JUS standardizacija
NOVA GRUPA PREDLOGA STANDARDA O ISPITIVANJU MAŠINA ALATKI
Polovinom 1953. godine štampana je prva grupa jugoslovenskih standarda o ispitivanju mašina alatki. U 14 standarda te grupe obuhvaćene su metode ispitivanja najvažnijih tipova bušilica, glodalica, brusilica i mašina za horizontalno bušenje. Već tada bilo je predviđeno donošenje i jednog standarda koji bi sadržao opšta uputstva za ispitivanje mašina alatki, a predviđeno je bilo i izdavanje standarda o ispitivanju daljih vrsta mašina (strugova, rendisaljki i dr.). Taj rad, međutim, nije mogao biti nastavljen Jer su se pojavili drugi prioritetniji zadaci standardizacije u oblasti mašinogradnje, tako da se je tek 1961. godine ukazala mogućnost da se važno polje mašina alatki ponovo uzme u rad.
U međuvremenu se pojavila povoljna okolnost da je tehnički komitet za mašine alatke Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO/TC 39) posle višegodišnjeg rada završio predlog preporuke br. 283 iz aprila 1960. god. koji je od strane većine zemalja učlanjenih u ISO usvojen kao predlog međunarodne preporuke. U tom dokumentu su iscrpno obrađeni principi ispitivanja mašina alatki koji se mogu primeniti na sve vrste mašina alatki koje su danas u upotrebi.
Stručna komisija za standarde za mašine alatke, sastavljena od predstavnika niza zainteresovanih preduzeća, usvojila je na svome zasedanju od 2. i 3. oktobra 1961. zaključak da se navedeni dokument upotrebi kao baza za izradu predloga jugoslovenskih standarda u kojima će biti utvrđeni opšti principi proveravanja tačnosti mašina alatki. Na osnovu toga zaključka, Jugoslovenski zavod za standardizaciju pripremio je grupu od 15 predloga standarda koji se sada stavljaju na Javnu diskusiju. Ta grupa sastoji se od 9 predloga koji se odnose na samo proveravanje mašina i 6 predloga u kojima se utvrđuju uslovi tačnosti najobičnijih i najčešće upotrebljavanih instrumenata i pribora koji se upotrebljavaju za ispitivanje mašjna alatki.
Značaj standarda čiji predlozi se sada iznose pred stručnu Javnost nije samo u tome što će on predstavljati teorijsku podlogu kako već ranije izdatih, tako ı svih budućih standarda iz oblasti ispitivanja mašina alatki, nego Još više u tome što će oni omogućiti da se na osnovu opštih principa, u njima razrađenih, izvrše ispitivanja u slučajevima koji nisu obuhvaćeni postojećim standardima (specijalne mašine, naročita ispitivanja i sl.).
Predlozi standarda u kojima su razrađeni konkretni postupci ispitivanja za pojedine tipove mašina alatki uskoro će takođe biti stavljeni na javnu diskusiju u ovom biltenu.
Inž. B. Stanković.