JUS standardizacija
ZASEDANJE POTKOMITETA 1 ISO/TC 38 ZA ISPITIVANJE POSTOJANOSTI BOJE
Tehnički komitet 38 Međunarodne organizacije za standardizaciju — ISO/TC 38 — »Tekstil«, na svom prvom zasedanju u Buxton-u (juna 1948) obrazovao je Potkomitet za proučavanje i objedinjavanje metoda za ispitivanje postojanosti boje tekstila. Ovaj Potkomitet, označen kao ISO/TC 38/SC1 — »lIspitivanje postojanosti boje«, započeo je svoj rad proučavanjem velikog broja ispitivanja na osnovu postojećih nacionalnih standarda zemalja članica ovog komiteta i postupaka koje primenjuju specijalizovane grupe kao što su Američko društvo tekstilnih hemičara i stručnjaka za boje, (A. A. T. C. C.), Kontinentalna evropska grupa za proučavanje postojanosti obojenja i štampe, (E. C. E.) ı Društvo bojadisara i kolorista (S. D. C.). Ovaj potkomitet je imao do sada šest zasedanja: u Bournemouth-u 1951, New-York-u 1952, Scarborough-u 1954, Southport-u 1956, Lucern-u 1958, London-u 1960. i Cheltenhamu 1961. god.
Mada Je posao ovog SC1 po svojoj prirodi visoko tehnički, njegov uticaj na promet tekstilom — od proizvođača do finalnog korisnika — neposredan je i važan. Tekstili zavise od estetskog izgleda i postojanosti boja koje ga ukrašavaju. Metode ispitivanja koje se izrađuju u ovom potkomitetu podražavaju razne uticaje kojima mogu biti izloženi tekstili tokom proizvodnje ı upotrebe i na taj način ukazuju stručnjacima, koji rade na bojenju i doradi tekstila, a ı ostalima koji su u vezi sa fim, na mere koje treba preduzeti da bi se osigurala postojanost boje u svim fazama. Razvijena međunarodna trgovina tekstilom, koja se, kao što se može očekivati, stalno povećava, ukazuje na potrebu donošenja metoda za ocenjivanje postojanosti boje međunarodnog karaktera.
ISO/TC 38/SC-1 izdao je do sada ISO Preporuku R 105 i nacrte preporuke DR 302 i DR 405, koje sadrže niz metoda za ispitivanje postojanosti boje tekstila. Na bazi ove dokumentacije mnoge članice ove organizacije, među njima i Jugoslavija, izradile su svoje nacionalne standarde.
Poslednji sastanak ovog potkomiteta održan je u Čelinamu od 9—12. maja 1961. Tu su se sastali delegati iz šesnaest zemalja da nastave diskusiju o međunarodnoj koordinaciji na izradi metoda ispitivanja postojanosti boje tekstila. .
Delegati Japana, Jugoslavije i SSSR su se prvi put pojavili na ovom skupu. Pored evropskih zemalja, na zasedanju su bile zastupljene i Kanada i USA.
Zasedanje je zvanično otvorio predsednik Društva bojadisara i kolorista, R. J. Hannay, koji je posle pozdrava dobrodošlice delegatima izjavio da je ovaj sastanak najreprezcntativniji od svih dosadašnjih zasedanja Potkomiteta 1, čijim je radom postignuta znatna unifikacija metoda za ispitivanje postojanosti.
Između metoda ispitivanja, prihvaćenih za cirkulaciju na ovom zasedanju kao nacrte predloga, treba pomenuti sledeće: |
— seriju od pet ispitivanja pooštrenog pranja raznih načina, — postojanost prema toplom plisiranju,
— Ppostojanost prema plisiranju parom,
— Ppostojanost prema znoju,
— dva načina ispitivanja postojanosti prema vulkanizovanju, — Ppostojanost prema hlorinisanoj vodi,
— Ppostojanost prema formaldehidu.
Vođa engleske delegacije, g. Mc Laren, obavestio je prisutne da je, pre nekoliko meseci Društvo bojadisara i kolorista (S. D. C.) preduzelo korake u pogledu uključivanja u rad i koordinaciju cele industrije na ispitivanju postojanosti. Društvo je obavešteno da su industrije boja, plastičnih masa, kože, papira i metala zainteresovane razvitkom standardnih ispitivanja i da već koriste u velikoj meri tekstilne metode. Da bi se izbeglo nepotrebno udvostručavanje, ovo društvo predlaže da se obrazuje nov ISO Tehnički komitet koji bi zastupao sve te industrije i čiji bi zadatak bio rad na ispitivanju postojanosti boje uopšte, a da ISO/TC 38/SC1 bude njegov prvi potkomitet. Prema potrebi bi se obrazovali i drugi potkomiteti koji bi tretirali pitanja koja se ne odnose na tekstil.
Ovaj predlog je dostavljen Sekretarijatu TC 38, koji ga je Sekretarijat zatim, u vidu upitnika, uputio TC 38/SCI radi stavljanja primedaba predlažući ı alternativni postupak obrazovanja Jednog ISO koordinacionog komiteta. Većina država članica Potkomiteta | izjasnile su se za alternativni postupak. Detaljno razrađen predlog je poslat ISO Planskom komitetu. O donetoj odluci će odmah biti obavešten zainteresovani Potkomitet. Od te odluke zavisi budući program i opšti razvoj ispitivanja postojanosti boje.