JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
el Zičalil
1.13
17.14
17.2 {554
1.22,
7:93
— drvene modelne maprave: klasa 1, klasa 2, klasa 3, i klasa 4; — metalne modelne naprave: klasa 1 i klasa 92. Kvalitet modelnih maprava od ostalih materijala (vidi tač. 3.2 c) i d) određuje se ugovorom.
Drvene modelne naprave
Klasa kvaliteta 1
Ova klasa obuhvata modelne naprave na čiju se lačnost, izgled i trajnost postavljaju specijalni za= htevi u proizvodnji velikog broja odlivaka ručnim ili mašinskim kalupovanjem.
Ove modelne naprave moraju da na mestima najvećeg abanja budu optočene čeličnim limom de= bljine najmanje 3 mm.
Modelne naprave ove klase moraju da se izrade od tvrdog drveta prema fač. 5.
Radi sprečavanja vitoperenja, modelne naprave većih debljina moraju se izraditi od više slojeva drveta. Slojevi moraju biti sastavljeni od više elemenata, spojenih utorom i izdankom alo su spojeni, odnosno međusobom slepljeni lepkom ako su unutrašnji: elementi u sloju moraju biti ukršteni u pogledu godova. Slojevi se međusobom. spajaju lepkom i to tako da su spojevi elemenata jednog sloja u ukrštenom položaju prema spojevima: elemenata susedmog sloja.
Ostali spojevi izvode se prema debljini i naprezanju, napr. kod okvira zupčastim spajamjem (cinkovanjem). Unutrašnja ukrućenja lepljenih delova stavljaju se u zavisnosti od naprezanja i od predviđenih mesta za rasklepavanje i vađenje modela i jezgrenika.
Za rasklepavanje i vađenje modela, u podeonim površinama mora se staviti odgovarajući metalni okov, pri čemu se tanki zidova na takvim mestima moraju pojačati letvicom. U tom slučaju mora se označiti da su letvice dodatak za pojačanje modela.
Zaobljenja sa radijusom do 3 mm mogu se izvesti pomoću kita, a veća od 3 mm moraju da se izrade od drveta ili kože.
Za čvrsto spajanje pojedimh delova modela upotrebljavaju se vijci za drvo ili ulepljeni drveni svor= njaci. Za spajanje rastavljivih delova upotrebljavaju se kao vođice i spojnice prema standardima JUS... (u pripremi).
Modeli ove klase moraju se tri puta lakirati specijalnim modelnim lakom, a jezgrenike i šablone dovoljno je jednom lakirafi.
Klasa kvaliteta 2 Ova klasa obuhvata modelne naprave na čiju se tačnost, izgled i trajnost BOL JJjRju veliki zahtevi u proizvodnji velikog broja odlivaka ručnim ili mašinskim kalupovanjem.
Zaobljenja sa ıadijusom do 8 mm mogu se izvesti pomoću kita, a imad 8 mm moraju da se izrade od drveta ili kože.
Ostala izrada je ista kao kod klase kvaliteta 1, ali bez optočenja metalom.
Klasa kvaliteta 3 Ova klasa obuhvata modelne maprave za ručnu serisku proizvodnju odlivaka. Modelne naprave ove klase izrađuju se od mekozs drveta polje vrste.
Za kvalitet izrade modelnih naprava ove klase važe isti propisi kao za klasu kvaliteta 2, samo s tom razlikom što se spajanje elemenata utorom i izdankom, ili ozubljenjem (cinkovanjem) izvodi u Ogra= ničenom obimu.
Klasa kvaliteta 4
Ova klasa obuhvata modelne naprave za ručnu izradu pojedinačnih odlivaka.
U ovu klasu prvenstveno spadaju skeletni modeli, daske za šabloniranje i sl.
Modelne naprave ove klase izrađuju se od običnog mekog drveta.
Zaobljenja mogu biti samo naznačena crnim lakom ili rebrima ili jedmostavno prikucana.
Debljina zidova velikih modela, posle obrade, ne sme biti manja od 35 mm. Kod dugačkih modela na svakih 450 mm otstojanja mora biti ugrađeno ukrućenje.
Drugi posebni propisi na kvalitte izrade ove klase me postavljaju se.
Metalne modelne naprave Klasa kvaliteta 1
Sve površine modelnih naprava ove klase moraju biti fino mehanički obrađene, izuzev površina na nepristupačnim mestima.
Klasa kvaliteta 9?
Površine modelnih naprava ove klase obrađuju se mukom, izuzev podeonih površina i površina naleganja koje moraju biti OI obrađene.
Tolerancije mera,
Mere za koje nisu navedene tolerancije mera u crtežu, smeju da otstupaju od nazivnih mera u crtežu najviše za vrednosti navedene u tabeli 7.
z—ŽZ#13Je—xX~z đaowzgma Z qq ––ıt: – đ[S&KEKI K.·”—:gs re —____—__ _ —_ —_ — O