedba: Rastvor je upotrebljiv samo u toku 24 časa.
Dokazivanje prisustva joda.
Na malo sahatno staklo stavi se 10 do 15 kapi reaktiva, a zatim se doda preko ove tečnosti toliko soli, da mešavina bude dosta vlažna. Neposredno ili posle 10 mimuta stajanja pojava plavoljubičaste boje dokaz je prisustva joda.
Određivanje sadržine joda.
Izmeri se 50 g soli sa tačnošću odi dve decimale na dovoljno osetljivoj vagi, a zatim se prenese u erlenmajer zapremime 300 do 500 ml. So se rastvori u 200 ml destilovane vode. Ako je rastvor mulhan usled mehaničkih nečistoća treba. ga profiltrovati kroz filtar papir. Zatim se rastvoru
8.1
8.3
. 4 K_L~. " —
FP
dodaju 2 kapi indikatora metil crvenog i kap po kap rastvora 0,1 n HCI do promene žute u
· narandžastu boju. Odmah zatim se doda 1,5 ml
bromme vode i zagreje do klyučanja. Od momenta kad tečnost proključa mora umeremo da ključa 9 minuta. Dok je erlenmajer na vatri, povremeno se kružno meša da bi se izdvojene čestice soli na zidovima suda vratile u rastvor. Posle tog vremena, sud se skine sa vatre, ostavi da stoji 1 mimut, a zatim uz kružno kretanje suda, doda 1 ml mravlje kiseline pa ponovo ostavi da stoji 'l minut da se ohladi na 10 do 19"C. Kad se tečnost ohladi na temperaturu 10 do 12"C, doda joj se 1 ml fosforne kiseline i 0,10 g kalijumjodida, kružno pomeša i ostavi 5 minuta: da stoji na mračnom mestu. Zatim se doda nekoliko kapi sveže spravljenog rastvora skroba i titruje sa m/100 rastvorom: NasS:Osx pomoću, mikrobirete. .
Titracija”se vrši tako da svakih 3 do 4 sekunde padne po jedna kap matrijumitiosulfata u rastvor, a sud za to vreme kružno meša. Svršetak titrovanja je onaj ftrenutaki kada tečnost postane bezbojna,
Sadržina kalijumjodida u procentima izračunava se premia sledećoj formuli:
b >*-2 2 02767 KJ % = —______
a b= potrošeni broj rnl n/100 natrijumtiosulfata a = izmerena količina uzorka soli u g (50.00 sg) 0,2767 = faktor za preračunavanje utroška.
NasS:Os; (1 mil rastvora Nax•SsOs n/100 = 0,2767 mg KJ).
Smeštanje i čuvanje
So proizvedena prema ovom standardu (upakovana u kartonske kutije) smešta se i čuva u zatvorenim. prostorijama, zaštićenim od almosferilija, prašine i drugih nečistoća i u kojima sadržina relativne vlažnosti mora biti ispod 85%.
So pakovana u vrećama mora: se čuvati u. prostorijama zaštićenim od zagađenja i almosferskih padavina.
Transportovanje
Prevozna sredstva za transport soibi moraju. biti čista, suva, obezbeđena od atmosferskih padavina, a vagoni zatvoreni.
Manipulacija sa soli pri proizvodnji, transportu, smeštanju i čuvamju mora odgovarati svim. higijenskim propisima.
STANDARDIZACIJA