JUS standardizacija
|
STANDARDIZACIJA
—
9.
8:
63
64
309
bojom prema standardu JUS M.AY7.010 — Boje za obeležavanje, i označeno slovom prema materijama odi kojih: štiti, ma) sledeći način: -
3.67
Za zaštitu od komcentracija koje sadrže do 1%
kiselih gasova kao što su hlor, mravlja kiselina,
soma, iiseilima, cijamovodomična Kigselima, sum-
a Cedilo koje štiti od: Boja
oznaka
A para, naročito organskih rastvarača kao: benzol, aceton i sl. smeđa
B smeša: gasova, kiselih para, Org. para, . (halogeni, kisele pare, fozgen, CEVES cijanovodonična kiselina, nitrozni gasovi i dr.)
BB istih smeša kao cedilo sa oznakom B sa dodatkom uloška protiv: - e crvena dimova, gasova i para (aerosona).
D ugljen monoksida — specijalno cedilo crna
E kiselih materija i halogena (hlor, brom, jod, fluor) žuta
G hlorovodonične kiseline plava
J cijanovodonične kiseline i nadražujućih materija (kao hlorpikrin i sl.) — plava i smeđa specijalno cedilo
K amonijaka — specijalno cedilo ~ zelena
| ; - :3 : . žuta i crvena, trakom pri
if, sumporvodonika — specijalno cedilo OVOGA
M sumporvodonika i amonijaka — specijalno cedilo žuta i plava
O fosforovodonika — arsenovodonika žuta i zelena
R sumporvodonika i organskih para — specijalno cedilo žuta ı smeđa
AO III III III EEEE GREKIRE:GGGEC Gui auu E er uuu ruzu
Za odluku o obeležavanju cedila od škodliivih materija koje nisu predviđene u tabeli treba, se obratiti Saveznoj komisiji za standardizaciju.
Upotrebljeni premazi boja moraju da budu otporni na ljuštemje, pucamje i sličmo,. i njihove boje moraju da budu postojane prema: običnim. atmosferskim uticajima Ikojima: mogu da budu izloženi pod normalnim „uslovima skladištenja i upotrebe. -
Na svakom: cedilu mora: biti upadiljivim. bojama: napisano:
(Ime mečistoće u atmosferi) (SE}{syTija,(oy) AN | —_ — SN A ri a ili 'Uxniverzalno cedilo za gasnu mmsku
a ispod toga:
— Za zaštitu orgama za disanje od mečistoća U atmosferi,
— koncentracija ...7%, zapremimski,
— zmailk proizvođača ji
— rok vačnosti.
Obeležavamje iz tač. 3.64 mora biti postojano i stavljeno na najupadliivijie mesto na cedilu. Strane uvezena cedila moraju se obeležiti prema propisima ovog) standarda,
Za zaštitu od koncentracija koje ne sadrže više od 17% organskih para, kao Što je alkohol, aceton, manilin, bemzol, ugljem disulfid, tetrahilorugljenik, hloroform, etar, formaldehid, destilaciloni produkti nafte j toluol, cedila, moraju. zadovoljiti uslove propisane u tač. 4.9 ij 4.6.
Za koncentracije koje sadrže preko 1%, cedila moraju izdržati probu od 5 min., propisanu u drugom stavu tač, 4.2, izvedenu. sa, propisanom, koncenitracijom. 3.68
3.69
3.611
23.611
3.612
3.613
porvodonik, . azotpemtoksid, fozgem, sumimpordioksid — cedilo mora da zadovolji, uslove propisane u tač. 4.1 i 4.6. Za koncentracije koje sadrže preko 17%, cedilo mora izdržati probu od 5 mim., propisanu u drugom stavu tač. 4.1 izvedenu: sa propisanom Mioncentraciijjom.
Za zaštitu od koncemtracija amionijal:a, koje ne prelaze 17%, cedilo mora zadovoljiti uslove propisane wu tač. 4.4 i 4.6.
Za koncentracije veće od 1% cedilo mora izdržafti probu odi 5 mimuta datu u drugsom: stavu tač, 4.4, izvedenu sa propisanom. koncentracijom.
Za zaštitu od ugljenmonoksidđa u koncentraciji od 1% za period od 2 i više časova (veliko GC= dilo), cedilo mora da ispuni zahteve date u tač. 4.5 (a). Za Muomcenitracije imad 1% ispitivanje cedila vrši se probom. od 15 mim prema. propisu drugog stava itač. 4.5 (a\, sa propisanim. Koncentracijama.. Za zaštitu. koja ne traje duže od 30 mim (malo cedilo), cedilo mora da. dspumi uslove tač. 4.5 (b).
Za zaštitu od prašine, dimova, magle (aerosola) vazduhu cedilo mora da ispuni sva ispitivanja koja su propisana za svaki pojedinačni gas.
Za zaštitu od prašine, dimova, magle (aersola| ili mijihovih mešavima sa gasovima i parama u cedlilo mora bilti ulključem filtar koji mora. odgovarati, zahtevima tač. 4.7.
Cedillo u pogledu otpora na vazdušno strujanje mira da odgovori propisima, tač. 4.9.
Svako cedilo pre upotrebe mora: biti hermetički zaštićeno od spoljnjih uticaja i to: grlić mora imati poklopac ma mavoj sa gumenim. zaptivačem, a otvor na polilopcu cedila (kroz koji ulazi vazduh: mora; lbitti zaštićem: gumemnim. zapušačem. ili malepljemnmim, flasterom.
iii ===
|