JUS standardizacija

16 : : ? Če OE | O 7 SRANDRIOTZ CIJA)

— neto težinu,

— oznaku JUS H.E4.005.

:

7.4 Svaku isporuku destilovanih glicerina moraju da prate odgovarajuća dokumenta i uverenje o kvalitetu robe sa analitičkim podacima koji su predviđeni u tački 5 ovog standarda, potvrđeno od strane proizvođača ili isporučioca.

8 Smeštanje i čuvanje

Glicerini prema ovom standardu smeštaju se i čuvaju u zatvorenim i zaštićenim rezervoarima ili cisternama izrađenim od aluminijumovog ili pocinkovanog lima ili u gleđosanim sudovima od kamenine. Glicerini isporučeni u sta-

| klenim balonima, kantama od belog lima i pocinkovanoj buradi smeštaju se i čuvaju u originalnoj ambalaži, u zatvorenim i suvim prostorijama zaštićenim od svetlosti i velikih temperatursnih promena.

SIROVI GLICERIN DK 668.23

Predlog br. 3438 (iz sapunske podlužine) JUS H.E4.007

Krajnji rok za dostavljanie primedbi: 1 maji 1961

1 Predmet standarda Ovaj standard se odnosi na sirovi glicerin dobiven iz sapunske podlužine (sapunskog preostalog ceđa) putem isparavanja prethodno prečišćenih i profiltrovanih sapunskih podlužina u vakuum isparivačima, uz istovremeno izdyajanje iskristalizovane smeše soli — natrijumhlorida i natrijumsulfata — do koncentracije tečnosti sa sadržajem čistog glicerina od najmanje 78%. ji

Ž Definicija

22 Sirovi glicerin iz sapunske podlužine je gusta tečnost sirupaste konzistencije, bistra i prozirna, mrke do ugasitocrvene boje kao trula višnja, katkada crne boje, ukusa slatko-slanog, specifičnog mirisa koji potiče od sirovina. Ne sme da sadrži kristale natrijumhlorida i natrijumsulfata. Rastvara se u vodi u svakoj razmeri. Vodeni rastvor sirovog glicerina 1:1 mora da ostane bistar posle stajanja od 2 sata.

2.2 Sirovi glicerin iz sapunske podlužine sadrži pored glicerina još vodu, organske nečistoće u vidu sluznih materija | (proteini), smole kiseline (iz kolofonijuma) i druge ugljovodonike.

2:3 Ne sme da sadrži natrijumsulfid (Na-S), natrijumtiocijanat (NaCNS) i natrijumhiposulfit (Na»-S> Oi).

3 Upotreba

Sirovi glicerin iz sapunske podlužine upotrebljava se kao osnovna sirovina — poluproizvod za proizvodnju destilovanih glicerina.

4 Fizikalno-hemijske osobine

— boja mrka do ugasitocrvena,

— providnost prozračan,

— miris specifičan na sirovinu od koje potiče,

— ukus slatko-slan,

— relativna gustoća na 20/20"% najmanje 1,26,

— reakcija (indikator crveni lakmus papir) slabo alkalna ili neutralna, — glicerin CxHs(OH)x3 — (acetin metoda) najmanje % 78,0,

— pepeo najviše % 11,0, — nmčeisparljiv organski ostatak na 160"C najviše % 3,75, — hloridi kao NaCI najviše % 11,0,

— Na»S, NaCNS Na»S:SO„ ne sadrži.