JUS standardizacija
00 · . | STANDARDIZACIJA
Čeljust zo vođenje
Osa savijanja
Ćel Just za učyršćenje
= 100
Slika 4. Naprava za obostrano savijanje
Na jednom postolju učvršćena je čeljust čija se visina i razmak mogu po potrebi podešavati. Uzorak
se postavi u prorez čeljusti, a deo koji ostaje van njih obuhvati se u drugu čeljust koja se ne priteže
i služi samo za vođenje uzorka. Ova čeljust može na obe strane da se obrne za 90? oko zamišljene ose.
Bitno je da se za obostrano savijanje ispune sledeći zahtevi:
— razmak između oštrica obe čeljusti mora biti jednak dvostrukoj debljini uzorka (2 s),
— zamišljena osa savijanja mora ležati na sredini uzorka i na sredini razmaka između gornje i donje čeljusti (1 s). Položaj zamišljene ose u toku savijanja ne sme se menjati.
1{| Ispitivanja i merenja
17.1 Opšte napomene Da li kartonit odgovara propisanim osobinama utvrđuje se ispitivanjima po tačkama od 7.3 do 7.6. Ako veličina kartonita odvojenog za ispitivanje ne dozvoljava da se pojedina ispitivanja sprovedu na propisan način, onda treba obaviti samo ona ispitivanja koja se mogu sprovesti propisno. Ako rezultat merenja na jednom uzorku po tačkama 7.4 i 7.5 ne zadovolji zahteve, onda to ispitivanje treba ponoviti na novim uzorcima. Rezultat ponovljenog ispitivanja je merodavan za Dpreuzimanje. Za ispitivanja po tačkama 7.32 i 7.61 do 7.064 mora srednja vrednost dobivenih rezultata odgovarati propisanim osobinama.
19 Klimatski uslovi Ukoliko nije drugačije propisano, uzorci se ispituju na temperaturi od 20 + 1 ?C i relativnoj vlažnosti od 65 + 26.
78 Fizičke velicčine
7.31 Debljina uzoraka meri se mikrometrom posle klimatske pripreme a (tačka 6.11) na pet ravnomerno raspoređenih mesta po površini. Srednja vrednost od pet pojedinačnih merenja smatra se kao debljina uzorka. Ostale dužinske mere proveravaju se kontrolisanim merilom. Standardne mere proizvoda od kartonita i dozvoljena otstupanja propisana su u JUS N.A8.131.
1.32 „Specifična težina se utvrđuje kao srednja vrednost dobivenih rezultata od pet uzoraka i izražava u kp/dm” zaokrugljeno na 0,5". Uzorci mogu biti kvadratnog oblika 100 mm X 100 mm ili nekog drugog oblika približne površine 100 cm?. Zapremina i težina uzorka meri se posle klimatske pripreme a.
1.33 Valovitost kartonita proverava se na sledeći način: Omot kartonita u tabacima težine 25 kp položi se na suvu ravnu podlogu. Ako visinska razlika tačaka na ivicama, odnosno u sredini tabaka, ne prelazi 20 mm u odnosu na tačke gde omot tesno naleže na podlogu, smatra se da kartonit nije valovit. Tabak kartonita izvučen iz omota i položen na istu podlogu nije valovit: a) ako u podužnom i poprečnom smeru na svim ivicama ima najviše po dva vala niža od 20 mm
u odnosu na podlogu, b) ako na svim ivicama ima manje od deset valova nižih od 10 mm u odnosu na podlogu, pod uslovom da ti valovi ne dopiru dublje od 50 mm ka sredini tabaka, c) ako sredina tabaka nije uzdignuta iznad ivica više od 20 mm. Ako tabak ne ispunjava zahteve a, b i c, onda ga treba prevrnuti i ponoviti pomenuta merenja. Ako a ponovljena merenja zadovolje, smatra se da uzorak nije valovit. U suprotnom slučaju kartonit se
označava kao valovit.
Proveravanje valovitosti mora se završiti najkasnije jedan sat posle otvaranja paketa.
POg:U::ugguuupuuuuuuuNHIJI CRT" _____ —_____--_____-____-- _ """"_—____ TT _____--___ ___ -_T__ "|