JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
6.12 6.13
6.14
6.15
6.16
6.17
6.2 6.201
6.201.1
6.201.2
Uzorci se uzimaju najmanje iz 5% isporučenih jedinica pakovanja, a najmanje iz 5 Jedinica pakovanja.
Pri isporuci od 10.000 kp uzorci se uzimaju iz svake desete jedinice pakovanja, a preko te količine iz svake petnaeste Jedinice. e
Uzorci se uzimaju pomoću metalne sonde za praškaste proizvode, dužine 400 do 800 mm, unutrašnjeg prečnika 20 do 40 mm i metalne ili drvene šipke odgovarajućih dimenzija (dužine i spoljnjeg prečnika) koja služi za potiskivanje uzorka iz sonde. Sonda se uvlači u proizvod blagim uvrtanjem kroz sredinu Jedinice pakovanja (vreće) do dna.
Pojedinačni uzorci uzeti iz izdvojenih jedinica pakovanja (vreće, burad) stavljaju se na ravnu suvu i čistu podlogu, dobro se izmešaju i četvrtanjem se količina srednjeg uzorka svede približno na 1 kp. Dobiveni prosečni uzorak se podeli na 3 približno jednaka dela i svaki deo stavi u čistu i suvu staklenu posudu sa širokim grlom, koja se može hermetički zatvoriti, ili u kesicu od plastične mase sa odgovarajućim hermetičkim načinom zatvaranja i osiguranja.
Ovako pripremljeni uzorci se zapečate jednoobrazno pečatnim voskom ili osiguraju metalnom plombom, tako da Je nemoguće otvaranje ambalaže bez povrede pečata ili plombe. Na svaki uzorak se stavi natpis koji treba da sadrži sledeće podatke:
— naziv ı sedište proizvođača,
— vrsta proizvoda, broj Jedinica pakovanja i ukupna neto težina isporuke na koju se uzorak odnosi,
— registarski broj prevoznog sredstva,
— datum isporuke,
— datum i mesto uzimanja uzoraka,
— Potpis lica koja su uzimala uzorke.
O uzimanju uzoraka sastavlja se zapisnik u triistovetna primerka u koji se unose podaci iz tačke 6.16, kao i druge eventualne primedbe (zapažanja) koje bi mogle uticati na rezultate analitičkog ispitivanja uzoraka. Zapisnik potpisuju lica · koja su uzimala uzorke. Po jedan primerak uzorka sa zapisnikom zadržavaju kupac i prodavac, a treći uzorak sa zapisnikom se čuva za slučaj spora na mestu koje sporazumno odrede zainteresovane strane. Spornu analizu vrši labora-.
torija ustanove koju sporazumno odrede obe zainteresovane strane i rezultati tog ispitivanja su obavezni za strane koje se nalaze u sporu.
Metode ispitivanja
Određivanje sadržaja cinkoksida
Izmeri se 0,2 do 0,3 p prethodno osušenog cinkovog belila na 105"C sa tačnošću od 0,0002 p i rastvori u čaši pogodne zapremine u 20 ml koncentrovane HCI uz eventualno blago zagrevanje. Pošto se uzorak rastvori, razblaži se destilovanom vodom na oko 150 mlzapremine, doda 20 ml zasićenog rastvora vinske kiseline, 5 kapi 5%-nog rastvora FeC13, neutrališe koncentrovanim amonijakom (0,91), a zatim titriše standardnim rastvorom kalijumferocijanida (prema tački 6.22). Krajtitrisanja se kontroliše stavljanjem jedne kapi titrisanog rastvora na kap ledene sirćetne kiseline, koja je prethodno stavljena na belu porcelansku pločicu, pri čemu treba da se pojavi nebesno-plavo obojenje mešavine dveju kapi. Prilikom ove kontrole titrisanja mora se uvek upotrebiti druga nova kap ledene sirćetne kiseline.
Sadržaj cinkoksida u cinkovom belilu izračunava se prema sledećem obrascu:
a x T x 1,245 x 100
ZnO0% = G gde Je: a = broj utrošenih ml standardnog rastvora kalijumferocijanida, T = titar, tj. količina Zn u pondima koja odgovara 1 ml standardnog rastvora kalijumferocijanida,
1,245= faktor za preračunavanje Zn u Zn0, G = težina izmerenog, uzorka cinkovog belila u pondima.
Pripremanje standardnog. rastvora kalijumferocijanida.
Izmeri se tačno 22 p K4/Fe (CN)6/. 3H»O, p. a., prenese u čašu pogodne zapremine, tome doda malo Na»SO, p. a.i rastvori u 250 ml destilovane vode uz eventualno blago zagrevanje. Ohlađeni rastvor se prenese u normalni balon od 1000 ml, dopuni do merne oznake i dobro promućka. Zatim se rastvor preruči u tamnu bocu sa brušenim zapušačem i čuva na tamnom ı hladnom mestu.
Pripremanje standardnog rastvora 0,5%-nog, cinka (kao ZnCl»)
Izmeri se tačno 5 p Zn u prahu p. a. na sahatnom staklu sa tačnošću od 0,0002 p i zajedno sa staklom prenese u čistu visoku čašu od 400 ml zapremine. Tome se pažljivo dodaje u malim partijama 20 mlrazblažene HCI(1 deo HCli 3 dela vode), poklopi sahatnim staklom i pažljivo zagreva da se sav cink rastvori, pazeći pri tome da ne nastanu gubici Zn usled prskanja tečnosti. Dobiveni rastvor se ohladi, kvantitativno prenese u normalni balon od 1000 ml zapremine, dopuni do merne oznake, promućka i čuva u zatvorenom balonu sa brušenim zapušačem. 1 ml. ovog rastvora odgovara 0,005 p Zn.