JUS standardizacija

310 4 4.1 4.2 | 4.8 4.4

Ispitivanja

Alo drugačije nije određeno (kao mapr.: w. tač. 4.5, treći stav), ispitivamje gasme maske se vrši ma temp. 20 — 20C i relaftivnoji vlazi 50—60%.

Ispitivanje na gasove. Cedilo za određeni gas ispituje se propuštamjem toga gasa kroz cedilo u koncenitrraciji koja vlada pri upotrebi maske, brzinom do 30 1/min za vreme od 20 mim i vazduh Koji je prošao kroz cedilo ne sme da sadrži više od pet delova gasa koji je iw pitanju na million delova: vazdulhia.

Sa dvostrukom iMomncentracijom # dvostrukom

·. brzinom strujanja gasa, vazduh koji dzlazi me

sme ni posle 5 min da prekorači gornju vrednostf.

Ispitivanje na organske pare. Organske pare tetrahlor-ugiljemika iu komcemtraciji od 5000 de-

· lova ma milion: delova vazduha, zapremimski, po-

sle propuštanja kroz cedilo brzimom od 30 1/min za vreme od 30 min moraju biti tako apsorbovane da vazduh koji prolazi kroz cedilo me sme da sadrži više od 5 delova orgamske pare koja je u pitamju, ma miilion delova vazduna.

Sa dvostrukom ioncemitraciljom, |i dviostrulzom: brzimom strujamja gasa, vazduh koji izlazi mne sme mi posle pet mimuta! ida pređe gornju vrednost. ;

Ispitivanje ma kisele gasove. Milor, cijamovodomik ili summpirdioksid iu koncentracijama odl 5000 dielova ma miliom delova vazduha, zapreminski., Dole mpropušitamijim! lmemoz cedilo Mrzimom od 30 1/mim za vreme ođ 30 mimnm muora bili tako apsorbovan da vazduh Koji prolazi kroz cedilo me sme da iadrži više od 5. delova gasa koji je u pitamju ma miilliom deiova vazdula.

Sa dvostrukom Romcemitracijom i dvostrukom: brzimom wstrujamja gasa, vazduh. koji izlazi ne sme ni posle 5 mumnuta da; OrONOTačI gomju vrednost.

Ispitivanje na amonijak. Amomijak- w Kkomcemtraciji od 20000 delova: na milioni delova vazduha, zapremimski, posle propuštamja kroz cediillo. brzimom: od 30 1/min za vreme od 20 mim mira biti tako apsorbovamn da vazduh: koji prolazi kroz cedilo ne sme da sadrži, više od 100 delova amomidjjalkca ma: miliom delova: vazduha.

Sa polovinom gornje komcentracije i dvostruRom: brzinom: stru:jamjin) Basa, vazduh: koji izlazi me sme da prekorači gornju vrednost ni posle 5. miumuta..

Ispitivanje na ugljenmonoksid

a) Posle propuštanja uglienmonoksida kroz cedilo u: koncentraciji od 100 delova ma miiliom delova vazduha brzinom od 30 1/min, zapremuimnsiii, za vreme od 4 časa, vazdulh koji je prošao Ikiroz cedilo ne sme da sadrži više od 960 mil ugiljemmrmiomoisida.

Sa gormjom komcentracijom i brzinom: proticamja: od 60 1/ min: za vreme od 15 min izlazni vazduh sme da: sadrži ukupnu količinu, ugiljenmionoiksida. do 960 ml.

Sa komcemtnacijom od 5000 delova na miliom delova vazduha, pri temmperalturi od, 00C i, relativnmoj vlazi 100% i brzinom, proticamja: od 30 1/min za vreme od | časa izlazni vazduh me smle da sadrži više od 960 mil igiljenmriomoiksidia, b) Posle propuštamja mjugljemmionoiksilda: kroz ce'dilo w komcemtraciji od 10000 delova ma miTiom „delova vazduha brzimom od 30 1/mim. zapyremimski, za, vreme od 1 časa, vazduh koji! je prošao Mroz cedilo ne sme da sadrži više od. 640 mil igpljemrmuomolsidiai,

Sa komcentracijom od 5000 delova ma miliom delova vazduha pri temperaturi od 0" i relativnoj vlazi 100% i brzimom mroticanja od

4.6

4.1

4.8

4.9

4.10.

