JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA :

— Dpropisi za nepromemljive kondemzatore od 'uigljjeme: kompozicije, — Opšti: zahtevi i merne metode za visokofrekvenftne kajblove. : Takođe su prodiskutovami uslovi osnmcvmih temperatura kao i opšti problemi obeležavanja bojama. Opštu anketu o označavamju broijeva pomoću boja,

izvršića ma zahtev Akcionog komiteta, sekretarijat TC 40. Akcioni komitet

Osnovana su dva mova komiteta: 41 — Zaštitni

relei i 45 — Tehnilka visokonaponskog ispitivanja. Sekretarijat komiteta 41 vodiće belgiski komitet, a švedski komitet preuzima. ReObiiuoi 49, čiji će zadatak biti:

da priprema IBC preporuke tehmilke igpdtivanjaı

— pomoću udarnih: mapona i struja ši

— visokšh mapoma maizmemične i jednosmerne struje.

Kao rezultat ove odluke, rad koji je spadao dosada u potkomitete, 36-2 i 36-3, biće sada prenet u nadležnost novog komiteta.

Osnovam je specijalni potkomitet pod pretsedništvom H.A.R. Binmey-a: (Ujedinjena Kraljevina) da ulprza rad ma pripremi jedmoobraznog zbornika bezbednosti za električne aparate koji će služiti kao. mečumarodma osnovica za procenu sigurnosnih osobina - elelctrične opreme.

Pretsednik: TEC-a je Ovlašćani da osnuje poseban komitet koji će podneti predlog o obrazovamju opštež komiteta za planiranje. Dok komitet za planiramje ne stupi u dejstvo, s obzirom: ma. himost koordimacije rada ma polju elektronike i telekomumikacija, osnovan je specijalam savetodavni komitet za elektroniku i telekomumnikacije koji će Akcionom komitetu podmositi predloge:

a) opštih direktiva za rad tehmičkih komiteta IEC

za. elektroniku # telekomntmuikacije,

b) za saradmju sa tehmičkim komiiltetima IBC, koji nisu obuhvaćemi pod a) i sa drugim. međunarodmim: organizacijama,

c) za usvajamje predloga tehmičkih, komiteta TEC za elektroniku i telekomumikacije.

Ovaj, savetodavni komitet pod! pretsedništvom Dr Dunsheath=a biće sastavljen od pretsednika raznih. komiteta IEC, nadležnih za proučavanje u ovoj oblasti.

Rad ma standardizaciji osnovnih: metoda ispitivanja sprovodiće novi mpotkomitet (40-5) tehmičkog komiteta br. 40. Od macionalnih komiteta i sekretarijata tebhničikih komiteta tražiće se mišljenje i predlozi o standardizaciji osnovne okolne temperature, relativne vlaŽnosti vazduha i pritiska vazduha.

Predlog holandskog elektrotehmičkog komiieta, koji. se odnosi ma standardizaciju, fero-magnetskih me-

kih metala, upućem je ma razmatramje nacionalnim

komitetima.

Rešeno je Ida delokrug TC 34, sijalice i odgovara= juća oprema, obuhvati kompletnu. standđardizacijiu pribora: za osvetljenje.

Alkcioni komitet je najzad primio izveštaj tehničkih komiteta, koji su održali sastanke u Londonu i odobrio je izdavamje mekoliko publikacija kao i rasturamje izvesnog broja. predloga. preporuka po pravilu od 6 meseci: ili po 2-mesečnom:i postupku.

Savet

Na sastanku Saveta, održanom: u Britsh Standards House-u u petak po podne.8 jula, izabran je za ipretsednilka komisije Dr Perey Dumsheath, C.B.E. (Ujedimjema Kraljevina) na mesto Dr Harold-a S. Osborne-a (SAD), čiji je trogodišnji rok istekao.

Dr Dumsheath je bio pretsedmik wuniverzitetskos saveta Univerziteta u Londonu 1949 god. Om je direktor mekoliko električnih komcerna i člam TL,omdonskog odbora za elektricitet. Ranije je bio pretsednik udruženja elektroinžinjera. On je bio vođa grupe za proučavanje proizvodnosti, koja je upućema u Sjedinjene Države 1951 radi proučavanja odnosa između. američkih univerziteta i imdutstrije.

Kao predavač i pisac knjiga i članaka o naučnim, tehničkim i prosvetnim pitanjima, Dr Dumsheath- je tesno sarađivao sa IEC-om' poslednjih 30 godima. Sekretar komisije bio je od 1946—48 god., a, blagajnik od 1948—55 god.

Dr Arnold Roth pretsednik Švajcarskog elektrotehničkog komiteta izabram je za blagajnika umesto Dr Dumsheath-a.

Kanada, Pirancuska i Nemačka. su izabrane u Alccioni komitet. Ostali sadašnji! članovi} OVOS komiteta su Belgija, Indija, Ttalija, Holamdija, Norveška i Ujedinjema Kraljevina, a, povulkle su se posle devetogodišnjeg perioda Čehoslovačka, Sjedinjene Države i SSSR.

Potvrđen je prijem: Tajlanda u članstvo IMC-a.

DISKUSIJA O PREDLOZIMA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA

Predlozi jugoslovenskih. standarda, objavljeni u ovom. broju biltena, »Standardizacija«, stavljeni su, na ovaj način na, javnu diskusiju u cilju iznalaženja, najpovoljnijih rešenja i usvajanja opravdanih primedaba.

Svaki pojedini imteresenit (organizacija, ustanova, preduzeće i stručnjak) ima na ovaj način mogućnost da aktivno učestvuje u izradi definitivnih jugoslovenskih standarda stavljanjem svojih primedaba, prigovora, saveta, i sl,

Ali, da bi se ova javna diskusija mogla obaviti bez suvišnog odugovlačenja, neophodno je da svaki interesent dostavi svoje primedbe, mišljenja i sl. u roku koji je naznačen u začelju svakog pojedinog pred-

loga. Primedbe koje prispeju po isteku toga, roka, Savezna komisija za standardizaciju neće moći da uzme u obzir i neće ih smatrati obaveznim.

Sve primedbe, mišljenja, prigovore i sl. treba, slati na adresu: Savezna komisija za standardizaciju —ım' Beograd, Admirala Geprata br. 16 — pošt. fah 933.

Ukoliko u pojedinim brojevima biltena »Standarđizacija« budu objavljene samo anotacije pojedinih predloga standarda, što se čini kad je u pitanju samo manji broj interesenata, u tom slučaju interesenti mogu da zahtevaju da im se dostavi ceo tekst predloga koji ih interesuje.

363