JUS standardizacija

--

M

STANDARDIZACIJA | RR OI Ju 357

B. — Dielektrična, svojstva. Člam 16. — Dielektrična ispitivanja

Ispitivanje za proveru dielektričnih sVojstava provodnih, izolatora obuhwataju:

a) ispitivanje minutnim: podnosivim naponom industriske učestanosti ma suvo, (čl. 18);

b) ispitivanje minutnim: podmosivim naponom industriske učestanosti pod kišom, (čl. 18);

c) ispitivanje ikradkotrajnim podmosiVim naponom: industriske učestanosti na suvo (samo za provodme izolatore u neizloženom: položaju), (čl. 19);

(dd) ispitivanje udarnim. podnosivim napomom na suvo (samo za provodne izolatore u izloženom: položaju), (čl. 20);

e) merenje dielektričnih gubitaka u hladmom i ispitivanje toplotne postojanosti dielektrika u toplom stanju, (čl. 21).

Primedba: Treba obratiti pažnju ma činjenicu da dielektrična ispitivanja prouzrokuju wulbrzano starenje organske izolacije. Stoga se preporučuje, da se broj ovih ispitivanja ograniči na apsolutno potrebni minimum. iPonavljianje ovih ispitivanja treba vršiti samo sa prethodmim pristankom · proizvođača.

Član 17. — Pripreme i uslovi za dielekitrična ispitivanja, provodnih izolatora,

Dielektrična ispitivanja treba “#jšiti samo na kompletnim provodnim' izolatorima sa mprovodnicima, obujmicama za pričvršćavanje i svim pomoćnim delovima sa kojima su oni opremljeni pri upotrebi. Samo zaštitne varničare (ako postoje) treba ulloniti.

Pre ispitivanja treba brižljivo očistiti površinu izolatora. .

Provodini izolatori sa uljem: ili) masom za zalivanje treba da budu ispumjeni do normalnog radnog hivoa sa uljem ili masom za zalivanje onoga kvaliteta ioji je odredio proizvođač.

Za provodme izolatore koji su predviđeni da se potope u masu za zalivanje potpumo ili .delimično, ovu masu treba zameniti za dielektrična ispitivanja izolacionim. uljem, osim ako nije drugačije propisano.

Normalne atmosferske prilike za duielektrična ispitivanja su:

760 mm živinog stuba (odmosno 1014 m Bar-a)()

20%

11 g vodene pare po kubnom metru vazduha, odnosno 63% relativne vlažnosti pri 200.

Ako je potrebno da se ispitivanje izvrši pre mego što se uspostave mormalne atmosferske prilike, ispitivanja sa mpodnosivim naponom mogu se vršiti sa najvišim mogućim naponom, VOdeći račuma o gustoći i vlažnosti vazduha.

Clan 18. — Ispitivanje minuimim podnosivim naponom industriske učestanosti na suvo i· pod kišom.

Ispitivanje mimutnim podmosivim naPonom industriske učestanosti na suvo dolazi u, pojedinačna, ispitivanja. ; -

Ispitivanje minutnim podnosivim naponom industriske učestanosti pod kišom dolazi u tipska ispitivanja, i Vrši se samo ma spoljnim i spoljno-umutrašnjim:' provodnim izolatorima.

Ispitni mapon treba da ima učestanost između 15 i 60 Hz.

i Ako ispitni napom nije sinusnog oblika, onda se uzima da je ekvivalenini ispitni napon jedna efektivnoj vrednosti sinusnog talasa koji ima istu vršnu vrednost kao nesinusoidmi' talas. Ispitno jolo treba da bude takvo da pri premoštavanju iprovodnog izolatora na ispitnom naponu struja iznosi! bar 0,3 A. Za ispitivanje podnosivim naponomi pod kišom potrebno je provesfi sledeći postupak: 8) postaviti provodni izolator u položaj koji zauzima mpri normalnoj upotrebi i orijenitisati ga: prema kiši tako da je omogćen najlaijzči preskok: __ ___19) provodni izolator se izlaže u toku 5 minuta dejstvu kiše, a potom se bez prekidanja po- : | Ččinje sa ispitivanjem. | Veštačka Kiša treba da ima sledeće karakteristike: — količina padavina. — — — — 3 mm/min - 10%

Tiapnjb | — O — = — = -— 45O prema horizontali | — Specifični otpor vode — — — 10000 cm —— 10% | — temperatura vode — — — ·— = pne treba daj se razlikuje

| za više od 10"'C od tem| perature izolatora.

Kiša treba da pada u pravilno raspoređenim. sitnim kapljicama. i Ispitni napon se priključuje između provodnika mprovodnog. izolatora i obujmice za pričvršćenje. Napon treba povećavati kontinualno od nule do određene vrednosti što je moguće brže. Određena vredmost mapona treba da se održava u granicama; -- 3% wu toku propisanog vremena. Na kraju 60 sekumdi ispitni mapon. se snižava do mule što jel moguće brže, ali kontinualno, da se izbegne prenapom pri isključenju. ||| U toku perioda, dok se provodni izolator malazi pod naponom, ne treba da nastane ni preskok ni proboj. ___Ispitni napon treba da se meri prema »Propisima za merenja napona pomoću mernog varničara« (JUS N.A5.101), ili ma kojom metodom, čija se tačnost može proveriti mernim varničarem. Napon treba meriti direktno na provodnom izolatoru. Može se upotrebiti i svaka metoda kojom se može meriti napon. ww toku ispitivanja, pod uslovom da ne utiče na vrednost ispitnog napona. : _ Vrednosti ispitnog mapona date su u tabelama koje slede, One važe i za spoljne i za umnutrašnje provodne izolatore i za one u izloženom i u meizloženom. položaju.

() 1 m Bar — 0,75 mm živinog wtuba.