JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA : ia :–
___________________________DČZČeK —_—_--- ——
ISPITIVANJE MAŠINA ALATKI DK 621.9.001.4 Predlog br. 4294 Metode proveravania geometriiske i radne tačnosti mašina alatki JUS Opšte odredbe i M. G(.101.
Krajnji rok za dostavlianje primedbi: 31 oktobar 1962. _RTaJHJI 10 20 | U O ___—-—=
Ovaj standard osniva se na predlogu preporuke Međunarodhe organizacije za standardizaciju (ISO)) br. 283 iz aprila 1960.
godine. i Predmet standarda |JI (| Ovaj standard sadrži opšte odredbe koje važe za proveravanja geometrijske i radne tačnosti mašina alatki na osnovu
posebnih jugoslovenskih standarda propisanih za pojedine metode proveravanja i za pojedine tipove mašina alatki. 152 Ove opšte odredbe obuhvataju:
— opšta obaveštenja O ispitivanjima mašina alatki,
— opšte uslove za ispitivanje mašina alatki,
— opšta obaveštenja o tolerancijama koje se primenjuju prilikom ispitivanja mašina alatki.
2 Opšta obaveštenja o ispitivanjima mašina alatki
2.1 Standardi spomenuti u tač. 1.1 imaju za cilj da ujednače tehničke uslove ispitivanja tačnosti mašina alatki pomoću »geometrijskih proveravanja i praktičnih ispitivanja«. Pri tome se pod mašinom alatkom podrazumeva mašina koja se za vreme rada ne može nositi,a koja, gonjena energijom iz nekog spoljnjeg izvora, omogućava obradu metala, drveta, itd. skidanjem materijala ili deformacijom.
2) Ti standardi se odnose samo na proveravanje tačnosti. U njima se ne govori ni o ispitivanju rada mašine (vibracije, neuobičajeni šumovi, krutost u pokretima delova), niti o proveravanju karakteristika (brzine, pomaci itd.), pošto, u principu, ova ispitivanja treba da prethode ispitivanju tačnosti mašine.
2.3 Odredbe ovoga standarda se, uglavnom, odnose na mašine pomoću kojih se metal obrađuje skidanjem materijalaOvde se ne nalaze specijalne odredbe koje važe za mašine koje rade pomoću deformacije, ni za mašine za obradu drveta.
2.4 Geometrijska proveravania
2.41 Pod »geometrijskim proveravanjima« podrazumevaju se proveravanja dimenzija, oblika i položaja delova kao i njihovih međusobnih pomeranja. Ona obuhvataju sva merenja koja se odnose na delove mašina (ravnost površina, poklapanje i presecanje osa, paralelnost i međusobnu upravnost pravih linija i ravnih površina itd.). Geometrijska proveravanja, međutim, odnose se samo na one dimenzije, oblike, položaje i međusobna pomeranja, kojiimaju uticaja na tačnost rada mašine.
2.42, Svako geometrijsko proveravanje izvesne date osobine koja se odnosi na oblik, položaj ili pomeranje linija ili površina mašine (pravost, ravnost, paralelnost, upravnost, obrtanje itd.) zahteva određene metode merenja i način određivanja tolerancija. Za svako ispitivanje naznačen je u spomenutim standardima bar jedan način merenja, sa podacima o principu rada i upotrebljenim instrumentima.
Kada se, izuzetno, primenjuju druge metode merenja, njihova tačnost treba da bude u najmanju ruku ravna tačnosti načina propisanih u tim standardima.
U standardima predviđene metode merenja sistematski su odabrane između onih u kojima se upotrebljavaju samo najosnovniji merni instrumenti, koji su najrasprostranjeniji u običnim mehaničkim radionicama (merni lenjiri, ugaonici, merni trnovi, merni valjci, libela i komparater sa brojčanikom). To ne isključuje primenu drugih metoda, naročito onih koje zahtevaju optičke instrumente, u montažnim radionicama i u službi proveravanja izvesnih delova mašina velikih dimenzija kada je neizbežna upotreba pogodnijih instrumenata, kako bi proveravanja bila izvedena na podesniji i brži način.
2.43 Instrumenti za geometrijska proveravanja
2.431 Da bi se ob:zbedila neophodna tačnost merenja, moraju instrumenti upotrebljeni pri geometrijskcm proveravanju ispunjavati izvesne osnovne uslove tačnosti.
2.432 U industriji mašina alatki postoje tri kategorije mernih instrumenata za proveravanje, koji se međusobno razlikuju isključivo stepenom tačnosti, postignutim prilikom njihove obrade, zavisno od zadatka koji oni treba da ispune. To su:
— kategorija A: osnovni merni instrumenti za službu baždarenja, — kategorija B: merni instrumenti za merenja u službi proveravanja mašina, i
— kategorija C: merni instrumenti koji služe za merenja u službi tehničke kontrole u proizvodnji.