JUS standardizacija
SILA NI IVI A IJ i ~ „.—..“?
- -
6.205 Određivanje sadržaja materija nerastvorljivih u hlorovodoničnoj kiselini Izmeri se oko 10 p prethodno osušenog cinkovog belila, u čaši od 600 ml, nakvasi sa malom količinom vode, a zatim rastvori u razblaženoj HCI (1 :2) blagim zagrevanjem. Rastvor se dekantiranjem filtruje u normalni balon od 1000 ml, a nerastvorljivi ostatak u čaši ponovo se rastvara sa HCli filtruje kroz istifilter-papir. Ostatak na filter-papiru se ispere vrućom destilovanom vodom do nestanka reakcije na hlor-jon. Talog._ sa filter-papirom se osuši i žari u porcelanskom lončiću do stalne težine. Sadržaj materija nerastVorljiyih u hlorovodoničnoj kiselini izračunava se prema sledećem
obrascu: Gi X100 Materije nerastvorljive u HCI = OG gde Je: G = težina izmerenog uzorka cinkovog belila,
Gi = težina izmerenog ostatka posle žarenja.
6.206 Određivanje ostatka na situ od 10.000 okaca /1 cm?
50 p cinkovog belila se pomeša sa 1 litrom vode i ova mešavina propušta kroz sito od 10.000 okaca na cm?. Pod tekućom vodom sa mekanom četkicom razbijaju se nastale grudvice i ispiranje se vrši sve dotle dok voda ne postane bistra. Ostatak zajedno sa sitom se suši na 110*C 1 sat, ohladi i meri. Sadržaj ostatka na situ izračunava se prema sledećem
obrascu: Gi X100 Ostatak na situ % = =. 100 G gde je:
G = težina izmerenog uzorka cinkovog belila,
G, = težina izmerenos ostatka na situ.
6.207 Određivanje sposobnosti upijanja ulja
Od prethodno osušenog cinkovog belila izmeri se tačno 1 p na sahatnom staklu, pa se zatim iz birete pažljivo dodaje kap po kap beljenog lanenog ulja poznate gustoće sve dok se ne napravi kompaktna masa (kolačić), mešajući niklovanom špahtlom. Kada se kolačić nelepi za špahtlu i staklo odnosno potpuno odvaja, smatra se da je završeno vezivanje ulja i pigmenta. Procenat upijanja ulja izračunava se prema sledećem obrascu:
V x d x 100 Sposobnost upijanja ulja “ = G
gde Je:
V = broj ml upijenog ulja,
d = gustoća upijenog ulja,
G = težina izmerenog uzorka cinkovog belila. 6.208 Određivanje sadržaja isparljivih materija na 105%C
Izmeri se oko 10 p uzorka cinkovog belila na sahatnom staklu i suši u sušnici na 105%C do konstantne težine, ohladi u eksikatoru ı merl.
Sadržaj isparljivih materija na 105"C izračunava se prema sledećem obrascu:
(G — Gi) Xx 100 Isparljive materije na 105%C % = G gde Je: G = težina izmerenog uzorka cinkovog belila pre sušenja, Gi = težina izmerenog, uzorka posle sušenja.
6.200 „Određivanje sadržaja ukupnog sumpora
Izmeri se 10 do 20 p prethodno osušenog cinkovog belila i rastvori u čaši pogodne zapremine razblaženom hlorovodoničnom kiselinom (1 : 1) uz dođatak malo bromne vode i uz blago zagrevanje. Po završenom rastvaranju treba rastvor prokuvati da se odstrani višak broma, a zatim se rastvor profiltruje krozfiltar-papir ifiltar-papir dobro ispere. Dobiveni filtrat se zagreje do ključanja i doda mu se 10 ml vrelog rastvora 10%-nog, barijumhlorida, dobro promeša i ostavi na miru najmanje 4 sata. Dobiveni talog se profiltruje kroz gusti filtar-papir, ispere do nestanka reakcije na Cl-Jon, osuši, spali, žari, ohladi u eksikatoru ı meri.