JUS standardizacija

308

Predlog br. 2363

mm I-III Lo ii

STANDARDIZACIJA

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 januar 1958

Objašnjenja

Probe na veštačko starenje imaju za cilj da procene relativnu otpornost gumenih vulkanizata prema raspadanju pod uticajem vremena. Da bi se ovo postiglo guma se izlaže kontrolisanim štetnim ulicajima tokom određenog vremena, posle koga se ispituju određene osobine a rezultati uporede sa rezultatima dobivenim ispitivanjem istih osobina gume koja mije prošla kroz ovaj postupak. Ubrzano starenje se vrši pod uticajem povišene temperature, kiseonika pod pritiskom i vazduha pod pritiskom.

Jačina proizvedene promene pod navedenim uticajima nije ista kod svih vrsta vulkanizata za sve osobine. Zbog toga:

a) veštačko starenje ne pretstavlja stvarne Dro-

mene koje izaziva prirodno starenje;

b) njime se ne može sa velikom ftačnošću da proceni relativam prirodan ili upotrebljeni život raznih guma; tako, podizanjem temperature može da se ide na izjednačenje prividnog života guma koje se raspadaju različitim brzinama pod prirodnim uslovima starenja; Cc) različite probe na veštačko starenje ne pružaju iste ocene o relativnom životu pojedinih guma i, čak, mogu da dovedu do svrstavamja istih u različite klase kvaliteta.

Zbog toga se pogoršanje prouzrokovano vešta-

čkim starenjem treba meriti promenama osobine

ili osobina koje imaju praktičnu vrednost, pod

uslovom da se iste daju meriti sa tačnošću jer

se nijedna osobina ne može uzeti kao opšti in-

deks stepena pokvarenosti. -

Skreće se pažnja na činjeniou da ove probe na

veštačko starenje ne mogu da imitiraju prirodmo

starenje koje se dešava m prisustvu svetlosti i

ozona.

Ovaj standard propisuje četiri metode ocenjiva-

nja veštačkog starenja:

— metođa A — m sušnici sa podeljenim komorama, — metoda B — u sušnici,

— metoda C — u kiseoničnoj bombi,

— metoda D — u vazdušnoj bombi.

Metoda A ima prednost nad metodom B.. Treba izbegavati istovremeno veštačko starenje po metodama B i C različitih vrsta smeša u jednoj sušnici zbog migracije sumpora, antioksidana, peroksida ili omekšivača. Za takve se slučajeve preporučuje upotreba sušnice sa podeljenim komorama. U slučajevima gde se me raspolaže takvim wsušnicama, zajedno se mogu ispitivati sledeći materijali: 1 polimeri istog opšteg tipa;

2. vulkanizati koji sadrže istu vnstu ubfzi-,

vača i otprilike isti odnos sumpora i ubrzivača; 3. vulkanizati koji sadrže istu vrstu antioksidana; 4. vulkanizati koji sadrže istu vrstu i istu količinu: omekšivača. Detalji ispitivanja i obračunavanja pojedinih fizičkih osobina dati su u propisima odgovarajućih metoda.

ISPITIVANJE GUME Proba na veštačko starenje

Metoda A. Ispitivanje u sušnici sa komo= rama

Objašnjenje

Veštačko starenje gume po ovoj metodi sasfoji se u izlaganju uzoraka kontrolisanom razornom dejstvu vazduha povišene temperature i almosferskog pritiska, posle koga se izmere fizikalne osobine i iste uporede sa fizikalnim osobinama uzoraka koji nisu prošli kroz ovaj postupak. Prednost ove metode se sastoji u tome što se pojedine smeše izlažu starenju u odvojenim Komorama koje sprečavaju zagađivanje usled migracije sumpora, anftioksidana, peroksida, omekšivača i drugih isparljivih materija. Za merenje promene uzimaju se fizikalne osobine koje dolaze u obzir prilikom primene proizvoda, ali ako one nisu navedene, preporučuje se da se ispitaju zatezna čvrstoća, modul, izduženje u momentu kidanja i tvrdoća prema odgovarajućim JUS. Kod ove probe koncentracija kiseonika je mala, Jer u slučaju brze oksidacije može se desiti, da kiseonik ne može dovoljno brzo da prodire kroz gumu, što bi izazvalo nejednaku oksidaciju. Zbog toga bi se moglo da desi, da proba sem kod vrlo tankih komada, da netačne rezultate kod suma neotpornih na starenje. :

Kod ovog načina probe smatra se da je temperatura od 700C najviša temperatura koja može da da zadovoljavajuće jednoobrazno starenje. Prema tome proba veštačkog starenja u sušnici na temperaturi iznad 70'C može se primeniti samo na proizvode koji su tokom upolfrebe izloženi temperaturama dznad 700%C. Probe sa visokom temperaturom primenjuju se na mnoge sinftetičke gume i to na 100'C, 150%, 200%'C i 250%. Uzorci za ispitivanje

Starenje se vrši na uzorcima 'koji su pripremljeni i kondicionirani na način koji je propisan za odgovarajuće ispitivanje (zatezna čvrstoća, tvrdoća i t.d.) a ne na celom proizvodu ili ploči i njihov oblik mora da bude tako obrađen da posle starenja ne iziskuje nikakav mehanički, hemiski ili toplotni postupak. Merenje uzorka se vrši pre starenja a obeležavanje posle starenja. Međusobno se mogu upoređivati samo uzorci sličnih dimenzija i koji imaju otprilike istu izloženu površinu.

Površina uzoraka mora da ima dobru glatku obradu i me sme da ima mrlje i pukotine.

Aparat i

Aparat se sastoji iz jedne ili više cilindričnih vertikalnih komora visine najmanje 30 cm. Komore su opkoljene mediumom Wdobrogs toplotog prenošenja, koji se kontroliše termostatički (alu– miniumski oklop, tečno kupatilo, zasićena para). Bakar ili bakarne legure treba da budu snabdevene vešalicama za držanje uzoraka, prvenstveno staklenim ili aluminijumskim za uzorke oblika prstena. Uzorci treba da budu tako obešeni da jedan od drugog i od zida budu udaljeni najmanje 1 cm. Aparat treba da bude tako konstruisan da zagrejan vazduh može da uđe :i donji deo i izađe iz sornjeg dela komore bez kružnog opticanja. Vazduh koji prolazi kroz jednu komoru ne sme da uđe u koju drugu komoru. Opticaj vazduha kroz komore treba da bude tako podešen da se za jedan sat izvrše najmanje 3 a najviše 10 izmena. Vazduh pre ulaska u komoru mora da bude zagrejan na temperaturu sušnice istim toplotnim prenosnikom.

Temperatura pojedinih komora mora da ima uvek istu temperaturu i da odgovara propisanoj u gramici od 109C.

DK 678.019.391:620.199 | JUS G.S3.026