JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA 23
Nastupi li kod jedne od dve zahtevane probe u preuzimamoj količini prekid na varu i ne bude li postignuto zahtevamo izduženje pri kidanju od 8% tada, pri zadržavanju wsvih ostalih zahteva, ova proba može biti zamenjena sa dve nove probe. s tim da izduženje na kidanje nije iznosilo manje od 49%. Zadovolje li obe ponovljene probe sve uslove, preuzimana količina smatra se primljenom. U slučaju da u ovim ponovljenim ispitivanjima ma i jedam od traženih uslova ne zadovolji, preuz:mama iko!ičina se u celosti odbacuje. Posle toga treba utvrditi kom kvalitetu izrade ta preuzimana količina odgovara.
6 'wpotreba Pri upotrebi lanaca treba voditi računa o sigurnosnim propisima za rudarstvo.
Postupak pri upotrebi
6.11 „Za Jance koji će biti ugrađeni u dizalice atest čuva proizvođač dizalica.
6.12 „Pogonsko opierećemje lanca me sme da prekora 'i propisano korisno opterećenje u pojedinačnom jugoslovenskom standardu. Pod nepovoljnim uslovima rada (udarno opterećenje, vlaga i sl.) treba propisane vrednosti uzeti manje. Naprimer, za temperaturu — 20'C za lanct mormalnog kvaliteta korisno opterećenje uzima se 50% od propisanog, za visokootporne lance pri ovoj temperaturi ne uzima se stepen sigurnosti. Za visokootporne lance do temperature do — 200'C još uvek se računa sa korisnim opterećenjem.
6.13 U slučaju očiglednog preopterećenja (a to se primećuje na izduženju lanca ili deformaciji karika) visokootporni lanci moraju se poslati u servisnu službu proizvođača.
6.14. Lance čiji je prečnik karike na ma kom mestu više od 20% istrošen od nazivnog prečnika treba odbaciti. Ukoliko su pojed ne karike istrošene, iste mogu biti zamenjene. Takvi lanci moraju se poslati u servisnu službu proizvođača. :
6.15 Visokootporni lanci moraju se prema tački 6.14 održavati isključivo od strane pro:zvođača. Nepravilna temička obrada lanca negativno utiče na osobine materijala i može znaino da utiče na nosivost lanca.
6.2 Kontrolno opterećenje
6.21 Lanci se moraju podvrgnuti kontrolnom opterećenju pri svakom pregledu prema tački 6.99, Za visokootporne lance, od kojih se ne traži velika tačmost, preporučuje we prethodno Žžarenje pre Kkontrolmog opterećenja (vidi tačku 6.3). Na kraju kontrolnog opterećenja mora se lanac pregledati i ispitati, kariku po kariku, da nije nastupila prskotina ili neka druga greška. Ako se pri tome uoče oštećene kar:ke, iste se moraju zameniti, a lanac ponovo ispitati. Ubacivanje i ispitivanje pojedinih zamenjenih karika mora odgovarati uslovima predviđenim u tačkama 2 do 5 i 7 ovog standarda. . Ako se i posle ovog drugog kontrolnog opterećenja pronađe još oštećen'h karika, tada se ostavlja na ocenu ispitivaču, da li da ponovo izvrši popravku ili da lanac odbaci.
6.29 WO e se izvodi sa 1,25 u odnosu na datu vrednost korisnog opterećenja propisanog u JUS
.C1.912.
“
6.3 Popravka
6.31 Za lance koji moraju biti tačni, napr. prenos preko lančanika, ne dozvoljava se žaremje pre opitnog opterećenja, da pri opterećenju ne bi nastupilo izduženje karika.
6.92 Servisi ili proizvodne fabrike koje vrše popravke, pregled, žarenje i kontrolno opterećenje, podat.ke o popravci moraju ubeležiti na poleđini atesta, op:tnoj Kinjizi ili u karton lanca.
T Označavanje, atest i žig re Označavanje
Svaki lanac koji odgovara ispitivanju prema tački 5 treba označiti žigom.
Oznake treba da su postavljene:
— Za lance uobičajene dužine na krajnjim karikama,
— Za lance fabričke dužine, koje će potrošač deliti na željenu dužinu, na me više od 1 m olstojanja. Lanci se označavaju: Y žigom.
Pored ovih znakova obavezno se mora staviti i znak proizvođača.
1.2 Atest
Za svaki ispitani lanac mora se izdati atest.
Kontrolor proizvođača mora voditi poseban zapisnik sa podacima ispitivanja. Korisnik mora čuvati atest o ugrađenom lancu.
Atest mora sadržati sledeće podatike:
— redni broj atesta,
— ime proizvođača,
— broj porudžbine,
— broji radnog naloga,
— oznaku JUS, dužinu i težinu lanca, korisno opterećenje, opitno opterećenje, najmanje prekidno opterećenje, ZIE, datum i mesto ispitivanja, potpis kontrolora.