JUS standardizacija

312

Predlog br. 2370

2) Aparate treba postavljati na izolovanim mestima (da ne bi eventualna eksplozija prouzrokovala materijalne štete i povredila ru'kovaoca. 3) Ako se radi sa više aparata, svaki aparat treba da bude smeštem u zasebnu ćeliju.

4) Ćelije u koje su smešteni aparati treba da budu takve konstrukcije da se dejstvo eventualne eksplozije svede na minimum. Treba ih zidati na način sličan zgradama za Droizvodnju opasnih eksploziva: sa podom i tri zida vrlo lake konstrukcije dok četvrti zid i tavanica imaju laku konstrukciju. Na taj naČim će se pritisak eksplozije i parčad orijen= tisati na tu stranu. Dobro je da se na izvesnom otstojanju od pravca eksplozije stave džakovi sa peskom.

5) Svi dispozitivi kojima se podešava pritisal, temperatura i t.d. treba da budu tako postavljeni da se njima može da rukuje sa izvesne daljine.

6) Vazduh ne sme da sadrži kapljice ulja, prašine i t.d.

T”) Treba preduzeti mere Rkoje će onemogućiti da eksplozija jednog aparata ·prouzrokuje eksplozije i drugih aparata.

8) Po mogućstvu me treba vršiti Jednovremeno ispitivamja različitih vrsta gume lu istom aparatu.

9) Za vreme otvaranja i punjenja bombe uzorcima Treba isključiti pritisak. Izvodilac me treba da bude u blizini aparala koji je pod pritiskom.

10) Apsolutno treba DO i podmazivanje kanala i spojeva ma kakvim sredstvom.

11) Sve mavedene mere predostrožnosti Treba preduzeti naročito u slučajevima kad se ispituje gumeni konac kao i u slučaju ispitivanja proizvoda koji sadrže tekstil čije dlakice mogu da izazovu eksploziju.

ISPITIVANJE GUME Određivanje zatezne Čvrstoće i izduženja vulkanizirane prirodne i sintetičke gume Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 januar 1958

Objašnjenje

U ovoj probi standardan uzorak za ispitivanje (epruveta), bilo da je u obliku trake ili u obliku prstena, isteže se do kidanja u mašini čija se donja stega odnosno trn kreće konstantnom brzimom. Ova dva oblika uzonka me moraju da daju iste vrednosti zatezne čvrstoće prvenstveno zato što kod istegnutih uzoraka oblika prstena opterećenje mije jednako na celom preseku, kao i zbog postojanja dejstva Rkalandera, jer dužina trake uvek ide ili paralelmo ili upravno na dejstvo kalandera. Uzorci oblika prstena daju niže, nekada znatno niže vrednosti zattezne čvrstoće od traka koje pri ispitivanju daju vrednosti mnogo bliže stvarnoj zateznoj čvrstoći gume. Određivanje stvarne zatezne čvrstoće iz podataka wdobivenih ispitivanjem uzoraka oblika prstena zahteva eksploataciju krive opterećenje — istezanje. Pripremanje epruveta

Ispitivanje se me sme vršiti pre isteka od 4 časa posle vulkaniziramja.

Sve neravne i grube površine moraju se izravnili glačanjem tocilom za abraziju sa brzim obr-

4.4

4.5

4.6

Postupak

uzorci moraju da vise u sudu nepomično, bez zatezanja i sa svih strana izloženi uticaju vazduha, bez međusobnog dodirivanja. Treba preduzeti sve mere da se spreči da emigracija iz jedne grupe uzoralka ne utiče na drugu grupu za vreme sta-

. remja.

Postavljanje epruvete treba vršiti izvan aparat5 pomoću pokretnog dispozitiva koji se brzo može da izvuče i ponovo vrati bez prouzrokovanja većih uznemirenja. Ovaj postupak treba izvršiti što je moguće brže. Vraćanje u stanje ispitivanja treba izvršiti u roku od 30 minuta. Trajanje probe. Starenje uzoraka u vazdušnoj bombi vrši se u jednom od sledećih perioda. 3h—5h— gh—12h—24h Izračunavanje rezultata i izveštaj. Osobine uzoraka koji su prošli kroz proces starenja različitih dužina trajanja, određuju se onako kako se intervali završavaju u toku starenja. U izveštaju treba navesfi rezultate ispitivanja netretiranih (0) i tretiranih uzoraka (A) kao i procenat promene izračunat prema sledećoj formuli 0 — A Xx 100 0 Isto tako treba mavesti dužinu ili dužine starenja, radnu temperaturu i određivanje fizikalnih osobina. Primedba

IH:

Tjpoređenje navedenih metoda

Starenje prema metodi A i B od 7, 14,21i28 dana odgovara starenju pod C 4, 5, 7 i 10 dana i starenju pod D 3, 5, 10 i 15 sati.

Odnos veštačkog starenja je prema /prirodnomi Takav kod metoda A i B da starenje od 7 dama odgovori prirodnom starenju od 4 godine, 14 dana — 5 godina, 21 dam — 7 godina i 28 dana — 10 godina, što odgovara mstarenju po metodi C, 4, 5 i 10 dana, a po metodi D 3, 5, 10 i 15 h.

Ove vrednosti su orijentacione.

Tfanjem (tocilo prečnika 152.4 mm koje se kreće brzinom od 1400 obrtaja u minutu) ili mašinom sa beskrajnom frakom od neke abrazivne tkanine. U svakom slučaju treba upotrebiti abraziv prema JUS K.F0.001, tač. 32 — fini abraziv, pri čemu treba paziti da se guma ne zagreva jako. UuUglačani uzorci se kondicioniraju najmanje 15 časova na 20 + 29C pre sečenja epruveta koje se zatim odmah obeleže, izmere i ispitaju. U svakom slučaju epruvete se do ispitivanja moraju držati ma temperaturi od 20 + 20"C potpumo zaklonjene od svetlosti. Ispitivanje se vrši najdalje 79, časa posle slačanja.

Epruvete oblika prstena. Prsten normalno ima umutrašnji prečnik 44,6 mm i spoljašnji 52,6 mm, pri. čemu radialna širina može da otstupa najviše za + 0,5 mm od prosečne širine. Najpogodnija debljina je u granicama između 4 i 6 mm sa otstupanjem debljina pojedinih uzoraka od + 0,9 mm od prosečne debljine.

Prstenovi se wWeobijaju iz (1) ploča probijanjem noževima (2) iz cevi odgovarajuće debljine zidova sečenjem na strugu ii (3) kalupovanjem kružnih gumenih ploča. Kod probijanja uzoraka pod (1) i (9) jako mekanih guma, vmlo je važno da nož bude podmazan rastvorom sapuna da se me bi dobile zupčaste ivice.

| Debljina prstena meri se na više tačaka pomoću

” _ STANDARDIZACIJA

DK 678.017:620.172 JUS G.S3.027