JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA.

STUBOVI ZA VODOVHM Tehnički propisi za impregnaciju

Krajnji rok za dostavljanje primedaba: i april 1958

1

Namena

Ovaj standard obuhvata propise o jedinstvenom tehnološkom propisu impregnacije stubova za telekomunikaciske i elektroenergetske vodove.

U cilju prijema, kontrole impregnacije, preuzimanja i opreme stubova, Generalna direkcija pošta, telegiafa i telefona odnosno Zajednica jugoslovenske elektroprivrede obrazuje komisiju od 3 člana koja vrši prijem, kontrolu impregnacije, preuzima i otprema stubove.

Preduzeće za impregnaciju dužno je da najmanje 10 dana pre početka impregnacije izvesti preduzeće koje kupuje stubove za vodove o datumu početka i vremenu trajanja impregnacije. Bez prisustva komisije ne može se pristupiti impregnaciji stubova za vodove.

Smeštaj i priprema stubova za vodove za impregnacijln

Stovarište

Stovarište impregnacije za smeštaj stubova za felekomunikaciske i elektroenergetske vodove mora biti na suvom i ocednom zemljištu, koje je izloženo strujanju vazduha.

Prostor gde se slažu stubovi za vodove mora biti posut slojem šljake ili šljunka, debljine najmanje 30 cm. .

Na prostoru gde su složeni stubovi za vodove korov i ostalo rastinje moraju se redovno čistiti ili hemiskim putem uništavati, tako da zemljište bude sterilno.

Smeštaj stubova za vodove

Stubove za vodove treba slagati na podlogama, koji mogu biti izrađeni od betona ili od impregnisanog zdravog drveta.

Prostor za slaganje i smeštaj stubova za vodove

mora biti posebno za felekomunikaciske i posebno za elektroenergetske vodove.

·Priprema, stubova ga vođove

Za impregnaciju stubova za vodove upotrebljava se drvo četinara i to prvenstveno bor (beli bor Pinus silvestris, pa crni bor — Pinus nigra), a zatim smrča i jela.

Kora 1i lika moraju da budu sasvim očišćene sa debla mašinskim ili ručnim putem, sve do spoljnih godišnjih prstenova, a čvorovi pažljivo i glatko sasečeni. Ovo čišćenje treba, po mogućstvu, da se izvede dok je drvo još sagvim SirOVO.

Posle skidanja kore i like stubovi za vodove moraju da budu na podnožnom delu glatko sasečeni i to upravo na osu, a zatim na ivicama preseka lako zarubljeni. Vrhovi stubova za VO= dove moraju da budu sekirom sasečeni u obliku kalkana ili četvorostrane zarubljene piramide. Visina kalgkana ili piramide iznosi 1/2 do 1/3 prečnika na vrhu.

Stubovi za vodove moraju biti složeni tako, da stub od stuba, u jednom redu, bude razmaknut za 10—15 cm, a redovi između sebe da se odvoje sa 9—4 popreko stavljena stuba. Visina složaja ne sme da bude veća od 8 metra, a udaljenost između složaja po 1,5—%2,0 m.

Stubovi za vodove moraju se odvojeno slagati po dužinama i po vrstama drveta. Smrča i jela se zajedno slažu.

JUS D. 14.021

Preuzimanje stubova za vodove

Prijem stubova za vodove vrši se u prosušenom stanju na stovarištu preduzeća za impregnaciju. Stubovi koji su odvojeni i složeni prema odredbama u tačkama 2.85 i 2.36, komisiski se pre= uzimaju pojedinačnim pregledom svakog Sštuba sa složaja. :

Posle izvršenog komisiskog pregleda i prijema, stubovi se slažu ponovo u složaje prema predviđenom načinu. –

Stubovi, koje je komisija odbacila kao nekva= litetne, moraju biti u najkraćem roku na odvo-= jeno mesto otstranjeni. :

| Obeležavanje stubova, za vodove

Stubovi koji su komisiski primljeni obeležavaju se znakom utisnutim na poprečnom preseku debljeg kraja i sa 2 čavla na 3,5 metra od tog preseka. Oba čavla postavljaju se jedan pored drugog koje ukucava isporučilac stubova. Na jednom čavlu su inicijali kupca koji daje kupac, a na drugom inicijali isporučioca i godina impre= gnisanja koje daje isporučilac stubova. Vrsftu i oblik čavla propisuje Generalna direkcija pošta, telegrafa i telefona odnosno Zajednica jugoslovenske elektroprivrede.

Ovako pripremljeni, primljeni i preuzeti stubovi moraju biti impregnisani u što Kkraćem roku. Ovaj rok ne sme biti veći od 30 dana.

Merenje težine i vlažnosti stubova Stubovi svih dužina obavezno se moraju vagati. Pre impregnisanja stubovi mora. da budu dovoljno suvi. Njihova težina po 1 m? iznosi za: — bor 950 kgr — smrču 500 kgr — jelu 500 kgr. Dozvoljeno odstupanje iznosi + 10%.

Merenje težine preuzetih stubova za vodove, kao i vagoneta, vrši se u prisustvu člana Kko= misije.

Svaki vagonet mora biti označen brojem,

Ustanovljenje procenta vlažnosti stubova za VOdove vrši se instrumentom, u prisustvu kontrolnog organa komisije, na osnovu koga bi komisija kupca odredila dužinu mpotapanja stubova u ulje.

Impregnacija stubova Kreozotno ulje

Za impregnisanje stubova za vodove može se upotrebiti samo kreozotno ulje koje je proizvedeno destilacijom kamenog uglja, koji je dobijen pri temperaturi iznad 900%C,

Specifična težina kreozotnog ulja kod 20% ne sme biti niža od 1.085 niti viša od 1.140. Sadržaj vode u ulju ne sme biti veći od 90/0.

Pri destilaciji 100 gr dehidriranog ulja sme preči do 210'C najviše 5 tež, 90

do 285'C najviše 25 ftež. "/b

do 270% najmanje 10 tež. "/o

do 3557%C najmanje 60, a najviše 85 tež. 9/o Sadržaj kiselih ulja (katranskih kiselina) naj= manje 2%%, a najviše 9%/o. ?

Sadržaj nerastvorljivih sastojaka u benzolu najviše 0,5".

11

Di 634.983.4:667.168. |