JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
Razmatran je i predlog komiteta da se potkomitet za poluprovodničke naprave odvoji kao samostalni komitet. Odlučeno je da se posle anketiranja nacionalnih komiteta pitanje iznese pred Akcioni komitet.
TC 44 — »Električni ventilatori«
Na ovom prvom sastanku novoosnovanog komiteta razmatrani su predlozi za stone i plafonske ventilatore za domaću upotrebu. Komiteti Belgije, Francuske i Nemačke preuzeli su na sebe da po indiskom predlogu izvrše propisana ispitivanja i da se na narednom sastanku prouče najniže vrednosti karakteristika koje treba propisati za električne ventilatore.
TC 4 — »Električna oprema mašina alatki«
I ovaj novoosnovani komitet imao je svoj prvi sastanak u Madridu. Prvo su rešavana načelna pitanja o domenu rada komiteta. Od15 zastupljenih zemalja članica većina se izjasnila da komitet obuhvati mašine alatke za opštu upotrebu a da se pitanje mašina za automatizovanu lančanu proizvodnju razradi u vidu jednog dodatka uz preporuke.
U cilju ubrzanja rada komiteta obrazovan je komitet eksperata koji će se sastati u novembru t. g. u Parizu, da prouči naknadno prispele primedbe na prvi predlog i postavi direktive za pripremu drugog predloga.
Prvi predlog, koji je bio pripremljen za ovaj sastanak, nije mogao da bude proučen usled ograničenog vremena.
ZASEDANJE ISO TEHNIČKOG KOMITETA — TC 76 »UREĐAJ ZA TRANSFUZIJU ZA MEDICINSKU PRIMENU«
Drugo plenarno zasedanje Tehničkog komiteta — TC 76 — Uređaj za transfuziju za medicinsku primenu, Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), održano je u Londonu od 14 do 16 septembra 1959 u Britanskom institutu za standarde. Sekretarijat OvOgE Komiteta drži Velika Britanija.
Na zasedanju je učestvovalo pedeset delegata iz 13 zemalja. Pretsedavao je d:r W. dA. Maycock, savetnik Ministarstva zdravlja za pitanja transfuzije.
Zastupljene su bile zemlje članice: Kanada, Danska, Francuska, Nemačka, Holandija, Novi Zeland, Norveška, Portugalija, Švedska, Turska, Ujedinjena Kraljevina, Sjedinjene Američke Države i Jugoslavija.
Svetsku zdravstvenu organizaciju zastupao je d-r W. dA. Maycock, savetnik Ministarstva narodnog zdravlja Ujedinjene kraljevine, a Ligu društava Crvenog krsta d-r G. H. Torey, vođa britanske delegacije.
Zadatak ovog Komiteta je da ostvari funkcionalnu međusobnu zamenu između uređaja za transfuziju koje upotrebljavaju razne zemlje, propisivanjem bitnih: uslova ne upuštajući se u detalje konstrukcije. Glavni rad bio je usmeren na dovršavanje preporuka za uređaj za jednu upotrebu, ali je rađeno i na uređaju za višekratnu upotrebu.
Glavnu tačku programa pretstavljao je nacrt ISO Preporuke, koju je pripremio Sekretarijat na osnovu rezultata rada Komiteta na prethodnim zasedanjima. Dokumenat je prošao kroz detaljnu diskusiju i postignuta je saglasnost za većinu tačaka. Izrađen je plan rada za veliki broj praktičnih proba na uzajamnoj zamenljivosti uređaja koje sada upotrebljavaju razne zemlje članice ovog Komiteta.
Zaključno sa ovim zasedanjem Komitet je radio na propisivanju staklenih sudova za krv, ali je doneta odluka da se obrazuje nova Radna grupa, čiji će sekretarijat držati Sjedinjene Američke Države, sa zadatkom da proučava zahteve u pogledu pravilnog funkcionisanja međusobno zamenljivih delova i zdravstvene pogodnosti sudova za krv od plastičnih materija.
Pozdravljajući delegate, direktor Britannske institucije za standarde, H.A.R. Biney, istakao je važnost i humani značaj rada ovog Komiteta.
Komitet naizmenično održava plenarna i nezvanična zasedanja. Prihvaćen je poziv Austrije da se iduće, treće, plenarno zasedanje (1961)god. održi u Beču. Portugalija je preko svog delegata ponudila gostoprimstvo za četvrto plenarno zasedanje, pa će Ono biti održano u Lisabonu 1963 godine.