JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA ~ 29
4.2
4.3
4.6 4.7
6.1
7.1 71.2,
7.3
7.4
7.6
Srednja vrednost broja uvoja na 1 m pređe u jednom pakovanju (sanduk, bala itd.) ne sme da odstupa više od — 6 % za jednožičnu pređu ı — 4 % za višežičnu pređu od deklarisanog ili ugovorenok broja.
Pređa ne sm» biti oštećena:
— presušenjem,
— suvišnom vlagom (trula, plesniva),
— štetočinama,
— hemikalijama i
— mehaničkim putem.
Pređa mora da ima u celoj partiji (pošiljci) isti sirovinski sastav.
Osobine pređe, kao što su: vrsta, boja, postojanost boje, prekidna čvrstoća, istezanje i t. sl. moraju odgovarati kvalitetu pređe s obzirom na namenu, što se predviđa ugovorom.
Postojanost obojenja određuje se prema kvalitetu i nameni i određuje se ugovorom.
Prekidna čvrstoća ı istegljivost utvrđuju se ugovorom. Dozvoljeno odstupanje od ugovorene čvrstoće sme da iznosi
'najviše — 8 %.
Uzimanje uzoraka i način proveravanja osobina
Vrše se prema odredbama odgovarajućeg JUS...
Obračunavanje mase pređe
Masa jutane pređe računa se bruto za neto, sa mekanim papirnim cevkama. Ukoliko korisnik traži druge vrste namotaja (tvrde cevke, kalemi, itd.) ugovorom se utvrđuje način obračunavanja mase jutane pređe.
Vrednosti za priznatu vlagu (reprizu) date su u JUS F.S2.050, tač. 10.6. Težina pređe izrađene od mešavine jutanih i drugih vlakana izračunava se na bazi priznate vlage za pojedine vrste upotrebljenih vlakana, procentualno prema sadržaju vlakana.
Način isporuke, označavanje i pakovanje
Pređa se isporučuje u kanurama, na cevkama, crevastim namotajima, cilindričnim i konusnim kalemovima.
Pređa mora biti pravilno i ravnomerno namotana na ispravnim cevkama odgovarajućeg formata. U jednom pakovanju dozvoljava se najviše 1 % deformisanih namotaja. Pod deformisanim namotajem podrazumeva se namotaj koji se normalno odmotava, a od pravilnog odstupa samo u težini do najviše 50 %.
Namotavanje pređe na cevke za potku sme da počne i da se završi 10 mm od ruba cevke. Cevka za unakrsno namotavanje ne sme da bude kraća od širine namotaja.
Pređa se isporučuje u odgovarajućoj amablaži. Pređa mora biti složena tako da je svako oštećenje pri pravilnoj manipulaciji i transportu onemogućeno.
Svako pakovanje mora da sadrži unutra etiketu sa sledećim podacima:
— oznaka proizvođača,
— oznaka JUS F.B2.040,
— broj pređe Nm (tex), sastav, pravac uvoja, ukoliko se prede levo po zahtevu potrošača, — kontrolni znak ı datum izrade.
Navedene oznake stavljaju se i spolja na ambalaži, uz dodatak bruto i neto težine.
Veza sa drugim standardima:
JUS F.B0.021 — Pređa i konac. Označavanje JUS F.S2.050 — Metoda određivanja broja pređe. Metoda povesma JUS F.S2.051 — Metoda određivanja upredenosti pređe
JUS F.S2.052 — Metoda određivanja prekidne sile i prekidnog izduženja pređe — Metoda određivanja na jednoj žici pređe iz namotaja
JUS F.B2.022 — Tekstil. Tabela za proračunavanje broja pređe iz jednog sistema u drugi