JUS standardizacija
ei.
STANDARDIZAČIJA
Kumu ari ———
il
(3) Čitanja zavise od pritiska tvrdomera ma uzorak. Zbog toga se ona mogu znatno da
razlikuju pri ocenjivanju iste gume, naročito ako ispitivanje ne vrši isto lice. Uzorak
Najbolje je vršiti ispitivanja na uzorku oblika ploče, najmanje debljine 8 mm, čije su gornja i donja površina ravne, glatke i paralelne.. Da bi se dobila propisana debljina mogu se staviti najviše dva uzorka jedam ma drugi. Ne smatra se pouzdanim rezultat ispitivanja uzorka čija je debljina manja od 2 mm.
Za uporedma ispitivanja proba se vrši na UZOTcima iste debljine, ako je ova ispod 8 mm; kod debljina iznad 8 mm može se zanemariti efekat razlike u debljini. i
Dimenzije uzoraka treba da budu takve da: (i) pritiskivač oko plundžera i noseća iploča na zadnjem delu tvrdomera leže na uzorku; (2) plundžer mora biti udaljen od ivice uzorka najmamje 13 mm. . Određivanje tvrdoće ma okruglom uzorku ili na uzorku užem od moseće ploče ne smatra se tačnim. Aparat
Glavni delovi aparata su:
1) Pritiskivač koji ima u sredini rupu prečnika 3,2 mm, čiji centar mora biti udaljen od ma koje ivice pritiskivača najmanje 6,4 mm.
2) Plundžer. Vrh plundžera izrađuje se od kaljenog čelika i ima oblik i veličinu prema slici 1 i dejstvuje kroz rupu ma pritiskivaču.
Slika 1
3) Uređaj za čitanje. Uređaj za čitanje sastoji ss iz brojačnika ili skale i pokazuje položaj vrha plundžera iznad pritiskivača; on je graduisan od nule za visinu igle izvan pritiskivača od 2,54 mm do 100, u kom je slučaju igla u ravni pritiskivača. 4) Baždarena opruga. Ova opruga se malazi a unutrašnjosti aparata i gura plundžer van pritiskivača i utiskuje ga u uzorak u zavisnosti od tvrdoće gume. Ova opruga mora da bude takva da ako je baždarena prema mrtvoj težini, kriva opterećenje čitanja skale mora da bude prava
3.2
3.4
3.5
dv} [-}]
4
5
307
linija čiji početak pretstavlja izduženje plumdžera od 2,54 mm (0 na skali) pod opterećenjem od 56 g, a završetak krive pretstavlja mulu izduženja plumdžera, odnosno 100 na skali, a pod opterećenjem od 8292 sg, sa odstupanjem od sT4g na ma kojoj tački.
Za baždarenje opruge, odnosno tvrdomera, preporučuje se odgovarajući uređaj. Tvrdomer se učvrsti na stativ da stoji upravno. Vrh plundžeta se stavi u sredinu jednog tasa hemiske vage a u drugi tas se stavljaju tegovi odgovarajućih težina tako da se na skali dobiju čitanja koja odgovaraju 'krivoj za baždarenje tvrdomera Da bi se sprečio direktan dodir između plundžera tvrdomera i tasa na koji se on stavlja, preporučuje se da vrh plundžera leži na cilindru dužine oko 0,5 mm i prečnika 0,127 mm, koji je sasvim malo izdubljen da bi se prilagodio vrhu plundžera i koji čini sastavni deo uređaja za baždarenje. Da bi se izbegle greške, na suprotni tas vage stavi se teg koji odgovara težini uređaja za baždarenje.
Postupak
Uzorak se pre ispitivanja dovede u standardno stanje tj. drži se najmanje 12 h na 20 + OC, i · zaklonjen od svetla. Gornja i donja površina uzorka se lako zapraše talkom.
Primena tvrdomera. Ako se primena vrši rukom, tvrdomer se uhvati palcem i trećim i četvrtim prstom, pri čemu se kažiprst stavi na vrh instrumenta. Tvrdomer se zatim stavi na uzorak pazeći da osnovica instrumenta leži paralelmo sa površinom uzorka.
Primena pritiska. Primenjen pritisak treba da bude toliki da izazove čvrst dodir pritiskivača sa uzorkom. ·
Vreme čitanja. Kao čitanje tvrdomera treba uzeti maksimalno čitanje dobiveno odmah posle primene tvrdomera. Ako čitanje neposredno Dosle primene aparata ne odgovara osobini koja se ispituje, dozvoljava se čitanje posle 15 sek; s tim da se vreme čitanja unese u izveštaj. Ako vreme čitanja nije propisano, podrazumeva se da se čitanje vrši odmah po primeni instrumenta. Merenje se vrši najmanje na četiri razna mesta na uzorku. i
Ispitivanje se vrši pod standardnim uslovima, tj. na temperaturi 20 + 20C.
PIzražavanje rezultata
Tvrdoću gume pretstavlja srednja vrednost svih čitanja. Pored stepena tvrdoće ai izveštaj Ireba uneti i sledeće: 1) debljinu uzorka ako je ista ispod 8 mm, 3) dimenzije uzorka alo se isti ne sastoji od jedne ili dve paralelne ploče, 3) temperaturu ako nije standradna, 4) vreme čitanja ako se ne vrši neposredno posle primene aparata, 5) tip tvrdomera.
RBeproduktibilnost rezultata
Greške čitanja grubo su proporcionalne čitanjima Tvrdomera, i zato se daju kao procenat čitanja, tj. kao koeficijent varijacije, koji iznosi 1,42%/o alto probe vrši isto lice. Srednja vrednost (za čČeliri čitanja) ispitivanja, ako je rade razna iica ima koeficijent varijacije od 3"/o.
O U O U O O O AC 1 a IC
i sa aio —Oy O Me Ia i ie ri a aaa ei
e