JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA 43
Pozivaju se svi interesenti da uzmu učešće u diskusiji o ovim predlozima standarda, a takođe da izveste SKS da li žele da delegiraju svoje pretstavnike u Potkomisiju koja će odlučivati o konačnoj redakciji tih standarda. Isto tako pozivaju se interesenti da upute SKS predloge i sugestije za dalji rad na standardizaciji ventila (napr. za ventile s priključkom pomoću navoja i t. sl.). :
Krajnji rok za dostavljanje primedaba na ove predloge standarda je: 1 maj 1958. Primedbe treba upućivati na adresu: {
Savezna komisija za standardizaciju, Beograd, pošt. fah 933, Admirala Geprata 16.
VENTILI DK &621.646.2 Pojam, definicija, opseg i podela JUS M.C5.040
Krajnji rok za dostvaljanje primedbi: 1 maj 1958
Sadržaj: 1 Pojam i definicija 2) Opseg a Podela 1 Pojam i definicija
II Ventili su elementi strojeva, koji imaju za zadatak sprečavanje proticanja tekućine, plinova i para kroz cevi i otvore, Prema tome, ventili moraju u prvom redu da osiguraju nepropusno zatvaranje i da izdrže određeni pritisak za koji su predviđeni.
Al: Prema propisima ovog standarda ventili su cevni zatvarači, čiji se zatvarač kreće pravoliniski i okomito na ravninu sedišta i to bez klizanja. Oni se podižu sa svoga sedišta i spuštaju na njega mehaničkim putem, ili pritiskom samog medija koji protiče kroz ventile.
Ž Opseg
Ovim standardom obuhvaćene su sledeće vrste ventila: — ravni i kutni zaporni ventili,
— ravni i kutni nepovratni ventili i
— ravni i kuni odbojni ventili.
21 Ravni ventili su oni u kojima medij ne menja smer kretanja, dok se kod kutnih smer kretanja medija menja. ı
2.2 Pod zapornim ventilima podrazumevaju se ventili koji se upravljaju preko ručnog kola i vretena na sedište, tj. količina protoka može se regulisati zapiranjem. Proticanje može biti u oba smera.
2.3 Kod odbojnih ventila zatvarači se pod pritiskom medija u cevovodu automatski otvaraju, a isto tako kad naviranje tekućine prestane kroz ventil, isti se automatski zatvaraju, te je obratni smer proficanja tekućine nemoguć. Često se upotrebljavaju u kombinaciji sa zapornim ventilom kod kotlova, pod zajedničkim imenom »napojni ventil«.
2.4 Nepovratni ventili su kombinacija zapornog ı odbojnog ventila. Ovi se ventili mogu upravljati što se tiče prolaza tekućine u jednom smeru, dok im je funkcija zatvarača ista kao i kod odbojnih ven-
tila — automatska, pa se otvaraju usled pritiska medija s jedne strane, a kad ovaj nestane nedozvoljava mu vraćanje s druge strane, 3 Podela
Prema nameni ventile djelimo:
— obzirom na dimenzije,
— obzirom na pritisak i
— obzirom na materijal iz kojeg su građeni, a u ovisnosti o mediju koji njime protiče. 3.1 Obzirom na dimenzije imamo ventile s nazivnim otvorom 20 mm, do nazivnog otvora 300 mm. 3.2 Obzirom na pritisak djelimo ih na:
— ventile nazivnog pritiska 6 af,
— ventile nazivnog pritiska 16 at i
— Ven?tile nazivnog pritiska 40 at.
Kada se ventili upotrebljavaju za više temperature pritisci se menjaju. Vidi JUS M.C5.041.
a:3 O na materijal iz kojeg su građeni, a u ovisnosti službi (medija) za koju su namenjeni djemoi — kod nazivnog pritiska 6 i 16 at na izvedbe A, B, CiRFE — kod nazivnog pritiska 40 at na izvedbe 7 JB} JL(OM
Vidi standard »Materijali i službe« — JUS M.C5.041.