JUS standardizacija
3.25
| STANDARDIZACIJA.·
Eo jedan, primerak zapisnika sa uzorkom zadr-
žavaju kupac i prodavac, jedan se dostavlja laboratoriji Rkloja vrši ispitivanje, a jedan: se primerak čuva za slučaj spora na mestu: koje sporazummo određuju zaimteresovane strane. Spornu analizu vrši laboratorija koju zainteresovane strane sporazummo izajberu.
Uzorci se čuvaju ma hladnom, suvom: ij čistom mestu sa rokom važnosti najviše 90 dama. Ukoliko je seme soje vlažno, pa postoji pretpostavka reklamacije u mpogledu vlage, odmosno ulkoliko postoji mogućnost da se seme u hermetički zatvorenim: sudovima pokvari tada se uzimaju dvostruki konačni uzorci od kojih se jedan mora prosušiti. Ovakav uzorak se mora posebno označiti da je izvršeno prethodmo sušenje. Veličina i broj uzoraka |
Kod isporuka semena soje od 10.000 kg Mkoličina prosečnog uzorka mora: da bude najmanje 4 kg. Ako je jedma isporuka veća od 10.000 kg onda se odi svakih daljih. 10.000 kg ili započetih 10.000 kg uzima još po 2 kg za prosečni uzorak. Uzorci se uzimaju od cele jedne isporuke ili od jedinice isporuke, maprimer od celog tovara od 1.000 tona ili svakog vagona (transportnog sredstva) posebno.
3.2S3Ako je seme soje isporučeno u vrećama, pojedina-
čni uzorci se uzimaju: iz svake .10-te vreće kod jedne isporučene partije do 20 tona.
Kod jedne isporučene partije preko 20 tona, po= jedinačni uzorci se uzimaju iz svake 20-te vreće iznad količine od 20 tona.
Svaki konačam uzorak namenjen ispitivanju mora imati težinu najmanje 1 ks, a iz svake.izvršene isporuke jedme partije mora se odvojiti najmanje 4 konačna uzorka, shodno tački 3.17 ovog standarda.
Ukoliko se pokaže potreba za većim, brojem: konačnih uzoraka (za slučaj iz tač. 3.19) mora se srazmerno povećati količima prosečnog uzorka prilikom uzimanja uzoraka.
Način ispitivanja Pripremanje uzoraka, za, analizu
Uzorke koji se dostavljaju laboratoriji ma ispitivanje, otvara lice koje vrši ispitivanje. Opis uzorka kao: oznake, njegov spoljni izgled i stanje, sastavni su Ideo ispitivanja i moraju: biti navedeni ma mpočetku izveštaja.
Ako je uzorak veći, uzima se ponovo mešanjem i Četvrtanjem: srednji mamji uzorak iz kojeg se izdvoje količine potrebne za; ispitivanje uz prethodmo mešanje.
Za određivanje stranih primesa uzima se seme u ishodnom: stanju tj. bez prethodmogp drobljenja i usitnjavanja. Za određivanje vlage seme se drobi u milimu: ili avanu, a, isto tako i za određivanje ulja u semenu potrebno je da se izvrši što sitnija meljava. Pošto se fimo mlevenje me može sprovesti kod uzoraka semena soje sa većom vlagom, usitnjavanje se sprovodi posle prve ekstrakcije u ftarioniku sa peskom. Sva određivanja treba izvršiti u Što kraćem: vremenu od časa otvaranja uzorka i sprečiti isušivanje otVoOrenih uzoraka.
Određivanje stranih primesa,
Izmeri se 10 do 20 g semena soje, razastre na glatki crni ili beli papir, odnosno staklo, pa se pomoću: pimnmcete i drugih sredstava izdvoje primese iz semena. Primese se izmere a radi. kontrole i čisto seme. Zbir semena li izdvojene ne= čistoće me sme wise razlikovati više od 0,2 g od celokupne količine izmerenog semena ioja je uzeta za analizu.
4.3
4.4
4.5
– e
Dobiveni rezultat izražava se u procentima stranih primesa {P) na originalno seme prema formuli:
n P=— X 100 a n = izmerena: težina primesa u gramima, a = izmerena... težina semena u gramima.
Određivanje vlage
5 po 10 gp razdrobljenog semena soje izmeri se u posudu za merenje li sušii 2, časa u sušionici ma 150%C. Posle sušenja hladi se pola časa u eksikatoru i meri u zatvorenoj: posudi.
Sušenije se ponavlja do konstantne težine, ij. dok razlika dvaju uzastopnih merenja me bude manja od 0,1", računato na izmerenu ioličinu semena. U slučaju: ponovnog sušenja ovo se ponavlja po 1 čas, a hladi ma isti mačim. ikao što je rečeno ranije. Dobiveni rezultat izražava se u
procentima (V). na originalno seme prema formuli: a — b iV= >X 100 a
a = izmerena količima originalnog semena Wu
gramima, b = izmerena količina semena posle sušenja u
gramima.
Određivanje ulja
5 do 10 g dobro usitnjenog semena. Isoje izmeri se i stavi u čauru za ekstrakciju. U. čauri se suši 1 čas u sušionici ma 105'C (sušenije treba produžti ako seme sadrži. više od 15% vlage), zatim se ekstrahuje 6 časova u Soxlet aparatu! ili 2 časa u aparatu po Twiselman-u.
Ekstrakcija se vrši redestilovanim. petrol-eterom (JUS B.H2.261). Posle dovršenja ekstrakcije iz ekstraktora se ispari rastvarač, suši 1 čas na 103 do 105"'C, hladi pola časa.mu eksikatoru i meri. Čaura sa ekstrahovanim semenom: posle ispitivanja rastvarača suši se takođe 1/4 časa na temperaturi od 105"'C. Posle toga sadržaj. čaure prenese se u: tarionik izmeša sa peskom. (pesak mora iti iskuvam u hlorovodoničnmoj Kkiselimi, dobro opran i prosušenm), dobro smrvi, kvamtitativnmo prenese u čauru i ekstrahuje još 2 časa. Iz ekstrahovanog wela dobivenog posle druge ekstrakcije ispari rastvarač, a ostatak se suši od 103 do 105'C do konstantne težine, hladi 1/2 časa u eksikatoru i posle toga meri. Težina ulja smatra se komstaninom, ako se posle ponovmog) sušenja od 1/4 časa procenat ulja ne menja više od 0,1". Ako je težina ulja dobivenog drugom ekstrakcijom weća od 10 mg, mora se ekstrakcija sa peskom: ponoviti. OVo se Dponavlja sve dotle dok težina ulja ponovne ekstrak-= cije za vreme od 2 časa me bude manja od 10 mpg.
Dobiveni rezultati izražavaju se u procentima sirovog ulja (U) na originalno seme prema formuli:
c U==— X 100 a a = izmerena količina originalnog semena u
gramima, c — izmerena. količina ulja (zbir ulja iz glavne i ponovljenih ekstrakcija) u gramima.
Određivanje slobodnih masnih kiselina u sirOvom: ulju semena soje.
Slobodne masne kiseline određuju se neposredno posle određivamja mulja.
Osušenom i i izmerenom ulju dobivenom ekstrakcijom doda se 25 do 30 ml neutralne smese
„gumapyan a ai ao
:
eriogab ieiaarecaı
Ikee re e Zov rarzy ia YT a 277
| |
— —-