JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA i | 31

a a IIII–—–—:—zc—:—- —:—– II -GeI__————-, Predlog br. 3351 ZAŠTITNE NAOČARI S KOBALT-STAKLOM JUS Z.B1.202 i O O uuu zu nau znana muza ea raunara mar ru areni pu uu aa unum==

Krajnji rok za dostavlianje primedaba: 1 decembar 1960 U ovom standardu primenjene su jedinice veličina i O OIOVe oznake prema JUS 4.41.040

1 Predmet standarda Ovaj standard odnosi se na zaštitne naočari s kobalt-staklom, a Coje su namenjene zaštiti očiju radnika od prejakog Sela i blještanja, kod radova s rastopljenim ili usijanim materijama (kod peći za topljenje i žarenje, elektropeći i sl.).

:Ž Vrste zaštituih naočara Izrađuje se jedna vrsta zaštitnih naočara s kobalt-staklom, u koja se prema potrebi umeću puna kobalt-stakla, odnosno i delimično kobalt-stakla a delimično prozirna stakla.

3 Konstrukcija zaštitnih naočara

33 Sastavni delovi Zaštitne naočari s kobalt-staklom sastoje se iz okvira istakala. Okvir se sastoji iz srednjeg dela i od dva krilca, koji su zglobno vezani na srednji deo. Srednji deo sastoji se od dva okulara i mosta. Zaštitne naočari s kobalt-staklom mogu po potrebi biti snabdevene i s bočnom zaštitom.

350, Oblik i veličine

3021 Zaštitne naočari s kobalt-staklom mogu imati okrugla ili ovalna stakla. Prečnik okruglih kobalt-stakala iznosi 50—0,2 mu. Veličina ovalnih kobalt-stakala, merena u bilo kojem smeru, ne sme biti manja od 50 mm. Ako su u zaštitnim naočarima kobalt-stakla kombinirana s prozirnim staklima, kobalt-stakla se umeću u gornji deo

l okulara, tako da je spojna crta kobalt-stakla s prozirnim staklom pri redovnoj upotrebi vodoravna.

3.22' Zaštitne naočari s kobalt-staklom izrađuju se u tri veličine ı to s razmakom između središta stakala od 62, 66 ı 70 mm.

3.23 Dužina krilaca zaštitnih naočara iznosi 130 do 170 mm, a njihov oblik i dužina se u slučaju potrebe podešavaju prema veličini glave nosioca.

u vertikalnoj osi stakla, a njena veličina i oblik moraju biti takvi da pri nošenju potpuno pokriva očnu šupljinu i da dobro prileže uz lice.

3.25 Zaštitne naočari moraju biti tako izrađene da pri redovnoj upotrebi nosioc zaštitnih naočara ima nesmetano vidno polje od najmanje 105. ·

33 Način izrade

3.31 Spoljašnja površina zaštitnih naočara mora biti sasvim glatka ı zaobljena.

3.32 Okviri, okulari, krilca i bočne zaštite moraju biti tako, izrađeni da omogućuju udobno i nesmetano nošenje zaštitnih naočara, a mogu biti i predviđeni posebni oslonci pomoću kojih se zaštitne naočari većom površinom oslanjaju na nos nosioca.

3.24 Bočna zaštita, ako je predviđena, spojena je sa srednjim delom čvrsto ili zglobno. Bočna zaštita počinje ı završava 3.4 Materijal

3.42 Svi sastavni delovi zaštitnih naočara moraju biti izrađeni od materijala koji ne menja svoje osobine pri redovnoj upotrebi i pri sterilizaciji propisanoj ovim standardom.

3.43 Materijal koji se upotrebljava za izradu zaštitnih naočara mora biti dovoljne čvrstoće, tako da može izdržati sya predviđena naprezanja pri redovnoj upotrebi.

3.44 Svi metalni delovi zaštitnih naočara moraju biti otporni prema koroziji. Delovi zaštitnih naočara koji dolaze u dodir · sa kožom glave nosioca, ne smeju nadražavati kožu ı ne smeju puštati boju.

3.45 Delovi od kojih se izrađuju zaštitne naočari s kobalt-staklom ne smeju biti od lako zapaljivog materijala.

3.46 Stakla se izrađuju od bistrog kobalt-stakla, koje ima poliranu površinu bez vidljivih oštećenja i grešaka kao što su

3.41 Materijal UDOo{rebljen za izradu zaštitnih naočara mora biti nov, neupotrebljen i mora odgovarati namenjenoj svrSI. ogrebotine, zračni mehurići i drugi vidljivi nedostaci koji umanjuju optičku vrednost stakla.