JUS standardizacija

; ı

| — topljivi umetci za naizmeničnu i jednosmernu struju ispituju se samo jednosmernom strujom, | — za ispitivanja naizmeničnom strujom faktor snage je proizvoljan, ; |

i | — za ispitivanja jednosmernom strujom vremenska konstanta je proizvoljna.

|| Jedan uzorak ispita se sa strujom 2,5 puta I„, drugi sa 4 puta Ia, a treći sa 8 puta In.

1755 U toku svih ispitivanja po tačkama 17.2 do 17.4 topljivi umetci treba da reaguju na zadovoljavajući način, pri čemu ne sme nastati sledeće: — trajan luk, — paljenje, — naglo rasprskavanje, — stapanje kontakta, . — oštećenje osnova, kape ili kalibrisanog prstena, tako da se oni više ne mogu upotrebiti, — izbacivanje ili oštećenje kontrolnog okna, — reagovanje zaštitnog osigurača ili prekidača. Ne uzima se u obzir: — ako okce ne pokaže jasno pregorevanje umetka, — prskanje topljivog umetka, — garavljenje kontrolnog okna,

— stvaranje izbočina na čeonim kontaktima, kao i manjih rupa, pod uslovom da nisu oštećeni kapa. i kalibrisani prsten.

|| · | 174 Topljivi umetci ispituju se pod uslovima propisanim tačkom 17.2 sa sledećim izmenama: l

18 Selektivnost

Topljivi umetci osigurača tipa B nazivnih struja, 5, 10, 16 i 31, 5A moraju biti selektivni u odnosu na topljive umetke osigurača tipa B nazivne struje 66 A.

Ovo se proverava ispitivanjem pod uslovima tačke 17.2 sa uključenim referentnim osiguračem. Referentni osigurač sastoji se od kalajisane bakarne žice prečnika 0,61 mm ili srebrne žice prečnika 0,66 mm, dužine 203 mm, zategnute između dve metalne stezaljke.

Topljivi umetak od 63 A ne sme reagovati, već mora da reaguje referentni osigurač.

Ostali topljivi umetci moraju reagovati, dok referentni osigurač ne sme da reaguje.

19 „Otpornost prema toploti

19.1 Osnove osigurača, kape, topljivi umetci i kalibrisani prstenovi moraju biti dovoljno otporni prema toploti koja se može razviti u normalnoj upotrebi.

Ovo se proverava zagrevanjem uzorka u komori.

Osnove, kape i umetci osigurača tipa B, topljivi umetci i kalibrisani prstenovi osigurača tipa D kao i osnove tipa D koje sadrže masu za zalivanje drže se 1 sat na temperaturi od 150 + 50C.

Posle ovoga na uzorcima se ne smeju primetiti oštećenja koja bi nepovoljno uticala na njihovu dalju

upotrebu, boja za raspoznavanje na umetcima ı kalibrisanim prstenovima ne sme se znatno DTromeniti, a masa za zalivanje ne sme toliko da isteče da ogole delovi koji provode struju.

Neznatno pomeranje mase za zalivanje ne uzima se uobzir.

19:2 Osnove, kape, umetci i kalibrisani prstenovi osigurača tipa D drže se 1 sat na temperaturi od 200 + 50%C.

Posle toga na uzorcima se ne smeju primetiti oštećenja koja bi nepovoljno uticala na njihovu dalju upotrebu. U toku ovog ispitivanja topljivi element sme da se istopi, boja za raspoznavanje na umetcima i prstenovima sme da se promeni, amasa za zalivanje sme da isteče.

Stanje uzoraka proverava se pregledom, ili eventualno ispitivanjem po tačkama 6 do 8.

Napomena. Ispitivanje kapa i kalibrisanih prstenova za osigurače tipaD po tačkama 1l.l i 13.1 može da se kombinuje sa ispitivanjem po ovoj tački.

20 „Mehanička čvrstoća topljivih umetaka.

20.1 · Topljivi umetci moraju imati dovoljnu mehaničku čvrstoću i njihovi čeoni kontakti moraju biti pouzdano pričvršćeni.

Ovo se proverava ispitivanjem po tački 20.2, a umetci za osigurače tipa D još i po tački 20.3.

20.2 Umetci se ispituju u obrtnom bubnju oblika prema JUS N.A5.042. Za ovo ispitivanje upotrebljava se bubanj sa visinom pada od 350 mm i sa dnom od tvrdog drveta debljine 2 cm. Broj padova iz nosi ukupno 500, a postupak je isti i u JUS N.A5.042. U slučaju da je visina kapice manja od 5 mm broj padova iznosi 1000. U toku ispitivanja vrh umetka ne sme da se odlomi, ispuna ne sme da iscuri i čeoni kontakti ne smeju se olabaviti.

20.3 Kapa osigurača zajedno sa umetkom uvrne se 5 puta obrtnim momentom propisanim tačkom 10.4 i opet odvrne iz odgovarajuće osnove. U osnovu osigurača treba da je postavljen kalibrisani prsten koji mora da odgovara nazivnoj struji umetka. U toku ispitivanja površine 'čeonih kontakta ne smeju se ispupčiti, a po završenom ispitivanju na umetku se ne smeju primetiti nikakva oštećenja koja bi štetno uticala na njegovu dalju upotrebu.

a ali alal LLl_———C RR alaalaaliaa aaa a =

se ==—==Z==Zze————=—