JUS standardizacija

20 i : : STANDARDIZACIJA

3.2 Hrast

Hrastovi pragovi se izrađuju od drveta iz zimske seče. Mogu se izrađivati i od stabala oborenih pre dve godine, no u tom slučaju beljika mora biti potpuno otklonjena.

Isporuka hrastovih pragova može se vršiti tokom cele godine ukoliko se beljika očuva.

4 Preuzimanje i obeležavanje Preuzimanje pragova se sastoji u utvrđivanju da li su pragovi u pogledu oblika, mera, obrade, zdravosti i kvaliteta drveta izrađeni prema ovom standardu, zatim u izdvajanju takvih pragova i obeležavanju. Za određivanje visine i širine praga prilikom preuzimanja, merodavne su dimenzije u zoni ležišta šine ı to na onoj koja ima slabije dimenzije. Za određivanje veličine crvenog srca, merodavno je ono čelo na kome crveno srce zahvata veću površinu. Pre početka preuzimanja, prodavac Je dužan izvršiti pripreme ı to: da se pragovi iz vazdušnih vitlova preslože u slepe figure, da budu očišćeni od zemlje, blata, leda, strugotine i druge nečistoće. Kvalitetno i količinsko preuzimanje vrši se isključivo na utovarnoj stanici JŽ. O ovom preuzimanju sastavlja se zapisnik između ovlašćenih pretstavnika kupca ı prodavca. : Obeležavanje pragova se vrši u cilju izdvajanja preuzetih pragova od nepreuzetih, kao i radi izdvajanja po dimenzijama i kvalitetu. Sva obeležavanja se vrše na čelu praga. Svaki preuzeti prag obeležava se prijemnim čekićem koji mora imati svoj broj i znak kupca, a utiskuje se u oba čela. Obeležavanje svakog komada mostovskih pragova vrši se prijemnim čekićem i oznakom dužine, širine i visine, koja se stavlja masnom kredom ili utiskuje u oba čela.

5 Isporuka i otprema Nepreuzeti i nežigosani pragovi ne smeju se otpremati. U protivnom se stavljaju prodavcu na POSBOIGJERJje: a prodavac snosi troškove vozarine, istovara i ležarine. Bukovi pragovi se imaju tovariti isključivo, a ostali prvenstveno u otvorene vagone. Utovar pragova se vrši tako, da u vagonu budu pragovi iste vrste drveta. Preostali pragovi raznih vrsta od kojih nema ni jedne za ceo vagon, tovare se zajedno, ali se u vagonu posebno slažu po vrstama. U protivnom prodavac plaća kupcu povećane troškove istovara i uskladištenja prema stvarnom iznosu.

CEL PREĐA—PAMUČNOG I VUNENOG TIPA DK 677.46.061 Preblog br. 3301 Opšti uslovi JUS F.B2.041

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 septembar 1960.

1 Predmet standarda

Jul Ovaj standard propisuje uslove za pređu izrađenu od cel vlakana dužine do 60 mm i debljine do den 2, 8, i mešavine cel ı pamučnih vlakana.

1:22; Ova pređa služi za izradu raznih vrsta konca, tkanina i trikotaže.

Ž Definicija

Pod cel pređom, prema ovom standardu, podrazumeva se pređa koja sadrži iznad 50% cel vlakna.

3 Označavanje pređe i preračunavanje

3.1 Jednožična pređa ima, po pravilu, Z pravac navijanja. Otstupanje od ovog pravila predviđa se ugovorom. Za ViŠežičnu pređu važe propisi JUS F.B0.021. 359; Debljina pređe obeležava se metričkim sistemom Nm i univerzalnim sistemom tex u zagradi: N. pr. Nm 0,5 (tex 2000).

353 Definicija i način određivanja broja pređe date su u JUS F.S2.050. 3.4 Preračunavanje broja pređe iz ovih sistema u druge postojeće sisteme i obratno vrši se prema JUS. EF. B2.022.

35 Uobičajeni brojevi pređe dati su u tabeli 1.

ru an uuuuuuu uuu II „uuu uuu uuuuuuuu„AIAAUUEER | iuuuu„AAALIA II Iuuuuuu uuu uuu uuu uu uuu uuu uuu uuu ri uuu muzu II m gi ii mi ai