JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

Predlog br. 3303 ZAŠTITNE NAOČARI S TAMNIM STAKLOM JUS Z.B1.201

25

Krajnji rok za dostavlianje primedbi: 1 novembar 1960

~ ~

— ~

3. 3 zid|

3.121

3.25

3.26

3:3 3.371

U ovom standardu primenjene su jednice veličina i njihove oznake prema JUS 4.41.040.

Predmet standarda

Ovaj standard odnosi se na zaštitne naočari s tamnim staklom, namenjene zaštiti očiju radnika od prejakog svetla» od letećih iskara i od slabijeg toplotnog i ultraljubičastog zračenja, a u posebnim slučajevima i od letećih čvrstih čestica pri radu na plinskom zavarivanju, na pomoćnim radovima na elektrozavarivanju, kao ı pri čišćenju zavarenih mesta·

Vrste zaštitnih naočara Izrađuju se dve vrste zaštitnih naočara s tamnim staklom: Znt-1, normalne izrad: i Znt-2, s tamnim staklima na preklop. Zaštitne naočari Znt-1 štite oči od prejake svetlosti od letećih iskara i od slabijeg toplotnog i ultraljubičastog značenja

Zaštitne naočari Znt-2 štite oči od prejake svetlosti od letećih iskara i od slabijeg delovanja toplotnog i ultraljubičastog zračenja, a sa podignutim preklopnim okvirom s tamnim staklima štite oči i od letećih čvrstih čestica, koje nastaju

prilikom čišćenja vara.

Konstrukcija zaštitnih naočara Sastavni delovi

Zaštitne naočari Znt-1 sastoje se od dva okulara, koji su međusobno spojeni podešljivim ili nepodešljivim mostom, od tamnih stakala, zaštitnih prozirnih stakala i od elastične podešljive trake, pomoću koje se zaštitne naočari nose na glavi. Okulari se sastoje od tela okulara i steznog prstena sa navojem, koji omogućuje pravilno pričvršćivanje ı izmenu stakala. Zaštitna prozirna stakla nameštaju se ispred tamnih stakala, a služe za zaštitu tamnih stakala od mehaničkih oštećenja.

Zaštitne naočari Znt-2 sastoje se od okvira s ravnim prozirnim staklima, od okvira s tamnim staklima na preklop ı od elastične podešljive trake, pomoću koje se zaštitne naočari nose na glavi. Qkvir s prozirnim staklima sastoji se od dva okulara i mosta. Okvir na preklop sastoji se od dva okulara i uređaja kojim se taj okvir može zadržati u spuštenom ili podignutom položaju.

Zaštitn» naočari Znt-2 mogu, po potrebi, um»sto ravnih prozirnih stakala biti snabdevene staklima koja služe za korek ciju vida. -

Oblik i veličine

Zaštitne naočari Znt-1 i Znt-2 moraju imati okrugla stakla prečnika 50+0,2 mm. Debljina stakala iznosi najmanje 2 mm. a najviše 3 mm.

Odredba o debljini zaštitnih OMOJA ne odnosi se na stakla za korekciju vida u zaštitnim naočarima Znt-2, kad su u njih ugrađena umesto ravnih prozirnih stakala.

Zaštitne naočari Znt-1 i Znt-2 izrađuju se·u jednoj veličini. Dužina mosta kod zaštitnih naočara Znt-1, ako je most nepodešljiv, i kod zaštitnih naočara Znt-2 iznosi 20 mm. Dužina mosta kod zaštitnih naočara Znt-1, sa podešljivim mostom, mora se biti podešljiva između 12 do 20 mm.

Širina elastične podešljive trake, pomoću koje se zaštitne naočari nose na glavi, treba da iznosi najmanje 10 mm, a dužina trake mora biti tolika, da se upotrebom pređice može podesiti za svaki obim glave nosioca.

Okulari zaštitnih naočara izrađuju se u takvom obliku i veličini, da pri nošenju potpuno pokrivaju očne šupljine ı da dobro priležu uz lice nosioca.

Okuları zaštitnih naočara Znt-1 moraju biti tako dimenzionirani, da se u njih mogu umetnuti dva stakla debljine 3 mm.

Zaštitne naočari Znt-1 i Znt-2 moraju biti tako dimenzionirane i takvog oblika, da pri redovnoj upotrebi nosioc zaštitnih naočara ima nesmetano vidno polje od najmanje 105”.

Ako se u zaštitne naočari umeću stakla za korekciju vida, njih mora umetnuti ovlašćeni optičar, a prema odredbi lekara, specijaliste za oči.

Način izrade

Sve spoljne površine zaštitnih naočara moraju biti sasvim glatke i zaobljene.