JUS standardizacija
STANDARDIZACIJ A
reaktive, laboratoriske rekvizite i metode rada pri proveravanju pojedinih analitičkih konstanti etarskih ulja (dok. N• 216).
Predlog Sekretarijata (Ne 220) »Određivanje apsorpcije energije zračenja etarskih ulja u ultravioletnom delu spektra« nekoliko je puta u toku zasedanja odlagan za kasnije. Posle dugih diskusija konačno je rešeno da se ova konstanta još ne donosi kao međunarodni predlog, jer mnoge nacionalne laboratorije za ispitivanje etarskih ulja ne vrše ova ispitivanja pa nema ni dovoljno rezultata. Ispitivanje je ograničeno na relativno mali broj etarskih ulja, pa se zbog toga predlaže da se ova konstanta prouči i iznese na naredno zasedanje.
Predlog Sekretarijata (dok. No 222) — za »Etarsko ulje od slatke pomorandže« odložen je za buduće V zasedanje, zbog nekompletne i nedovoljno stručne obrade monografije.
Predlos Sekretarijata (dok. Ne 228) za »Etarsko ulje od karanfilića« samo je delimično usvojen, iz razloga što su iz diskusije ponikle činjenice da predlog sadrži izvesne fizičke i hemiske konstante, koje ne odgovaraju postojećim podacima dobivenim u praksi sa kojima raspolažu francuska i engleska delegacija.
Predlozi Sekretarijata (dok. N 225) — za »Etarsko ulje od citronele sa Cejlona« i (dok. No 225) za »Etarsko ulje od citronele sa Jave« — primljeni su sa znatnim izmenama u pogledu:
specifične težine, indeksa refrakcije, optičke ro-
tacije, rastvorljivosti u etanolu, mirisa, boja, procenta ukupnih alkohola i dr.
Predlog Sekretarijata (dok. Ne 227) za »Etarsko ulje od geranijuma iz Alžira« nije mogao biti prihvaćen zbog različitih stavova pojedinih delegacija u pogledu tačnosti vrste Pelargonium-a od koga se ovo ulje dobiva.
Zbog preobimnosti dnevnog reda, a i zbog opširne diskusije svakog pojedinog pitanja, mnogi predlozi preporuka za standardizaciju
etarskih ulja koja interesuju evropske zemlje, ·
a naročito Jugoslaviju, kao što su ulje od lavandule, anisa, korijandra, nane, ruzmarina i dr. nisu mogli biti diskutovani. Sekretarijat ISO/TC 54 — je na osnovu materijala prikupljenog u toku zadnjih pet godina od raznih nacionalnih ustanova za standardizaciju podneo dobro obrađene predloge i čitave monografije za pojedina etarska ulja ali, nažalost, zbog beskrajnih diskusija, ovi nisu mogli doći do izražaja na ovogodišnjem zasedanju u Parizu. Složeni problem međunarodne saradnje u cilju unifikacije i kodifikacije zajedničkih internacionalnih metoda ispitivanja i ocenjivanja kvaliteta etarskih ulja, koja nalaze vrlo široku primenu U industriji, medicini i farmaciji za proizvodnju najrazličitijih artikala koji služe savremenom čoveku, — vrlo sporo odmiče, ali će napori koji se u tom pogledu čine i rezultati
rada ipak biti dragocen doprinos lakšem i bržem sporazumevanju na međunarodnom tržištu iz ove oblasti privrede.
Svi predlozi koje je Jugoslavija dostavljala Sekretarijatu ISO/T'C 54 od 1953 do 1958 godine u pogledu — »Opšte nomenklature etarskih ulja« — prihvaćeni su. Prema tim predlozima usvojeno je da svako etarsko ulje nosi prvenstveno latinski naziv, a da naziv na nacionalnom jeziku bude u drugom planu. Zatim, svako etarsko ulje nosiće tačan botanički naziv organa biljke koji je služio kao sirovina za proizvodnju ulja (naprimer: cvetovi, listovi, epikarp, nedozreo plod, nadzemna biljka u cvetu itd.).
Predlog Engleske (dok. N• 257) — »Opšte primedbe«, bio je predmet dvodnevne diskusije. Predlog je sadržao veći broj vrlo korisnih primedaba koje su većinom prihvaćene, naročito kad se radilo o stvarnim greškama, nejasnoćama i drugim nedostacima predloga preporuka.
Diskutovan je predlog Sekretarijata (dok.
Ne 204) — »Sistem nomenklature za etarska ulja«. Predlog je dopunjen izvesnim predlozima
jugoslovenske, francuske, portugalske, holand-"
ske i zap. nemačke delegacije. Usvojeno je da se latinski nazivi aromatičnog bilja koje služi za proizvodnju etarskih ulja, ispisuju na način iznesen u »Kew Index«, shodno zaključcima poslednjeg Međunarodnog botaničkog kongresa u Stokholmu, s tim, da se, ukoliko u ovom indeksu ne postoji celo ime biljke, mogu prihvatiti nazivi koji se u poslednje vreme predlažu za izvesne polimorfine biljke koje imaju mnogo fizioloških varijeteta ili hemiskih rasa.
Isto tako i predlog Sekretarijata (dok. N» 197) — »Opšte uputstvo za uzimanje uzoraka etarskih ulja« koji je nekoliko puta diskutovan 1954 i 1957 godine — prtrpeo je prilično izmena i dopuna. Tako, naprimer, tačno je definisana odredba za: veličinu praznog prostora između ivice zapušača i nivoa etarskog ulja, prenos uzoraka etarskog ulja namenjenih ispitivanju pod raznim klimatskim i transportnim uslovima, količina vode koja se smatra nečistoćom i dr.
Za vreme IV zasedanja Tehničkog komiteta ISO/TC 54, Franceusko udruženje za standardizaciju — AFNOR (Association Francaise de Normalisation), u zajednici sa privrednim preduzećima, organizovala je stručno predavanje sa prikazivanjem filma o gajenju i eksploataciji aromatičnog bilja u Grasse-u (Južna Francuska), o proizvodnji etarskih ulja, mirisnih ekstrakta, parfema i mnogobrojnih sintetičnih proizvoda koji se zajedno sa prirodnim mirisima izvoze po celom svetu.
Celokupna dokumentacija sa ovogodišnjeg zasedanja Tehničkog komiteta — ISO/TC 54 Btarska ulja — nalazi se u SKS i svi zainteresovani po ovim pitanjima mogu ovu dokumen= taciju najšire koristiti.
383