JUS standardizacija
|
STANDARDIZACIJA
14.2
(sl. 6) ili izravnanjem dvaju otpora u Vitstono= vom mostu (sl. 7).
U svim tim metodama nepoznati otpor mora da bude veliki u odnosu na standardne otpore koji su sa njim uključeni na red tako da primi glavni. deo uključenog napona.
nekoliko stotina M Q. Povoljniji način. je primena tehnike zaštitnih karika.
Radi obezbeđenja zadovoljavajućeg rada opreme
treba izvršiti jedno visokonaponsko merenje pri isključenom probnom komadu. Pod tim okolnostima uređaj treba da pokaže beskonačni otpor
galvanometar I univerzalni Sent
SI6 Meloda poredjenja sa upolrebom galvanomehfra
Zbog promenijivosti otpora nekog datog probnog komada sa uslovima, probe i s obzirom na heterogenost materijala raznih probnih komada rezultati kod ponovljenog ispitivanja obično nisu sa ftolerancijama manjim od 10%, a često se razlikuju i više (niz vredmosti od 10 do 1 može se dobiti podli prividmo istim uslovima). Ta okolnost je u suprotnosti sa određivanjem olpora meftalnih provodnika, koje je jedno odi najtačnijih električnih merenja.
14.4
indikator
(u granicama osetljivosti aparata za merenje). Ako se raspolaže podesnim standardnim vrednostima njih treba upotrebiti da se proveri rad uređaja. e
Zaštita od parazitnih struja postiže se zaštitnim. provodnicima koji hvataju te struje i sprečavaju greške. Zaštitni provodmici međusobom: spojeni sačinjavaju zaštitni sistem i sa mernim stezaljkama obrazuju mrežu sa {iri pola. Ako su veze podesne parazitske struje će se otkloniti od mer-
SL 7 Metoda poredjenja so upofrebom Vilstonovog mosta
Izolacija mermog strujnog kola majbolje je da bude od materijala čije se osobine mogu uporediti sa osobinama materijala koji se proverava.
Greške nastale pri merenju mogu poticati od:
a) površinskih struja nastalih zbog parazitnih napona čija je veličina obično nepoznata ı često usamljene prirode,
b) pogrešnog šentovamja otpora probnog komada, normalnih olpora ili uređaja za merenje struje i to pri merenju otpora izolacije nepoznatih i verovatno promenljivih veličina.
Nastale greške mogu se ispraviti na faj način
što se izolacioni otpor svih. delova strujnog kola
poveća do krajnjih granica. Ovaj načim može se primeniti za merenje izolacionih otpora do
nih strujnih kola i otpor izolacije između ma koje merne stezaljke i zaštitnog sistema paralelo je vezan sa pojedinim elementom. električnog kola znatno nižeg otpora tako da otpor probnog komada pretstavlja jedini direktan put između mernih stezaljki. Na ovaj načim mogućnost grešaka je znatno smanjena.
Pogodna upotreba zaštitnog sistema u metodama koje se zasnivaju na merenju jačine struje prikazana je na slikama 4 do 6 gde je prikazan zaštitni sistem sa priključkom na izvor napona i uređaj za merenje struje standardnog otpornika. .
Na slici 7 gde je primenjen Vitstonov most, zaštitni sistem priključen je na mestu gde su Ve-
KK ina