5.1

9.2

5.3

5.4

5.5

o a ai aaa a alal ———NI

|

30 1/min za. vreme odi 30 mim, izlagzmi: vazduh me sme da sadrži više odl 640 mil uiugljenmomolksildian, Ispitivanje na hemiskn stabilnost, Kroz cedilo se propušta, struja vazduha temperature 29—96"C i rel. vlage od 25%, koji me sadrži: ugilljenmonoksid, za vreme od 6 časova brzimomi adi 60 1/mim. Cedillo posle toga treba da izdrži jspitivamje propilsano wu iprvomi stavi tač. 4.1, 4.5 i 49 u zaivisnosti od! mameme, sa, izmenom: trajanja, probe ma 10 mimu:al.

Kroz cedile se propušta struja vazduha temperature 292—960C i rel. vlage od 85%, Moji mne sadrži Ulgljemm:iomoksid, za, vreme od G6 časova brzimom. od 60 1/mim. Cedilo posle toga treba da izdrži ispitivamje propisamo u prvom stavu tač. 4.1, 4.9 » 4.3 u zavisnosti od namena sa jiZmemom: trajanja probe na 10 mim.

Ispitivanje ma aerosole. Alco je cedilo određeno za zaštitu od dimova, prašine i. magle u kombimaciiji sa gasovimia! i/ili parama, ono miora! dia, odgovara sledećim dopunskim zahtevima:

cedilo mora da zadrži naimanjie 99,5% smeše vazduha i parafinske magle ma: nefelometru. Ta koncentracija parafimsikie ismeše vi vazduhu! mora. da: odgovara zamiućenu standardne prizme mnefelometra. Brzina struiania smeše vazduha parafinske magle izmosi 30 1/mim.

Ispitivamje na čovekmwm. Poslednji Moriterijum. o valjanosti muaiske jeste ispitivanje kommpletne ma= ske ma čoveku. Maska mora da pruži motpiumu zaštitu za vreme od 30 mim ikad čovek udiše kroz nju optima date koncentracije štebih matemilja: za 'kojie jie rmaska: namenjena.

Ispitivanje cedila ma otpor. Otpor u struji vazduha 30 1/mim: me sme da: bude veći: od! 20 mm vodenog stuba za Rkomlbinovamo cediilo, mi, veći od 10 mm vodenog stulba iza jednostavno cedilo. Ispitivanje ofpora cedila wu struji vazduha vrši

„se prostrujavamjem' vazduha brzinom od 30 1/min

ikroz cedilo u smeru disanja kao pri mormalmoj upotrebi i merenjem mrazlike statičkih mpritisaka nieposredno ispred i izm cedila pomoću wdiferencijalmog vodemog mamometra..

Ispitivanje sume. Jačina kidamja (zatezna ČVTstoća)) gumuie me sme da bude mlmja od 120 kg/cm”?. Posle starenja od 7 dama ma vazduhu temip. 70 -—— 20C, jačina Kidamja sme da bude smanmn:ijemai najviše za 20%

Kontrola ispravnosti

Svaka mzeta kompletna gasna maska pregleda se u pogledu: spoljašnje neispravnostl.

Tspitivanje se vrši ma uzorcimi uzetim nmasumice i to ma 3% od celokupne količine a najmimje na dva uzomka,

Uwzeti uzorci, ukoliko se ispitivanie ne vrši ma mestu uzimamja, upakuju se, uvežu kanmapom i zlaippečalte, ma: mačinj koji islMujčuijie miogućmost skidanja kamapa sa paketa a da se ne povredi pečait i pakovanjie.

Za paket je pričvršćen MWamapom- ji zapečaćen karton sa sledećim podacima:

— naziv iproizviodia,

— znak proizvođača,

— datum uzimanja uzoraka i

— potpisi lica koja su uzimala uzorke.

Ispitivanja vrše stručna zvamična' lica i laboratoriji snabdevenoj potrebnim, uređaijimia.

" STANDARDIZACIJA