JUS standardizacija

12 . STANDARDIZACIJA

er a a A AL A a aaa e—.-.=====<=_= —

2.433 Neophodni uslovi tačnosti za instrumente kategorije B, koji se upotrebljavaju prilikom proveravanja mašina alatki po propisima jugoslovenskih standarda, utvrđeni su u Jugoslovenskim standardima JUS M.G0.301, 302, 303, 304, 305 i 306. Ti standardi odnose se, međutim, samo na one karakteristike odnosnih instrumenata koje su bitne po rezultate merenja prilikom proveravanja mašina alatki. Za sve druge karakteristike tih instrumenata merodavni su posebni jugo slovenskistandardi koji se odnose na konstrukciju, oblik, dimenzije, materijal, itd., ukoliko takvi standardi postoje.

2.5 Praktična ispitivanja

»Praktična ispitivanja« se sastoje u izradi opitnih komada (uzoraka) na kojima se izvode osnovne operacije za koje Je mašina predviđena, a čije su kote ı tolerancije određene.

3 Opšti uslovi za ispitivanje mašina i upotrebu instrumenata (pribora) za ispitivanje

3:1 Prilikom ispitivanja neke mašine alatke, kada način merenja omogućava jedino da se proveri da tolerancije nisu preko račene (npr. merenje graničnim merilima), ili u slučaju kada bi stvarna odstupanja mogla da budu određena isključivo merenjima velike tačnosti, što zahteva vrlo mnogo vremena, može se, umesto da se vrše merenja, zadovoljiti proveravanjem da granice tolerancija nisu prekoračene.

3.2 Treba naglasiti da greške merenja, koje potiču kako od instrumenata, tako i od primenjenih načina merenja, treba :: da budu uzete u obzir prilikom ispitivanja. Merni instrument ne sme da prouzrokuje greške merenja koje bi prekoračile određeni deo tolerancije koja se proverava. Pošto je tačnost upotrebljenih instrumenata raznih laboratorija različita,

svaki instrumenat treba da ima list baždarenja.

3.3 Važno Je da radno mesto bude zaklonjeno od vazdušnih strujanja, termičkog ili svetlosnog štetnog zračenja, (sunčani zraci, suviše bliske sijalice za osvetljenje, itd.) i da se, pre očitavanja, sačeka da se temperature upotrebljenih mernih instrumenata dovoljno stabilizuju. I sama mašina treba da bude pogodno zaštićena protiv dejstva spoljašnje toplote.

3.4 Najbolje Je da se Jedno ispitivanje ponovi, pa rezultat proveravanja da se dobije kao prosečna vrednost iz oba merenja. Međutim, važno Je da između različitih merenja ne budu razlike suviše velike,jer bi inače trebalo istražiti uzrok ovih razlika, bilo u načinu merenja, u priboru za ispitivanje, ili čak i u samoj mašini alatki.

3.5 Za svaki tip mašine određuje se propisni položaj ispitivača. »Čelo« mašine je onaj deo mašine koji je okrenut prema ispitivaču. »Desna strana« mašine je onaj deo kojise nalazi na njegovoj desnoj strani. »Pozadina« odnosno »leva strana« mašine su oni delovi mašine koji leže suprotno od onih napred određenih delova.

4 Pripremni radovi za izvršenje ispitivanja

4.1 Nameštanje mašine pre ispitivania

Pre nego što se pristupi ispitivanju neke mašine alatke najglavnije je da se mašina postavi na pogodne temelje i da se dovede u vodoravni položaj prema uputstvu proizvođača mašine alatke.

4.2 Stanje mašine pre ispitivanja

4.21 Skidanje izvesnih delova

Ispitivanja se, po pravilu, vrše na potpuno završenoj mašini; samo izuzetno se, u saglasnosti sa proizvođačem mašine, pristupa skidanju delova (npr. skidanje stola brusilice radi proveravanja vođica).

4.22 Prethodno dovođenja delova na propisnu temperaturu

Ono što se želi da ispita to je tačnost mašine alatke u uslovima što je moguće bližim uslovima redovnog rada u pogledu

podmazivanja i zagrevanja. Kako prilikom geometrijskih proveravanja, tako i prilikom praktičnih ispitivanja delovi,

a naročito vretena, koji mogu da se zagreju i zbog toga da promene položaj ili oblik, treba da se prethodno dovedu na

odgovarajuću temperaturu puštanjem mašine da radi na prazno, shodno uslovima upotrebe ı uputstvu konstruktora. 4.23 Rad i opterećenje mašine

Geometrijska proveravanja se vrše bilo na mašini u stanju mirovanja, biloza vreme rada na prazno,a kadato konstruktor propiše, mašinu treba opteretitisa jednim ili više opitnih komada, naročito u slučaju kada mašina ima veliki kapacitet.

4.3 Nameštanjie mašine na njeno mesto (dovođenje u vodorayvni položaj)

Pripremna radnja nameštanja mašine na njeno mesto obuhvata tačno postavljanje u vodoravni položaj (tač. 4.1), što Je, u suštini, zavisno od vrste mašine na kojojse radi. Kada se radi o strugu, u horizontalni položaj (ili pod odgovarajući nagib) postavlja se ravan vođica napred i pozadi, pošto se nosač alata namesti na sredinu stola. Pomoću dizalica i vijaka za pričvršćivanje treba krajnje delove vođica dovesti u vodoravni položaj i sprečiti uvijanje stola struga. U tom cilju, libela se uzastopno namešta (sl. 1) u pravcu dužine stola u položaje a, b, c i d, a u poprečnom pravcu u položaje e i f.