JUS standardizacija
ČETVRTO PLENARNO ZASEDANJE TEHNIČKOG KOMITETA Br. 2 Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO/TC2)
ISO-tehnički komitet 2, za vijke, navrtke i pribor, održao je svoje četvrto plenarno zasedanje od 20 do 23 oktobra 1959 u Milanu. Sekretarijat ovog Komiteta drži Nemački odbor za standardizaciju (DNA). Stoga je zasedanju pretsedavyao pretstavnik te organizacije g. Seelbach. Na zasedanju su uzeli učešća delesacije nacionalnih organizacija za standardizaciju 20 zemalja, sa ukupno 63 delegata.
Dnevni red zasedanja bio je vrlo obiman. a pored toga po većem broju pitanja postojale su znatne razlike u gledištima pojedinih delegacija. Ipak je u izvesnom broju tačaka dnevnog reda postignut sporazum. dok je odluka po drugima odgođena.
Na dnevnom redu zasedanja bila su sledeća pitanja i diskusija o tim pitanjima dala je sledeće rezultate:
l. Prečnik navoja za 6ć-ugaone vijke i navrtke. Usvojena je rezolucija da se za nazivne prečnike vijaka sa 6-ugaonom glavom uzmu vrednosti nazivnih prečnika navoja, utvrđenih od strane ISO-tehničkog komiteta 1 (za navoje). U oblasti ispod 6 mm prihvaćeni su nazivni prečnici u skladu sa ISO-preporukom R68 ı rezolucijom 54, primljenom na sastanku u Harrogate-u 1958 godine. Sekretarijatu je povereno da u smislu te rezolucije izradi tabele prečnika. Pitanje eventualnog produženja niza prečnika iznad 39 mm, odloženo je za naredno zasedanje.
2. Otvor ključa za 6-ugaone vijke ı navrtke. U predlogu Sekretarijata predviden je Jedan niz vrednosti za otvor ključa. Međutim, s obzirom na to da je izvestan broj zemalja tražio da se za vijke nazivnog prečnika iznad 8 mm uvede ı Jedan niz otvora ključa za smanjene glave, usvojena je većinom glasova rezolucija po kojoj se u oblasti nazivnih prečnika vijka od 10 do 39 mm mogu izrađivati glave, odn. navrtke, u 2 veličine: normalnoj i smanjenoj. U skladu s tim usvojena su 2 niza vrednosti otvora ključa.
3.0 oPe ranice ije otvora ključa za G-ugaonec vijke i ma vrt Ke. POoy/ovom pitanju nije mogla biti postignuta saglasnost, pa je zaključeno da je potrebno da pojedine zemlje ponovo prouče to pitanje.
4:00 ToJl uvpire nit o 2 a:0)b}} Je nja, „UL pore Ila zur iz mre/di it pl avie i Via ta, Vi Ja:
Po ovom pitanju nije doneta odluka, jer Je konstatovano da je potrebno da se pitanje Još Jednom prouči
_ u cilju usklađenja raznih zahteva. Konstatovano je da bi bilo celishodno da se odredi kako najmanja tako i najveća vrednost toga poluprečnika.
5. Visina 6/-ugaonih navrtki. Jednoglasno je usvojen niz vrednosti visine navrtke, predložen od strane Sekretarijata.
6. Dužina vijaka. Po ovom pitanju OSa Ta su dva predloga. od kojih jedan j je davao vrednosti dužine kao geometriski niz, a drugi kao aritmetički niz. Na kraju je većinom usvojeno jedno kompromisno rešenje koje sadrži dužine od 2 do 200 mm ı pravilo za određivanje većih dužina. Pri tome su ustanovljene prioritetne vrednosti i vrednosti manje poželjne (u zagradama).
7. Dužina navoja vijaka. Po ovom pitanju nije moglo biti postignuto zajedničko rešenje. Zbog toga je odlučeno da se pitanje ponovo prouči na bazi dveju formula za izračunavanje dužine navoja, koje su usvojene u odgovorajućoj rezoluciji.
8. Vijci sa okruglom glavom sa 6-ugaonim udubljenjem. Pretresan je jedan predlog da se za te vijke utvrde dimenzije, zajedničke za metrički i inč-sistem. Međutim, posle iscrpne diskusije konstatovano je da za sada nije moguće da se usvoji jedno takvo zajedničko rešenje ı zbog toga je odlučeno da se Sekretarijatu poveri da za naredno zasedanje pripremi jedan predlog rešenja samo za metrički sistem.
9. Krunaste navrtke. Rasmatran je ı usvojen predlog Sekretarijata koji sadrži dimenzije krunastih navrtki za nazivne prečnike od 4 do 39 mm. Pri tome je zaključeno da se prednost daje uprošćenom obliku ovih navrtki, bez cilindričnog suženja pri vrhu. Umoljen Je OT aga! da pripremi potreban predlog ISO-preporuke.
10. Klasifikacija kvaliteta materijala vijaka i navrtki. Kao osnov diskusije ovog pitanja služio je jedan predlog, izrađen od strane Nemačke organizacije za standardizaciju, a u kome je učinjen pokušaj da se utvrdi jedan međunarodni sistem klasifikacije kvaliteta materijala vijaka