JUS standardizacija

POTREBA DONOŠENJA STANDARDA ZA ULJANE POGAČE I SAČME KAO ZNAČAJNA STOČNA HRANJIVA

(Obrazloženje uz pripremljene predloge)

Savremena stočarska proizvodnja može se uspešno realizovati samo ako se prethodno zadovolje izvesni preduslovi. Jedan od najznačajnijih ovih preduslova je obezbeđenje stoke dovoljnim količinama kvalitetne hrane. Naročito je značajno obezbeđenje kvaliteta one stočne hrane koje u našoj zemlji nema dovoljno. U ovakva hranjiva spadaju i uljane pogače ı sačme. Po pravilu, ove su visokovredna belančcvinasta hranjiva ı služe nam da upotpunimo i povećamo vrednost osnovne hrane, koja se obično sastoji iz manjih ili većih količina raznih kabastih hranjiva, žitatica i nekih drugih hranjiva čije je učešće u obroku znatno manje. : |

Zbog značajnog nedostatka belančevina u obroku stoke ili često nepotpune njihove biološke vrednosti veoma, je velika potreba u takvim kvalitetnim hranjivima kao što su uljane sačme, pogače, belančevinasii koncentrati animalnog porekla, zinevlje leguminoza i sl. lako se u načelu može od ovakvih hranjiva načiniti Jedan relativno veliki spisak, ipak se upravo u njima jako oskudeva.

Da bi se smanjila deficitarnost u ovim hranjivima, preduzete su mere da se u zemlji poveća Dproizvodnja ovih hranjiva, uvezu izvesne sirovine ili sama hranjiva, da se racionalizira njihova upotreba kao hranjiva 1td., itd.

Na žalost, preduzete mere nisu bile potpune i usklađene u detaljima.

Dešavalo se npr. da se uvoze pod istim imenom i po istim cenama hranjiva vrlo različite viednosti. Cesto je njihov sastav bio znatno ispod zadovoljavajućeg: obično jc bilo više cel-loze ı mineralnih materija, a manje belančevina nego što je moglo biti.

Na domaćem tržištu dešavale su se još ncpoželjnije pojave. Piaktično sc nisu mogle naći ni dvc fabrike koje bi proizvodile uljane pogače ili sačme makar i približno istoga i konstantnog kvali-eta.

Ovakvo tvrđenje u potpunosti potvrđuju višegodišnja ispi:ivanja odcljenja za ishranu stoke i tehnologiju h- anjiva Instituta za stočarstvo u Zemun Polju, a i nekih drugih naučnih ins:itucija. U prvim domaćim tablicama stočne hrane (»Sicčna hraniva Jugoslavije«), koje sam nedavno objavio sa dr D. S:ošićem, može se naći obilje dokumen:acije upravo u ovom pravcu.

Eklavantan je primer suncokretove sačme, jednog od najviše raširenih hranjiva koja dobivamo iz industrije ulja. Kako velike fluktuacije u sastavu i vrednosti mogu da nastanu pokazuje nam sledeći izvod iz pomenutih tablica:

Broj ispitanih

| Hemijski sastav u “ od vazdušno-suve supstance | || |

uzoraka TADA suva organ. miner. Sir. sir. sir. b:zazot.

| supstanca mat. mat. prot. masti celul. ek mat.

| prosek | 9,51 90,49 83,68 6,81 34,14 3,52 19,78 26,34

128 | minimum | 5,08 81,70 74,90 2,07, 22,02 0,50 8,14 8277! | spaksimir | 18:30 94,30 89,66 16,00 43,67 20,99 40,45 42,77

------ _ –– ___________Č___________ ___ ______ ________

Iz navedenih podataka vidi se da je bilo uzoraka suncokrctove sačmc koji su sadržavali dvaput manje, odn. veće količine proteina i koji su sadržavali na prvi pogled neshvatljive količine mineralnih materija, sirovih masti ili celuloze. Kada bi se, međutim, pogledao sam uzorak onda se dobiveni podatak Javljao u novom svetlu: u jediioj suncokretovoj sačmi je bilo više a u drugoj manje mehaničke nečistoće i primesa, ovde su se sretale veće a tamo manje količine ljuskica od suncokretovcg semena, itd.

Sve ovo, kao i drugi podaci koje zbog ograničenog prostora ne možemo da navedemo, govori nam

da se u našoj zemlji nalazi pod istim imenom i sa istom cenom čitav niz sačmi različitog kvaliteta ı vrednosti. Ovakva situacija je ne samo destimulirala proizvođače, već i stvarala uslove za špekulacije, falsifikovanje i sl.