JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

Novi predlozi standarda koji se odnose na osnovne pojmove. kod zupčanika zamišljeni su u vidu niza definicija, datih što je moguće kon-

ciznije, potkrepljenih dovoljnim brojem skica. Uz svaku definiciju dati su odmah i odgovara= jući obrasci.

Pomenuti predlozi standarda obuhvataju čisto kinematski deo teorije zupčanika; znači, sve definicije odnose se isključivo na oblik zuba u vezi sa relativnim kretanjem jednog zupčanika u odnosu na drugi, pri čemu pojam »zupčanik« uključuje i pojam alata u obliku zupčanika. Zupčanici, odnosno njihovi zubi, posmatraju se kao geometriska tela ograničena određemim površinama, odnosno, njihovi profili kao geometriske slike ograničene određenim linijama.

Osnovni element na koga se svi ovi predlozi standarda odnose nije zupčanik posmatran pojedimačno i izolovano, već zupčasti par, kao nerazdvojna celina sastavljena od dva spregnuta zupčanika. Sama uloga i namena zupčanika diktira njihovo proučavanie, projektovanje, izradu i kontrolu uvek i jedino u parovima.

Celokupno izlaganje materije koja se odnosi na zupčanike dato je, takođe, dosledno. kinematski, tako da su izbegnuta sva uprošćavanja u odnosu na teoriski tačne postavke. Ovo važi, na prvom mestu, za sva geometriska uprošćavanja, koja sa gledišta kinematike nemaju smisla i stoga samo. prividno uprošćavaju razumevanje materije. U vezi sa ovim izbegnuta su i sva računska uprošćavamja, tako da su svugde dati potpuno tačni obrasci koji važe uopšte, a ne samo za jednu određenu usku oblast brojnih vrednosti (kao napr. DIN 870). Prigovor da se time povećava posao oko numeričkog računanja otpada, na prvom mestu, zbog toga što tačne formule većinom. ne zahtevaju više vremena za numeričko izračunavanje nego približne a, osim toga, izdavanje niza praktičnih tablica i dijagrama koji obuhvataju sve formule koje se navode u ovim standardima svešće numerička izračunavanja na minimum. Izdavanje ovih tablica i dijagrama stoji u perspektivi rada ove potkomisije.

Najopštija podela zupčastih parova ma, prema tome, i podela materije koju obuhvata predložena grupa standarda, izvršena je dosledno kinematski; znači, ne prema spoljašnjem obliku svakoE zupčanika posmatranog ponaosob, nego prema funkciji zupčastog para, dakle, prema obliku »kimematskih površina«, što se

svodi na međusobni položaj osa obrtanja, pre-

nosni odmos i smerove obrtamja. · Prema tome, svi zupčanici podeljeni su na . cilindrične, konične i zavojne (hiperboloidne),

zavisno od toga da li su njihove ose paralelne,

da li se ukrštaju ili mimoilaze, pa su na isti ,

načim podeljeni i predloženi standardi.

Uža podela cilindričnih i koničnih zupčastih parova, ikoji ulaze u predloženu grupu stamdardš, izvršena je isključivo prema obliku njihovog osnovnog zupčastog elementa, znači kod cilindričnih zupčanika prema obliku osnovne zupčaste letve, a kod, koničnih zupčam'ka prema obliku osnovne zupčaste ploče, pošto je osnovni zupčasti element taj koji definiše jednoznačno oba zupčanika zupčastog para.

Prvi i osnovni standard ie JUS M.C1.001 — Zupčanici — Opšti deo — Definicije. On obuhvata definicije pojmova koji su zajednički za sve vrste zupčanika. To je naojpštiji standard na koga se nadovezuju svi ostali iz grupe zupčanika. Time ie izbegnuto ponavljanje istih definicija u više posebnih standarda.

“Sledeći predlog standarda je JUS M.C1.002 — :Zupčanici — Cilindrični zupčasti parovi Definicije. Sastoji se iz opšteg i posebnog dela. Opšti deo odnosi se na definicije pojmova koji su zajednički za sve cilindrične zupčaste parove, te tako služi kao osnova ne samo za evolvenine zupčanike mego i za sve ostale (cikloidni zupčanici za satne mehanizme i sl.), koji za sada ne ulaze u standard.

Drugi deo ovog predloga standarda odnosi se na cilindrične evolvenine zupčanike sa pravim i kosim zubima. Zahvaljujući činjenici da su cilindrični evolventni zupčanici sa pravim i kosim zubima geometriski slični ako se posmatraju u preseku ravni upravnom. ma ose Oobrtanja, defin:cije i formule koje se na njih odnose razrađene su paralelno, tako da su one definicije i formule koje važe i za zupčanike sa pravim i za zupčanike sa kosim zubima date po celoj širini teksta, a tamo gde se razlikuju, leva. polovina teksilova odnosi se ma zupčanike sa pravim zubima, a desna na zupčanike sa kosim zubima. Strogo teoriski posmatrano, Jormule koje se odnose na zupčanike sa pravim zubima mogle bi potpuno izostafi, jer one pre"stavljaju samo specijalan slučaj onih koje se odnose na zupčanike sa kosim zubima, no one su ipak umete odvojeno u cilju dobijanja bolje preglednosti i zbog češće primene zupčanika sa pravim zubima. Ovakvom koncepcijom cilindričnih evolveninih zupčanika ne samo što je ostvarena velika ušteda u prostoru (80% od ukupnog teksta je zajedničko i za zupčanike sa pravim i za zupčanike sa kosim zubima), što bi u ovom slučaju pretstavljalo stvar od sekundarnog značaja, nego je shvatanje suštine cilirdričnih evolventnih zupčanika sa pravim i ko-

“4O01