JUS standardizacija
PREDLOZI JUGOSLOVENSKIH STANDARDA ZA MINERALNA HIDRAULIČNA ULJA
Za proizvodnju, ispravan rad i racionalno održavanje hidrauličnih sistema potrebno je poznavanje sp:cifičnih karakteristika hidrauličnih medijuma. Tehničko usavršavanje hidrouređaja postavljalo je sve novije zahteve u pogledu zamene i unapređenja kvali:eta odnosnih medijuma, kako bi sve moderniji uređaji u potpunosti odgovarali namenjenoj svrsi. Težilo se za tim da se proizvedu što kvalitetniji medijumi, dužeg, veka trajanja, koji će ujedno produžiti i vek trajanja samim uređajima. Tako je voda kao medijum vremenom zamenjena sa raznim uljnim emulzijama, mešavinama glicerin-alkohol, te glikoli dr., dok se u najvećoj meri nije preorijentisalo na mineralna hidraulična ulja i sintetičke proizvode.
Savremena kvalitetna mineralna ulja za hidraulične sisteme, pored svoje primarne uloge da prenose silu, moraju ujedno da vrše i druge važne funkcije koje se od njih zahtevaju u komplikovanim i skupim instalacijama, bez kojih se više ne može ni zamisliti industrija, motorna vozila, a specijalno vazduhoplovstvo i moderna artiljerijska oružja. Jer, ova ulja moraju podmazivati delove pumpi ı ostalih pokretnih delova hidrauličnih sistema, a ujedno moraju da sprečavaju njihovu koroziju i abanje. Osim toga, u primeni se ne smeju penušati, te moraju biti hemijski stabilna, čak i pri povišenim radnim temperaturama 1 pritiscima.
U slučajevima lakših uslova rada mogu se koristiti kao takva dobro rafinisana kvalitetna mineralna
ulja. Međutim, za slučajeve težih uslova, kvalitetna bazna ulja se oplemenjuju sa raznim aditivima, da bi se zadovoljili svi zahtevi rigorozno postavljeni za ulja pojedinih hidrauličnih instalacija.
Kvalitetna mineralna hidraulična ulja sadrže, uglavnom, sledeće vrste aditiva:
— aditivi za povećanje indeksa viskoziteta,
— aditivi protiv oksidacije,
— aditivi za sprečavanje penušanja ulja.
Aditivi za povećanje indeksa viskoziteta, t. zv. »improveri«, u izvesnom stepenu ujedno snizuju tačku stinjavanja i povećavaju sam viskozitet bazno g ulja. S obzirom na opšti kvalitet i osetljivost baznih ulja, ovi aditivi se dodaju u raznim količinama, prema njihovom delovanju u pojedinim slučajevima, hemijskom sastavu i poreklu. Sa baznim uljima moraju da daju homogenu smešu, ne smeju da se izdvajaju kako na povišenim, tako i na sniženim iemperaturama, sve do tačke stinjavanja gotovog hidrauličnog ulja. Ovaj aditiv kao i ostali aditivi koji dolaze u obzir za izradu odnosnih hidrauličnih ulja, moraju biti uzajamno toleranini.
Kvalitetna mineralna hidraulična ulja imaju imdeks viskoziteta iznad 100, što garantuje relativno malu promemu viskoziteta sa promenama temperature.
Za izradu industrijskih mineralnih hidrauličnih ulja zadovoljavaju »improveri« sa manjim efektom sniženja tačke stinjavanja, jer se radi o uređajima koji su stalno u zatvorenom prostoru, te ulja nisu izložena uticaju duboko niskih temperatura.
Međutim, drugi je slučaj kod specijalnih visokokvalitetnih ulja za avionske i artilerijske hidraulične uređaje, Jer se kod njih strogo zahtevaju ne samo duboko niske tačke stinjavanja, već i relativno ravne krivulje · viskoziteta do 30, pa i do — 40”"C.
Viskozitet Je najvažniji od svih fizičko-hemijskih osobina hidrauličnih ulja, te u određenim granicama mora da odgovara gradaciji koja je propisana od strane konstruktera za odnosne hidrauličke instalacije.
S jedne strane, suviše viskozno ulje polako protiče kroz sistem, što se uveliko odražava na sporom reagovanju instalacije. Relativno veliki otpor proficanja stvara. veliko trenje ulja, koje može da poveća temperaturu u tolikoj meri, da nastupi raspadanje ulja. Nadalje, u ekstremnim uslovima niskih temperatura, ako ulje ima nepovoljnu tačku stinjavanja, pumpa ne može da povuče dovoljnu količinu ulja, te radi nepraVilno — isprekidano, što može da izazove feška oštećenja pumpe, itd.
S druge strane, ako ulje ima nedovoljan viskozitet ono protiče brže kroz sistem, kao i između pokretnih i nepokretnih delova pumpe, sa strane visokog i niskog pritiska klipa, i kroz dizne i ventile te, ne može da održava potreban pritisak u sistemu.
Radi tih ukratko navedenih faktora, vrlo je važno da se za hidraulične sisteme upotrebljavaju samo ulja viskozitetnih gradacija koje su propisane od strane konstruktera instalacije.
Aditivi protiv oksidacije su t. zv. inhibitori — antioksidansi. Mineralna bazna ulja predviđena za izradu hidrauličnih ulja moraju prethodno biti dobro rafinisana, tako da se iz njih uklone svi nezasićeni labilniji spojevi. Dodatak inhibitora-antioksidansa treba da garantuje hemijsku stabilnost gotovog hidrauličnog ulja. Kod hemijski nestabilnih ulja, pod uticajem kiseonika iz vazduha dešavaju se, uglavnom, sledeće promene: porast kiselinskog broja ı broja osapunjenja, stvaraju se razni oksidacioni i polimerizacioni