JUS standardizacija

20 i STANDARDIZACIJA |

Za visokootporne lance do temperature do —+ 200"'C još uvek se računa sa korisnim opterećenjem.

. 6.13, U slučaju očiglednog preopterećenja (a to se primećuje na izduženju lanca ili deformaciji karika) viso= kooptorni lanci moraju se poslati u servisnu službu proizvođača.

6.14. Lance č:ji je prečnik karika na ma kom mestu više od 20% istrošen od nazivnog prečnika freba odbaciti. Ukoliko su pojedine karike istrošene PŠ mogu biti zamenjene. Takvi lanci moraju se OS1a Li u servisnu službu proizvođača.

6.15 „Visokootporni lanci moraju se prema tački 8.14 održavati isključivo od strane proizvođača. Nepravilna termička obrada lanca negativno utiče na osobine materijala i može znatno da utiče na nosivost lanca.

6.2 Kontrolno opterećenje

6.91 „Lanci se moraju podvrgnuti kontrolnom opterećenju pri svakom pregledu, prema tački 6.22. Za visokootporne lance, od koj:h se ne traži velika tačnost, preporučuje se prethodno žarenje pre kontrolnog opterećenja (vidi tačku 6.3). Na kraju kontrolnog opterećenja mora se lanac pregledati i ispitati, kariku po kariku, da nije nastupila prskotina ili neka druga greška. Ako se pri tome uoče oštećene karike, iste se moraju zameniti, a lanac ponovo ispitati. Ubacivanje i ispitivanje pojedinih zamenjenih karika mora odgovarati Uslovima predviđenim u tačkama 2 do 5 i 7 ovog stamdarda. Ako se i posle ovog drugog kontrolnog opterećenja promađe još oštećenih karika, tada se ostavlja na ocenu ispitivaču, da li da ponovo izvrši popravku ili da lanac odbaci.

6.99 Opterećenje se vrći sa 1,25 u odnosu na datu vrednost korisnog opterećenja propisanog u JUS M. C1.912.

6.3 Popravka

6.31 Za lance koji moraju biti tačni, napr. prenos preko lančanika, ne dozvoljava se žarenje pre opitnos opterećenja, da pri opterećenju ne bi nastupilo izduženje karika.

6.39 „Servisi ili proizvodne fabrike koje vrše popravke, pregled, žarenje i komtrolno opterećenje, Taoraju podatke o popravci ubelež:ti na poleđini atesta, opitnoji knjizi ili u karton lanca.

{ Označavanje, atest i Žig 7.1 Označavanje ai Svalki lanac koji odgovara ispitivanju prema tački 5 treba označiti žigom. Oznake treba da su postavljene: — za lsmce uobičajene dužine na krajmjim kar kama, — za lance fabričke dužine „koje će potrošač deliti na željenu dužinu, na ne više od 1 m otstojanja. Lanci se označavaju: Y žigom. Pored ovih ZRSKOVS obavezno se mora staviti i znak proizvođača.

17.9, Atest

Za svaki ispitani lanac mora se izdati atest.

Kontrolor proizvođača mora voditi posebam zapisnik sa podacima ispitivanja. Korisnik mora čuvati atest o ugrađenom lancu.

Atest mora sadržati sledeće podatke:

— redni broj atesta, — korisno opterećenje,

— ime proizvođača, — opio opterećenje,

— broj porudžb:ne, — majmanje prekidno OBIGTOGONI O — broj rednogs naloga, — Žig,

— oznaku JUS, dužinu i težinu lanca, — datum i mesto ispitivanja,

—- potpis kontrolora.

L TEHNIČKI PROPISI ZA IZRADU I PFSPORUKU Predlog br. 2918 VISOROOTPORNIH KALIBRIRANIH LANACA

DK 622.625.5:6792.61 .C1.90 ZA RUDARSTVO JUS M.C1.907

uuu uu eni |

Krajnji rok sa dostavlianje primedaba: 1 maji 1959

U ovom standardu primenjeme su jedinice veličina i njihove oznake prema JUS A.A1.040 (napr.: jedimica sile kilopond — kb»).

i Predmet standarda

1.1 Ovaj standard obuhvata tehničke propise za izradu i isporuku visokoobpornih kal:briranih lanaca za rudarstvo i odnosi se na jugoslovenski standard oblika i dimenzija prema JUS M.C1.925.

1.2 Sadržai standarda

1 Predmet standđarđa 5 Ispitivanje i prijem | 2 Materijal i osobine 6 Upotreba | | 3 Izrada 17 Označavanje, atest i Žig. | |

4 Oblik, dimenzije i dozvoljena ofstupanja