JUS standardizacija
32
STANDARDIZACIJA
5.231
3.25
6.1
6.2
_ Sadržaj arsena izračunava se prema sledećem obrascu:
U drugu kolorimetrijsku istovetnu cev, odnosno cilindar, stavi se 10 m] rastvora amonijumrodanida i 2 ml rastvora vodoniksuperoksida, dopuni destilovanom vodom do 100 ml i iz mikrobirete pažljivo dodaje, kap po kap, rastvor feroamonijumsulfata (pripremljen prema tački 5.231 ovog standarda), dok se boje u obe kolorimetrijske cevi ne izjednače. Boje se upoređuju gledanjem odozgo, upravno na površinu tečnosti, pri vertikalnom položaju obeju cevi postavljenih na belu podlogu.
1 ml feroamonijumsulfata odgovara 0,0001 p Fe
Sadržaj gvožđa u procentima izračunava se prema sledećem obrascu:
a x 0,0001 x 100 Feole O G
de je: · i Ku a = broj ml rastvora feroamonijumsulfata upotrebljenih za izjednačenje boje, G = težina izmerenog uzorka kiseline u p.
Najveća dozvoljena razlika kod određivanja, između dve laboratorije, može da bude do 0,0005 %. Pripremanje rastvora feroamonijumsulfata
Izmeri se tačno 0,7022 p feroamonijumsulfata, rastvori u normalnom balonu zapremine 1000 ml u destilovanoj vodi zakiseljenoj sa 4 ml sumporne kiseline (1,84) i dopuni destilovanom vodom do merene oznake.1 ml toga rastvora sadrži 0,0001 Fe.
Određivanje sadržaja arsena (As)
Izmeri se oko 100 p uzorka kiseline u čaši na tehničkoj vagi sa tačnošću 0,01 p. U erlenmajer zapremine 500 ml stavi se oko 80 ml destilovane vode, pa se izmereni uzorak kiseline prenese u erlenmajer i čaša spere sa 20 ml destilovane vode. Tako razblaženi uzorak kiseline se neutrališe 20 -nim rastvorom natrijumhidroksida uz indikator metiloranž i ponovo zakiseli hlorovodoničnom kiselinom p.a. do slabo kisele reakcije. Posle toga se ponovo neutrališe 5 -tnim rastvorom natrijumkarbonata.
Tako neutralisani rastvor se titriše 0,01 n rastvorom Joda dodavanjem iz mikrobirete, uz indikatora skrob, do pojave slabo plave boje.
1 mi 0,01 n rastvora joda odgovara 0,000374 p As.
a x 0,000374 x 100 G
As =
gde je: a = broj mil 0,01 n rastvora joda upotrebljenih za titrisanje, G = Ltežina izmerenog uzorka kiseline u p.
Određivanje specifične težine.
Specifična težina se određuje pomoću odgovarajućeg areometra, na 20 "C. Pakovanje, isporuka i označavanje
Hlorovodonična (sona) kiselina tehnička pakuje se ı isporučuje u staklenim balonima od 50 kp neto težine, u posudama (ćupovima) od keramike od 1000 do 2000 l, montiranim na železničkim ravnim kolima i u železničkim cisternama koje su iznutra obložene materijalom otpornim protiv korozionog uticaja hlorovodonične kiseline.
Stakleni baloni moraju biti snabdeveni zapušačima otpornim prema hlorovodoničnoj kiselini, spolja pričvršćenim žicom ı oblepljenim gipsom da ne bi došlo do otvaranja prilikom transportia.
Stakleni baloni se stavljaju u pletene korpe od pruća ili gvozdene korpe, a između zidova korpi i balona mora da se stavi potrebna količina slame ili drugi slični materijal, kao zaštitni sloj protiv udara, odnosno prskanja balona.
Na svakom originalnom pakovanju (balonu, keramičkom sudu ili cisterni) moraju biti obavezno naznačene sledeće oznake: i
— naziv i vrsta proizvoda,
— naziv i scdište proizvođača, — bruto, tara i neto težina,
— kontrolni broj,
— oznaka JUS B.HK.015
Smeštanje i čuvanje
Hlorovodonična kiselina tehnička smešta se i čuva u hermetičkim zatvorenim staklenim i keramičkim posudama kao i u čeličnim rezervoarima, koji su iznutra obloženi materijalom koji je otporan na hlorovodoničnu kiselinu.