JUS standardizacija

26

STANDARDIZACIJA

2.

i aa —— e —–——+––ŽI:—II——z=c–7+—–:–1–1–—–—=Fz=r1e =c=0-- –:–:– –I–—=Z==z_C __——

ra oro pk a a a S SGLC____-

3.23

3.24

3.25

3.26

3:27

353

3.31 3.32

3.4

Brzina udara određuje se po obrascu y =|?gL (1 — soc o), gde je L odstojanje ose klatna od centra epruvete za ispitivanja po Šarpiju, ili za ispitivanja sa epruvetama sa V zarezom oslonjenim na dva oslonca. Da bi se uštedela merenja skopčana sa geografskim položajem mašine, može se uzeti da »g« iznosi 9,81 m/s”.

Za ispitivanja po Šarpiju ili sa epruvetama sa V-zarezom oslonjenim na dva oslonca, brzina udara je 4,5 do 7 m/s.

U energiju absorbovanu trenjem ubraja se otpor vazduha, trenje u ležajevima i trenje u pokazivačkom uređaju. Gubici usled trenja u pokazivačkom uređaju, i ostali gubici mašine, mogu se odrediti na sledeći način: Sa mašinom se radi na uobičajeni način ali bez epruvete; na pokazivaču se pročita ugao penjanja [Di Zatim se operacija ponavlja ne dirajući pokazivač, pa se onda pročita novi ugao Bos. Za jednu polovinu oscilaciie klatna gubici od trenja u pokazivaču, u toku penjanja iznose:

p= M(cos Bi; — cos 5») Gubici od trenja u ležajevima i od otpora vazduha, u toku pada i penjanja, iznose:

p'= M(cos B,—cosa)

U kalkulacijama p i p' za uglove. D, i D,a uzimaju se srednje vrednosti iz četiri ispitivanja.Ukupni gubici od trenja i od otpora vazduha, za jednu oscilaciju klatna, ne smeju prekoraciti 0,5% početne potencijalne energije klatna. Preporučuje se da se ovo obično proveravanje obavlja češće puta a ne samo kada se vrši proveravanje mašine. Na taj način se brzo otkriva da li je radna karakteristika mašine pogoršana zaprljanošću ležajeva. Primedba: Ako je potrebno da se pri stvarnom ispitivanju, pri kome se dobija ugao penjanja [ ukalkulišu i ovi gubici, onda od dobijene vrednosti za absorbovanu energiju treba oduzeti sledeći izraz:

BB _,(%+B) · — — E II 0 EO (a)

Ukoliko je absorbovana energija manja utoliko je ova približna popravka bliža stvarnoj vrednosti. Odstojanje (P) centra udara od ose rotacije izračunava se iz vremena trajanja oscilacije klatna. Pušta se da klatno oscilira pod uglom ne većim od 5". Dužina (P), u metrima, izračunava se iz izraza:

gde je: 2 = 9,87, g = 9,81 m/s?, a t = vreme trajanja kompletne oscilacije u sekundama.

Dužina (P) mora biti u granicama plus ili minus 1 % od dužine L. Vrednost za t, potrebna za izračunavanje (P), određuje se sa tačnošću od oko 0,6 procenata.

Ako se radi o klatnu čija je perioda oko 2 sekunde, ova se tačnost može postići na taj način da se odredi prosek za t od 100 punih oscilacija sa tačnošću 0,25 sekunde; ova operacija ponovi se ukupno četiri puta, pa se iz tako dobijena četiri proseka od po 100 oscilacija odredi ukupni srednji prosek za t.

Radius krivine ivice noža proverava se mernim alatom, sa kojim prečnik može da se meri sa tačnošću — 0,1 mm. Za ispitivanja po Šarpiju, kao i za ispitivanja sa epruvetama sa V-zarezom oslonjenim na dva oslonca, radius krivine treba

da iznosi 2 do 2,5 mm. Ugao noža proverava se mernim alatom, sa kojim ugao može da se meri sa tačnošću 0,2". Za ispitivanja po Šarpiju, kao i za ispitivanja sa epruvetama sa V-zarezom oslonjenim na dva oslonca, ugao treba da iznosi 30? + 1".

Oslonci epruveta

Kod oslonaca epruveta, za. ispitivanje po Šarpiju ili za ispitivanje sa epruvetama sa V-zarezom oslonjenim na dva oslonca, proveravaju se sledeće pozicije:

a) odstojanje oslonaca:

b) nagib oslonaca;

c) radius krivine oslonaca.

Odstojanje među osloncima treba da je 40 05 mm; merni alat treba da meri sa tačnošću — 0,1 mm. Nagib oslonaca treba da bude (I + 0,1):5 (oko 11% + 1"). '

Proveravanje se vrši mernim alatom sa tačnošću u granicama 0,2".

Radius krivine oslonaca treba da je 1 do 1,5 mm.

Proveravanje se vrši mernim alatom sa kojim prečnik može da se meri sa tačnošću + 0,1 mm.

Uređai za pokazivanje U uređaju za pokazivanje proveravaju se: a) podela skale:

b) pokazivač. Kod mašina za ispitivanje po Šarpiju ili za ispitivanje sa epruvetama sa V-zarezom oslonjenim na dva oslonca, podeoci skale imaju sledeću vrednost.