JUS standardizacija

POVODOM PRIJEDLOGA STANDARDA ZA METODE KEMIJSKIH ISPITIVANJA MANGANOVIH RUDA

Razvitak naše metalurgije doveo je do znatnog povećanja potrebe naših željezara za feromanganom. Kako naša zemlja raspolaže velikim količinama elektroenergije, imamo sve uslove da našu proizvodnju feromangana razvijemo kako za potrebe naše zemlje, tako i za povećanje izvoza u inostranstvo.

Osnovnu sirovinu za ovu proizvodnju predstavlja manganova ruda, koju, uglavnom, uvozimo iz inostranstva, dok manji dio naših potreba podmiruju domaći rudnici. Prerađom ovih ruda, uz dodatak odgovarajućih količina topitelja i goriva, proizvode se u elektropećima feromangani određenih sastava i kvaliteta, a u visokim pećima zrcalasto željezo.

Da bi se osigurao određeni sastav i kvalitet ovih proizvoda uz istovremeni normalni rad peći, potrebno je osigurati tačan sastav svih upotrebljenih sirovina, koji uslovljuje određeni režim rada peći. Poznavanje tačnog sastava i kvaliteta sirovina osigurava pravilan rad pećii onemogućuje, odnosno smanjuje na minimum, pojave nepravilnog rada peći i razne poremećaje.

S obzirom na navedeni značaj manganovih ruda za proizvodnju zrcalastog željeza i naročito feromangana, na inicijativu Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju pristupljeno je izradi standarda za metode kemijskih ispitivanja manganovih ruda. Da bi naši nacionalni standardi bili dignuti na međunarodni nivo, kod izrade prijedloga ovih standarda služili smo se nacrtima preporuka koje je izradila Međunarodna organizacija za standardizaciju i to njezin Tehnički komitet za manganove rude — ISO/TC 65, čiji sekretarijat drži SSSR. Gde god nam je to bilo moguće, dali smo i alternativnu metodu iz područja moderne analitike.

Sve metode, predložene ovim standardom, provjerene su u laboratorijama Instituta za metalurgiju — Sisak. U praktičnom ispitivanju sudjelovali su inženjeri, tehničari i laboranti — analitičari, kako bi se dobio Jasan uvid u izvedivost i vrijednost svake pojedine metode. | _

Sam prijedlog standarda obuhvata kemijske metode za analizu manganovih ruda — pomoću kojih se određuje higroskopna vlaga, SiOs, ukupni mangan, aktivni kisik, ukupno željezo, CO, nikl, kobalt, arsen, Al,Os, sumpor, fosfor, bakar i olovo. U pripremi su, dalje, standardi za određivanje kroma, cinka, BaO ı metalnog željeza itd.

Uz svaku pojedinu analzu naznačene su potrebne kemikalije i njihovo pripremanje, kao i detaljan opis samog izvođenja analize. Zaključno je dato, za svaku vrstu određivanja, izračunavanje vrijednosti, kao i granice dozvoljenih odstupanja za svaku metodu.

Na izradi ovih prijedloga standarda sudcelovali su dr Marić Drahomira, šef Odjela za nove analitičke metode i ing. Markušić Tomislava, š-Ff anorganskog laboratorija, kao ı sav ostali tehničarski ı laborator jski kadar Odjela za kemijska ispiivanja Instituta za metalurgiju — Sisak. Svi radovi su vršeni pod direktnim nadzorom prof. ing. Logomerac Vladimira, direktora Instituta za metalurg:ju — Sisak. Velika pomoć kod ovih radova pružena nam je sa strane Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, koji nam je pružio svestranu pomoć kod prikupljanja inostranih standarda i same formulacije ovog prijedloga standarda.

Sisak, oktobra 1961. Prof. inž. V. Logomerac