JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

VII PLENARNO ZASEDANJE TEHNIČKOG KOMITETA ISO |TC 4 „KOTRLJAJNI LEŽAJI“

Tehnički komitet za kotrljajne ležaje Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) održao je u Kongresshalle u Zapadnom Berlinu svoj VII plenarni sastanak od 5 do 10 oktobra 1959. Prvo zasedanje ovog komiteta bilo je održano 1949 u Parizu, a sledećih godina komitet se sastajao u Njujorku, Gotenburgu, Madridu, Beču i Napulju.

Sekretarijat ovog komiteta drži švedska nacionalna organizacija za standardizaciju. Zasedanjima je pretsedavao, kao i ranijih godina, dr techn. Hilding Tornebohm, jedan od ranijih pretsednika ISO. 1

Zasedanju plenuma prethodili su sastanci grupa i potkomiteta na kojima su od 29 septembra do 2 oktobra razmatrani predlozi za jednoobrazne oznake kotrljajnih ležaja, ležaje za instrumente, tolerancije ležaja i preporuke za konusne ležaje s valjcima.

| ___Na plenumu su preko svojih delegata bile zastupljene sledeće zemlje-članice ISO: Austrija (3), Francuska (7), Holandija (2), Italija (5), Jugoslavija (2), Kanada (1), Mađarska (2), Nemačka (10), Švedska (7), Švajcarska (3), Španija (2), SAD (5), Ujedinjena Kraljevina (11) i Međunarodna unija železnica — UTC (1).

Po prijemu na znanje izveštaja o radu komiteta, jednog potkomiteta i šest radnih grupa, plenum je diskutovao o predlozima međunarodnih preporuka: o određivanju nosivosti ležaja, gabaritnim merama, sedlima i kućištima za kotrljajne ležaje, tolerancijama i jednoobraznim oznakama.

Najveći deo radnog vremena posvećen je izmenama i dopunama međunarodne preporuke ISO R 15. Posle duže diskusije usvojen je načelni predlog dr Tornebohm-a da se za novo izdanje ove preporuke, a i za ostala dokumenta ubuduće, materijal izdvaja posebno prema sledećoj podeli:

— gabaritne mere,

— folerancije,

— sedia i kućišta,

— jednoobrazne oznake, — NnOSIVOST, i

— terminologija.

Za proučavanje problema o ležajima s iglicama obrazovana je nova radna grupa u kojoj su zastupljeni: Francuska, Nemačka, Ujedinjena Kraljevina i SAD, a za avionske ležaje podgrupa sa pretstavnicima Ujedinjene Kraljevine, Holandije, Švedske i Francuske.

Pošto su donete odluke po pitanjima ležaja za instrumente, mađarski delegat je prit kazao predlog metode ispitivanja za prijem ležaja i dokumenat o šumu i vibracijama ležaja. Po pitanju terminologije rešeno je da se prouči predlog američkog udruženja proizvođača kotrljajnih ležaja koji je dostavila ASA.

Prihvaćen je poziv Italije da se iduće zasedanje održi u Torinu u proleće 1961.