JUS standardizacija
6 | i OJVeo a SO Na Pa) STANDARDIZACIJA
a O a O S ir AAA ESMA VM n a e OUT Sa ces oHHRIArAWWWWWWN a eri 1 i Ga Ni 5 Stanje isporuke
Svi čelici na koje se ovaj standard odnosi, po pravilu, isporučuju se u prirodno valjanom odnosno kovanom stanju, a mogu se, prema želji poručioca, isporučiti i u meko žarenom, normalizovanom ili poboljšanom stanju. |
Čelike koji imaju u prirodno valjanom, odnosmo kovanom stanju tvrdoću po Brinelu iznad 300 kp/mm?, preporučljivo je prethodno meko žariti ili poručiti u meko žarenom stanju, ukoliko se kod poručioca u cilju oblikovanja predviđa njihova obrada hladnim rezanjem.
Poručilac je dužan da u svojoj porudžbini navede stanje materijala u kome želi da se čelik isporuči.
6 Vruća prerada i termička obrada
6.1 „Kovanje
Komade treba obazrivo zagrejati na odgovarajuću temperaturu propisanu u tabeli 4, bez zadržavanja komada duže vremena na visokoj temperaturi.
Iskovane komade treba lagano ohladiti na mirnom vazduhu; kod komada koji su od čelika legiranih sa hromom (Č. 4230, Č. 8430, Č. 8431), hladenje treba sprovesti pod podesnim toplotno izolacionim sredstvom (napr.: pod pepelom, peskom i sl.).
6.2 „Oblikovanje u opruge u vrućem stanju
Zagrevanje komada na temperaturu oblikovanja propisanu u tabeli 4 treba obaviti u peći sa neutralnom ili lakooksidirajućom atmosferom, i to tako da se spreči svako pregrevanje, osetnije stvaranje ogorine, ili površinsko razugljeničenje, na koje su naročito osetljivi čelici legirani sa silicijumom. Zagrevanje treba da traje samo toliko vremena dok se i u jezgru postigne ista propisana temperatura.
Po pravilu, oblikovanje treba vršiti na temperaturi bližoj gornjoj granici, koja se ne sme prekoračiti, do momenta kalenja temperatura komada, u cilju postizanja besprekornog kalenja, ne sme pasti ispod donje granične vrednosti.
63 Meko žarenje
Komade treba žariti na odgovarajućoj temperaturi propisanoj u fabeli 4, u odgovarajuće određenom vremenu u zavisnosti od njihove veličine, a zatim ih lagano ohladiti u peći.
64 Normalizacija
Komade treba zagrejati na odgovarajućoj temperaturi propisanoj u tabeli 4, i držati na njoj samo toliko vremena dok se i u jezgru ne postigne ista temperatura; posle toga komade ireba ohladiti u mirnoj atmosferi.
65 Kalenje i popuštanje
6.51 Komade treba zagrejati na temperaturi kaljenja propisanu u tabeli 4, koja važi za kalenje posle ponovnog zagrevanja. Zagrevanje mora biti ravnomerno i mora prožeti celu masu, tj. dužina zagrevanja mora biti podešena veličini komada. ;
U datom intervalu temperatura, za male komade treba koristiti niže a za veće više temperature toga intervala. Prilikom kalenja sa korišćenjem toplote oblikovanja pre naglog hlađenja (gašenja) komadi moraju imati najmanje najnižu propisanu temperaturu (tabela 4 — kolona oblikovanja u opruge); u protivnom slučaju postiže se samo aepotpuno ili nikakvo kalenje.
Temperaturu popuštanja, za koju podaci u tabeli 4 pretstavljaju samo orijentacione vrednosti, treba odabrati prema željenim osobinama čvrstoće. Da bi se kalenjem i popuštanjem ostvarile najniže granice osobina čvrstoće, treba imat u vidu da isporučene šarže pokazuju ravnomerno Dponašanje pri kalenju, ali pri popuštanju zahtevaju izvesnu gradaciju temperature popuštanja. Zbog toga, da bi se izbegle teškoće pri ostvarivanju vrednosti čvrstoće, naročito je preporučljivo da se termička obrada vrši za svaku šaržu i debljinu komada odvojeno, uz prethodne probe. e Popuštanje treba preduzeti neposredno posle kalenja jer inače mogu nastati prskotine od kalenja.
6.52 Za kalenje treba upotrebljavati peći koje omogućuju ravnomerno podizanje temperature. U sprečavaju površinskog razugljeničenja (vidi tač. 6.6) dobro su se pokazale peći za kalenje sa sonim kupatilom; one isto tako sprečavaju oksidaciju uloška za kaljenje kao i peći sa olovnim kupatilom, ili, peći sa zaštitnom atmosferom; prema tome, peći treba odabrati prema zahtevima koji ih uslovljavaju.
Temperatura vode za kalenje treba da bude od 30 do 40%C, ali nikako manja od oko 20"C. Radi lakšeg otstranjivanja mehurića pare koji se obrazuju, vodeno kupatilo treba da se održava u stalnom pokretu podesnim dovodom vode. Isto tako treba pokretati i komade koji se kale. Temperatura ulja za kalenje treba da bude od 50 do oko 70%C. Ulje treba da je tečno, dakle, ne sme imati suviše veliku viskoznost. Da se ulje ne bi palilo njegova tačka paljenja ne sme biti ispod 160%; ono se mora održavati bez vode i ne sme imati vodu. U pogledu pokretanja važi sve ono što je navedeno za vodeno kupatilo. : e
Za izradu dobrih opruga sa vrednostima čvrstoće u najpovoljnijim utvrđenim granicama presudan je izbor besprekorne peći za popuštanje koja ima laku regulaciju.
66 Svaku termičku obradu treba obavljati sa najvećom brižljivošću, jer od nje zavisi kvalitet opruga. Temperaturu treba kontrolisati podesnim mernim uređajima. Preporučuje se da se rezultat rada proverava ispitivanjem zatezanjem ili merenjem tvrdoće po Brinelu kako posle kalenja, tako i posle popuštanja. Važno je preduzeti sve mere opreznosti koje služe sprečavanju površinskog razugljeničenja jer Ovo razugljeničenje jako snižava trajnu pulzacionu čvrstoću opruge.